Контакт

Забава

Во оригиналното сценарио Џон Вик бил 75-годишен маж

Објавено пред

Џон Вик, ликот што го глуми Кијану Ривс во истоимениот блокбастер, првично требало да биде човек на возраст од 75 години.

dobivaj vesti na viber

Ривс го портретира титуларниот убиец во три филма, но продуцентот на серијалот, Бејсил Иваник, откри дека улогата првично требало да му припадне на постар актер.

Пишувајќи во својата нова книга „Не требаше да му го убијат кучето“ (They shouldn’t Have Killed His Dog), Бејсил објаснува: „Еден од моите најдобри пријатели, Чарли Фераро од агенцијата за таленти, му го испрати ова сценарио на писателот Дерек Колстад. Главниот човек беше 75-годишен маж, а случувањата беа 25 години откако се пензионирал“.

„Беше забавно да се гледа како Клинт Иствуд удира. Си помислив: во ред, веројатно има едно или две имиња со кои би можеле да го направите ова: Клинт Иствуд, Харисон Форд“.

Иваник потоа објасни како Кијану се појавил како опција за да го глуми Џон Вик.

„Мојот друг најдобар пријател е Џими Дармоди од Си-еј-еј, кој во тоа време го застапуваше Кијану“.

„Дали имате акциони филмови за Кијану Ривс? Се сеќавам дека си помислив: Ривс е една од најголемите акциони ѕвезди во последните 25 години“.

Потоа му го дадовме сценариото и му рековме: јасно е дека немаш 75 години.

На крајот се покажа дека го направиле вистинскиот избор имајќи предвид дека Ривс беспрекорно ја испорача улогата на поранешен платен убиец, кој се откажува од работата откако ќе се вљуби. Пет години подоцна тргнува во потера по насилници, кои провалуваат во неговиот дом, го претепуваат и му го убиваат кучето, подарок од неговата покојна сопруга.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Aр Кели имал секс со 15-годишно девојче

Објавено пред

Музичарот Ар Кели имал секс со 15-годишно девојче, според сведочењето во судот во Чикаго.

dobivaj vesti na viber

Наводната жртва – позната на поротата под псевдонимот Џејн – тврди дека хитмејкерот имал секс со неа „стотина пати“ пред таа да наполни 18 години, почнувајќи кога таа имала 15 години, а тој бил во 30-тите.

Џејн, која сега има 38 години, исто така им кажа на поротниците дека барала раперот (55)  да ѝ биде кум кога имала 13 години. Ова се случувало во 90-тите.

Следните недели, таа детализираше како Ар Кели, наводно, ѝ телефонирал и ѝ кажувал сексуално експлицитни работи. Тој првпат ги допирал нејзините гради и другите делови од телото кога имала 14 години на снимање во Чикаго, родниот град на хитмејкерот.

Во тој период започнало наводното „пенетрирање“. Ова се случило во неговиот дом на северната страна на градот. Жената ѝ кажа на поротата дека таа имала 15 години кога првпат почнале да имаат сексуален однос.

Кога обвинителот ја праша како знаела што да прави во кревет, Џејн пред судот рече: „Тој ми кажуваше што да правам“.

Кога ја прашаа колку пати имаат секс пред нејзиниот 18-ти роденден, таа одговори: „Неброени пати. Стотици“.

Обвинителите цитираа видео, наводно, снимено од самиот Кели, на кое се гледа како раперот има секс со девојчето како она што ја покрена истрагата за неводите за злоставување деца.

Обвинителите веруваат дека Кели – вистинското име му е Роберт Силвестер Кели – ја поткупил и заплашил Џејн да не сведочи против него, што таа не го сторила и тој на крајот беше ослободен. Во овој случај, Џејн сега соработува со истражителите.

Ар Кели – кој ги негира сите обвинувања – се соочи со бура од тврдења дека е сексуален насилник. Ваквите наводи се омасовија во екот на движењето MeToo и документарната серија од 2019 година, Surviving R Kelly.

Прикажи повеќе...

Забава

Гвинет Палтроу ја сподели својата дневна рутина – од утринскиот тренинг до туширање на отворено

Објавено пред

Гвинет Палтроу им даде увид на фановите во нејзината секојдневна рутина.

dobivaj vesti na viber

49-годишната оскаровка откри дека се придржува до одреден распоред, кој обично почнува рано наутро со исцрпувачки тренинг со славната фитнес-инструкторка Трејси Андерсон.

Додека ги води фановите низ еден ден од нејзиниот живот, како реклама на сопствениот бренд за животен стил и велнес „Гуп“, во соработка со ексклузивниот бренд за накит „Картие“, Гвинет без шминка го документира своето типично утро.

По секојдневната сесија на потење, мајката на две деца откри дека обично ужива малку време сама во приватна сауна додека пие сок од целер и чита книга.

Потоа, таа признава дека „се чувствува детоксирано, со мала вртоглавица и црвенило на лицето“.

„Надоврзувам со убаво туширање на отворено, кое е едно од моите омилени места во домот. Мојот туш е полн со чисти производи за убавина“, објаснува таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Алексис Бледел и Винсент Картхајзер се разведуваат

Објавено пред

Алексис Бледел и нејзиниот сопруг Винсент Картхајзер, наводно, се разделиле.

dobivaj vesti na viber

40-годишната актерка тргнува по свој пат по осум години брак со 43-годишниот колега актер, објави „Ју-ес викли“.

Истиот извор тврди дека имал увид во документите за развод, кои Винсент ги поднел во Врховниот суд на округот Путнам во државата Њујорк на 10 август.

Тие имаат син на кој му посакаа добредојде во 2015 година.

Не e наведена причина за разделбата. Последен пат заедно беа фотографирани на свечена церемонија на црвен килим во 2017 година.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во сајбер просторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави...

Свет38 минути

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија52 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Се што фатија СДСМ се уништија. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет60 минути

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа1 час

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер во...

Европа1 час

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион13 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет16 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа16 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија18 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија19 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија20 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија21 час

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија22 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија23 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија24 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет1 ден

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...