Контакт

Забава

Гал Гадот и Пети Џенкинс официјално во тимот на „Вондер воман 3“

Објавено пред

По успехот и на киноблагајните и на стриминг-платформата „ХБО макс“, Wonder Woman 1984 или приказната за жената-чудо, продолжение на оригиналниот филм од 2017 година, режисерката Пети Џенкинс ќе се врати на чело на тимот на третиот филм во серијалот на DC Extended Universe.

Израелката Гал Гадотвил ќе ја повтори улогата на титуларна суперхероина.

Официјалната поврда дојде од шефот на „Ворнер Брос“ Тоби Емерих, кој изјави: „Додека фановите ширум светот продолжуваат да ја прифаќаат Дијана Принс, на крилата на снажната изведба на отворањето на Wonder Woman 1984 минатиот викенд, ние сме возбудени што можеме да ја продолжиме нејзината приказна со нашите чудесни жени во реалниот живот – Гал и Пети – кои ќе се вратат да ја завршат долго планираната трилогија “.

Според „Ворнер Брос“, Вондер воман 1984 започна со 16.7 милиони американски долари на божиќните киноблагајни, најдобро деби во еден викенд од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Продолжението оттогаш заработи 85 милиони долари во светски рамки.

Забава

Шекил О’Нил ја продаде импресивната палата во Флорида за 16.5 милиони долари

Објавено пред

Шекил О’Нил се збогуваше со својата мега-палата во Орландо, Флорида, за неверојатни 16.5 милиони долари.

48-годишната легенда на НБА-лигата успеа да го продаде гигантскиот дом откако ја намали првичната цена за речиси 12 милиони долари.

Според „Меншн глобал“, тој во 2018 година барал 28 милиони долари.

Целиот комплекс од 31. 000 квадратни метри се простира на површина од преку четири акри. Палатата има 12 спални соби и 12 бањи.

Прикажи повеќе...

Забава

Де Армас откри зошто ѝ било тешко да ја глуми Мерилин Монро во биографскиот фим „Русокоса“

Објавено пред

Ана де Армас вели дека за неа било вистинска тортура да го совлада акцентот на Мерилин Монро за претстојниот филм Blonde („Русокоса“).

На Кубанката, која глуми во биографскиот филм за покојната легенда на американскиот екран, ѝ требаа девет месеци да се справи со точниот тон на дијалогот.

На прашањето дали го совладала американскиот акцент на Монро, таа рече: „Пробав! Ми требаа само девет месеци обука и вежбање дијалект и неколку сесии за АДР (преснимување на дијалог по снимање)“.

„Тоа беше големо мачење, толку исцрпувачки. Мојот мозок беше спржен“, рече поранешната девојка на Бен Афлек

Филмската икона и секс-симбол Мерилин Монро, родена како Норма Џин Бејкер, стана една од најуспешните филмски ѕвезди во 1950-тите со филмовите „Нијагара“, „Некои тоа го сакаат тоа жешко“ (1959) и „Мажите повеќе сакаат русокоси“ (1953). Живееше од 1926 до 1962 година и сè уште се смета за една од најпопуларните актерки во историјата на Холивуд.

Таблоидите коментираат дека Монро глумела наивна русокоса само во филмовите, а во реалноста таа била не само убава, туку и интелигентна и полна со дух.

Прикажи повеќе...

Забава

Џејн Фонда ќе добие награда за животно дело на „Златните глобуси“

Објавено пред

Американската актерка Џејн Фонда ќе биде почестена со награда за животно дело на церемонијата за доделување на наградите „Златен глобус“ следниот месец.

Наградата ја доделува холивудското здружение на странски новинари (HFPA), организатор на церемонијата.

„Нејзиниот неспорен талент ѝ донесе најголемо признание“, соопшти здружението на странски новинари акредитирани во Холивуд.

„Иако во нејзиниот професионален живот имаше доста кривини и вртења, остана нејзината непоколеблива посветеност да предизвика промени.“

Фонда (83) имаше блескава актерска кариера која траеше шест децении.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Економија30 минути

Туристичко-угостителската комора бара финансиска помош и протоколи за работа

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за...

Македонија2 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа2 часа

Во Франција повеќе од 22.000 заразени, расте стравот од трето национално затворање

Иако вакцината против Ковид-19 е светло на крајот од тунелот по 2020 година, бројот на заразени со коронавирус во Франција...

Свет3 часа

Избувна најактивниот вулкан во Индонезија

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои...

Европа4 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет4 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет4 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија4 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет15 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија19 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ20 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа20 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија23 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет23 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа24 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 ден

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 ден

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 ден

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа1 ден

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Досие