Контакт

Забава

Во Шведска се бара некој што месечно ќе зема над 2 илјади долари, а нема да работи ништо

Објавено пред

Доколу ви се допаѓа идејата да добиватe солидна месечна плата, а до крајот на животот да не работите апсолутно ништо, можеби вниманието ќе ви го привлече еден интересен шведски експериментален уметнички проект чија цел е работно да ангажира една среќна личност – со само еден услов.

За концептуалниот уметнички порект во Гетеборг, финансиран од владата, Швеѓаните ќе изберат еден среќник чија задача ќе биде секој работен ден да се појавува на железничка станица, која во моментов е во изградба, и да го пријави своето доаѓање.

Потоа, на платформата ќе се вклучат низа флуоресцентни светилки со цел другите да знаат дека бескорисниот работник дошол на работа тој ден. Откако ќе заврши ваквата процедура, лицето ќе може да прави што сака, а може и да не прави ништо, додека не му заврши смената кога треба да ги исклучи светилките, пренесува „Oddity Central“.

Во текот на работното време, вработениот не ни мора да биде на работното место, а може и да даде отказ од позицијата односно да биде заменет кога и да посака. Ако кандидатот не најде друга работа, неговата позиција е загарантирана до крајот животот.

Избраниот кандидат ќе заработува околу 2.320 долари месечно, плус годишни бонуси, бенефиции, одмор и гарантиран пензиски фонд.

Пред две години, Швеѓаните објавиja меѓународен натпревар за уметници кои се подготвени да придонесат со идеи за железничката станица Корсваген, при што за победничкиот проект беше предвидена сума од 7 милиони шведски круни.

Но, Симон Голдин и Јакоб Сенеби, шведско уметничко дуо, сугерирале парите наместо на дизајн, да се трошат поинаку – така што едно лице ќе добива плата, а нема да работи апсолутно ништо. Така започнала идејата за проектот наречен „Вечно вработување“.

Проектот им се допаднал на надлежните и победил на конкурсот во октомври минатата година. Тој предизвикал длабоки поделби, реакции и жестоки дебати, а многу автори рекле дека идејата е залудно фрлање на парите од даночните обврзници.

Забава

Фановите на Криси Тајген сметаат дека е дебела и треба да вежба

Објавено пред

Поранешниот модел Криси Тајген (33), сопруга на американскиот пејач Џон Леџенд (40), се пресмета со хејтерите на социјалните мрежи, кои ја нарекоа дебела.

„Тајген сака да ги напаѓа луѓето, па сакам да ѝ укажам на нејзините килограми. Мислам дека дебелата треба да оди во сала за вежбање“, пишува нејзиниот следбеник на социјалните мрежи.

Кога ѝ порачаа дека е време да се врати на вежбањето поради, како што рекоа, вишокот килограми по бременоста, таа им одговори на свој начин.

„Воопшто не се оптоварувам со своите килограми, па твојот коментар не ме боли. Најслаба бев кога ја родив Луна, но страдав од постпородилна депресија. Затоа, со задоволство ќе ги прифатам овие килограми и овие чувства“, рече таа. На крајот на март Криси јавно се извини за она што се случува со нејзините килограми.

„Десет килограми сум потешка отколку пред раѓањето на Мајлс. Тој има 11 месеци сега, а јас никогаш не ги изгубив насобраните килограми бидејќи премногу ја сакам храната. Затоа се навикнав дека ова е мојот нов изглед бидејќи имам толку многу килограми веќе долго време“, објасни таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Фосил од гигантски лав пронајден во шкаф на кениски музеј

Објавено пред

Откако истражувачи одлучиле подетално да ги испитаат коските кои со децении стоеле во шкаф на кениски музеј, откриле сосема нов вид  гигантски цицач, пишува Би-би-си.

Новооткриениот вид наречен simbakubwa kutokaafrika, што значи гигантски африкански лав на свахили, живеел во Источна Африка пред 20 милиони години и припаѓал на група на сега изумрени цицачи наречени Hyaenodon („хиенозаби“).

Ова најново откритие може да помогне во објаснувањето што се случило со таа група.

Членовите на групата Hyaenodon, именувана по забите кои се слични на оние со денешните хиени, биле доминантни месојади повеќе од пред 20 милиони години, но всушност еволуциски не се поврзани со хиените.

„Веруваме дека simbakubwa поради своите големи заби бил месојадец многу поголем од денешните лавови, а можеби и поголем од поларна мечка“, изјави палеонтологот Метју Бортс.

Тој во 2013 година работел на истражување во Националниот музеј во Најроби и во врска со оваа студија од музејот побарал да ја погледне содржината на збирката со назнака „хиени“.

Во шкаф на музејот наишол на уникатна челуст, заби и коски од непознато суштество кои таму пристигнале откако некој ги ископал во западна Кенија кон крајот на 70-тите години на минатиот век.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким доби понуда да работи како адвокат, има сè што е потребно

Објавено пред

Ѕвездата на реалното шоу Ким Кардашјан (38) доби понуда за работа во адвокатската фирма на Роберт Шапиро (76). Овој познат адвокат соработуваше со нејзиниот покоен татко Роберт Кардашјан на судењето за убиство на О. Џ. Симпсон. Тој ги пофали квалитетите на Ким за кои рече дека ќе дојдат до израз кога ќе почне да работи како адвокат.

Кардашјан секогаш била заинтересирана за кривичното право, а нејзиниот татко, Роберт Кардашјан, кој почина во 2003 година, бил познат американски адвокат.

„Ким има сè што е потребно за да стане добар адвокат. Откако ќе го положи испитот, вратата ѝ е отворена во нашата компанија“ – рече Роберт Шапиро, пренесува ТМЗ. Тој додаде дека пред неа е долг и тежок пат и постои веројатност за неуспех.

Ѕвездата на реалното шоу поминува неколку месеци учејќи 18 часа неделно, како вистински студент. Ким сака да го положи правосудниот испит и до 2022 година да стане адвокат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија7 часа

(Видео) Јанушев, Кирацовски и Асани се ракуваа и ветија фер и демократски избори

Шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател денеска присуствуваа на средба со Државната изборна комисија од каде порачаа дека...

Избори 20197 часа

(Видео) Деркоски: Ниту една кампања не може да е кристално чиста, но оваа беше релативно мирна

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на средбата со шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател оцени дека...

Македонија7 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија9 часа

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија9 часа

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток10 часа

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија11 час

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа12 часа

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20191 ден

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија1 ден

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20191 ден

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија1 ден

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија1 ден

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет1 ден

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет1 ден

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет1 ден

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија1 ден

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет1 ден

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа1 ден

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Досие