Контакт

Бизарно

Во болница наместо перница под главата му ја ставиле неговата отсечена нога

Објавено пред

Двајца лекари во државната болница во индискиот град Џанси се суспендирани, откако било откриено дека на 28-годишен пациент, жртва на сообраќајна несреќа, наместо перница, под главата му ја ставиле неговата отсечена нога.

Роднините на тешко повредениот чистач на училишен автобус, кој по несреќата бил префрлен во болница заедно со 25 повредени деца, рекле за индиската телевизија НДТВ, дека болничкиот персонал ги игнорирал нивните барања да му дадат перница на пациентот.

Директорот на болницата, Садна Каушник за агенцијата РТИ рекол дека на пациентот веднаш му било укажана помош, а дека ногата под неговата глава ја ставил еден од неговите роднини.

Властите во државата Утар Прадеш наредиле истрага за инцидентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Крокодил убил свештеник за време на церемонија за групно крштевање

Објавено пред

Од

Крокодил нападнал и убил протестантски свештеник додека тој вршел крштевање во близина на езеро во јужниот дел на Етиопија, објавија светските медиуми.

Нападот се случил во неделата наутро, додека свештеникот Дошо Ешет спроведувал церемонија на групно крштевање на околу 80 луѓе во градот Арба Минч, објави Би-Би-Си.

Жителите и полицијата изјавле дека крокодилот скокнал од водата за време на церемонијата на крштевање и го нападнал свештеникот, а човекот починал од сериозни повреди на грбот, раката и ногата.

„Свештеникот заврши со првиот верник и ја започна церемонијата за кршевање на вториот. Одеднаш, крокодил излезе од водите на езерото и го напада“, изјавил очевидецот Кетема Каиро за Би-Би-Си.

Локалните жители со помош на рибарски мрежи го спречиле крокодилот да го повлече телото на свештеникот во водата. Полицијата соопшти дека по инцидентот крокодилот избегал.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Авион слета на автопат во Лос Анџелес

Објавено пред

Од

Мал авион, поради проблеми со моторот, принудно слетал на автопат во Лос Анџелес.

Жената која го управувала авионот покажала особена умешност и вештина на пилотирање бидејќи успеала безбедно да го спушти леталото на фрекфентна улица. Жената пилот била сама во авионот.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Автомобил излета пред велосипедист во Лондон и тој извади нож во обид да го нападне возачот

Објавено пред

Од

Британските медиуми пренесоа вознемирувачка снимка направена во Лондон, на која може да се види разгневен велосипедист, кој со нож сакаше да повреди возач на автомобил поради кавга и недоразбирање во сообраќајот.

Инцидентот се случил во средата, на 30 мај, на „Лондон роуд“ во квартот Кројдон, а бил снимен од страна на друг учесник во сообраќајот. Кога автомобилот, кој излегувал од паркинг, излетал пред велосипедистот и речиси го удрил,  велосипедистот избегнувајќи го автомобилот, морал да скокне од својот велосипед.

Во тој момент, дошло до ескалирање на целата ситуација.

Велосипедистот станува од земја и со брзање се упатува кон автомобилот кој во меѓувреме застана, најверојатно поради тоа што други возила му го попречуваа патот. Тогаш велосипедистот извади огромен нож од својата јакна, ја опишува ситуацијата британското LBC радио на својата интернет-страница.

Бидејќи вратата на автомобилот била заклучена, велосипедистот почнал да удира со ножот по стаклото на прозорецот, во обид да го скрши истото и да влезе во автомобилот од страна на совозачкото седиште. Возачот ја искористил среќната околност дека бил на спротивната страна во автомобилот, па ја отворил вратата и се дал во бегство. Автомобилот го оставил среде улица.

Гневниот велосипедист потоа се откажал од својата жестокост, се свртел и седнал на велосипедот, по што продолжил како ништо да не се случило.

Полицијата во Лондон соопшти дека не уапсила никого во врска со овој инцидент, но ги повика очевидците на настанот или оние кои можеби го познаваат велосипедистот да им дадат повеќе информации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата...

Македонија6 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија6 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија7 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија11 час

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија13 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија14 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија14 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија15 часа

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија16 часа

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија16 часа

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика16 часа

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија17 часа

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Македонија17 часа

Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил по објавувањето на фотографиите од Преспа...

Свет18 часа

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот...

Свет18 часа

(Видео) Тројца загинати и над 200 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја...

Македонија1 ден

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија1 ден

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Досие