Контакт

Забава

Гвинет Палтроу се бори со долгорочните последици од Ковид-19

Објавено пред

Гвинет Палтроу открива дека минатата година имала коронавирус, кој ѝ оставил постојан замор и воспаление на телото и губење на меморијата, но дека таа постепено почнала да заздравува со помош на производите на „Гуп“.

„Имав Ковид-19 и тој ме остави со постојан замор, отежнато дишење и мозочна магла “, напиша 48-годишната актерка во статија на својата веб-страница за лајфстајл и велнес „Гуп“.

Некои од заразените имаат т.н. мозочна магла, односно губење на меморијата, конфузност, тешкотии во фокусирањето, вртоглавица…

„Во јануари направив неколку тестови, кои покажаа навистина високо ниво на воспаление во моето тело“, додава таа.

Палтроу, која во 2011 година глумеше во Contagion („Зараза“), акционен трилер за смртоносен вирус, рече дека по дијагностицирањето, побарала помош и водство во грижата за себе од експертот за функционална медицина, д-р Вил Кол.

„Кога ги виде сите лабораториски наоди , тој објасни дека ова е случај кога патот до заздравувањето ќе биде подолг од вообичаеното“, вели Палтроу.

Ѕвездата на „Вљубениот Шекспир“ нагласува дека сега е со зголемен фокус на грижа за себе, а се воздржува од шеќер или алкохол, со нов режим за борба против последиците од вирусот.

„Имам енергија, вежбам наутро и правам инфрацрвена сауна колку што можам почесто, сето тоа во служба на заздравување“.

Забава

Доли Партон прими вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Иконата на американската кантри музика ја прими првата доза на вакцината против Ковид-19

75-годишната Доли Партон, која донираше 1 милион долари за развој на вакцина протов коронавирус, беше воодушевена што ја прими вакцината на „Модерна“.

Споделувајќи фотографија на социјалните мрежи, таа напиша: „Доли добива доза од сопствениот лек“.

Минатата година, познатата пејачка и текстописец изјави дека се чувствува многу почестена и горда што донирала пари за истражување на една од најперспективните вакцини против ковид-19.

Во февруари, 75-годишната пејачка инсистираше на тоа дека ќе ја чека својата вакцина против коронавирус, бидејќи не сака луѓето да мислат дека е тоа шоу.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Хју Грант ќе глуми негативец во новиот филм

Објавено пред

Хју Грант ќе го игра игра негативецот во претстојниот филм Dungeons & Dragons.

60-годишниот актер е дел од актерската екипа на проект на „Парамаунт“, заедно со Софија Лилис, Мишел Родригез, Крис Пајн и Реги Жан Пејџ.

Дејствието на филмот – напишан и режиран од Џонатан Голдстајн и Џон Френсис Дејли – и како ликот на Хју ќе се вклопи во конечната сторија, се чува во строга тајна, пренесува TheWrap.

Прикажи повеќе...

Забава

Раперот Куаво со почит кон актерската легенда Де Ниро

Објавено пред

Раперот Куаво од бендот„Мигос“ се отвори за своите интеракции во текот на снимањето сцени со Роберт де Ниро за претстојниот филм „Избањај ме во реката“ (Wash Me in the River).

„Му кажав што ми се случува“, изјави 29-годишниот Куаво за „Билборд“. Му кажав дека еден стих во една од моите нови песни е за доживувањето додека снимав со него, а тој скромно одговори дека тоа е супер.

Жителот на Џорџија вели дека се чувствувал необично кога работел покрај филмската икона.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирус, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици ширум светот на една...

Европа32 минути

Експлозија во центарот за тестирање од Ковид-19 во Холандија нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување од Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 час

Тексас контра Бајден: Ги укина рстрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија16 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија19 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет20 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ22 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија23 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија2 дена

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Досие