Контакт

Забава

Во Тајланд откриен скелет на кит стар меѓу 3.000 и 5.000 години

Објавено пред

Речиси совршено зачуван скелет на кит, за кој се проценува дека е стар меѓу 3.000 и 5.000 години, е откриен во близина на брегот на Тајланд.

dobivaj vesti na viber

Скелетот бил пронајден на почетокот на ноември на околу 12 километри од брегот западно од Бангкок. Се верува дека е долг 12 метри и припаѓа на еден вид познат како Брајдов кит.

Експертите се надеваат дека ова откритие може да биде еден вид „прозорец кон минатото“, особено кога станува збор за истражувањата за нивото на морето и биодиверзитетот.

„Делумно фосилизирани коски се ретко откритие“, изјави за Би-би-си истражувачот на овие големи цицачи Маркус Чуа од Сингапурскиот државен универзитет.

„Постојат неколку примероци на делумно фосилизирани китови во Азија“, рече тој, додавајќи дека уште помалку се наоѓаат во толку добра состојба.

Фотографиите објавени од тајландскиот министер за животна средина Варавут Силпа-арха покажуваат коски кои се очигледно речиси недопрени. Досега, рече тој, се ископани повеќе од 80 проценти од скелетот, поточно `рбетот, ребрата, перките и едното рамо.

Се проценува дека само главата на пронајдениот фосил е долга дури три метри, бидејќи станува збор за огромен вид кит, кој обично тежи помеѓу 15 и 20 тони.

Биологот Чуа верува дека ова откритие ќе им донесе на истражувачите нови сознанија за минатото на овој вид китови и ќе им овозможи да утврдат кои се разликите во споредба со денешните Брајдови китови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ратајковски: Филмот „Русокоса“ ја фетишизира женската болка

Објавено пред

Супермоделот Емили Ратајковски го коментираше новиот филм за животот на холивудската актерка Мерлин Монро, „Русокоса“ (Blonde).

dobivaj vesti na viber

Во видеото објавено на „Тик-ток“, манекенката и актерка вели дека не е изненадена што објавен е уште еден филм кој прави фетиш од болката на жените, дури и кога тие се мртви.

„Општеството е опседнато со жени како Ејми Вајнхаус, Бритни Спирс и принцезата Дијана,“ вели таа, како што пренесува „Пејџ сикс“.

„Сите ние всушност правиме фетиш од женската болка. Опседнати сме со мртви девојки и сериски убијци. Можам слободно да кажам дека научив да ја глорифицирам болката во мојот живот.“

Инаку, новиот филм за легендарната Монро, кој почна да се емитува на „Нетфликс“ пред неколку дена, не ја воодушеви публиката. Имено, филмот не ја прикажува вистинската Мерлин и не се работи за нејзината вистинска биографија, туку за роман фикција на писателката Џојс Керол Оутс.

Авторката на книгата го опиша филмот како феминистички проект кој има за цел да поттикне дискусија меѓу современата публика.

Начинот на кој Кенеди се однесувал со Мерлин Монро не е различен од начинот на кој многу моќни мажи, особено во Вашингтон, ги третираат сите жени освен нивните сопруги“, изјави Оутс за „Венити фер Франс“.

Прикажи повеќе...

Забава

Првиот портрет на кралското британско семејство, по смртта на кралицата

Објавено пред

На Инстаграм профилите на британското кралско семејство е објавен нов официјален портрет на кралот Чарлс и кралицата Камила со принцот и принцезата од Велс, Вилијам и Кејт.

dobivaj vesti na viber

Портретот е направен во Бакингемската палата ден пред погребот на кралицата Елизабета.

„Нивното височество кралот и кралицата со нивното кралско височество, принцот и принцезата од Велс. Фотографиран во Бакингемската палата на 18 септември, од фотографот Крис Џексон“, стои во описот на сликата, која за помалку од 24 часа по објавувањето имаше повеќе од 700 илјади лајкови на Инстаграм.

На фотографијата двата пара изгледаат опуштено, насмеани, а кралот ја има раката во џеб. Неколку моменти откако беше направена оваа фотографија, тие одржаа прием за светските лидери кои дојдоа во Лондон на погребот. Зад нив е портретот на Џорџ III, кој ја купил Бакингемската палата со намера да го направи негово повлекување.

„Сликата сугерира дека се уште може да има моменти кога кралското семејство може да се повлече од должноста“, пишуваат британските медиуми и додаваат дека ова е фотографија која го симболизира почетокот на владеењето на Чарлс.

Прикажи повеќе...

Забава

Ник Канон го доби десеттото дете, со шестата партнерка

Објавено пред

Ник Кенон објави дека тој и Британи Бел го добиле нивното трето дете, Рајс Месија Кенон, само две недели откако водителот и комичар објави дека го доби деветтото дете, ќерката по име Оникс Ајс, со Ланиша Кол.

dobivaj vesti na viber

Актерот убавата информација ја објави на Инстаграм.

„Како што моето патување на оваа планета станува сè повпечатливо и неразбирливо, сè што можам да направам е да му се заблагодарам на Бога и да продолжам да го молам Севишниот да ги нареди моите чекори“, напиша ѕвездата од Wild n’ Out.

Водителот со Британи веќе го има 5-годишниот син Голден Сагон и едногодишната ќерка мајти Квин и е татко на 11-годишните близнаци Монро и Марокан, кои ги доби со поранешната Мараја Кери, како и новородениот син Легенд Лав, чија мајка е моделот Бре Тиези.

Тој, исто така, татко е на близнаците, Зион и Зилион, со Аби Де Ла Роса и го има синот Зен со Алиса Скот, но момчето починало на возраст од пет месеци во декември 2021 година, откако му бил дијагностициран рак на мозокот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет33 минути

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет48 минути

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа55 минути

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет1 час

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет1 час

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион11 час

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ12 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет16 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија18 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија20 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија22 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија22 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија2 дена

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...