Контакт

Бизарно

Ги дрогирал колегите на работа од бизарна причина

Објавено пред

Тинејџер од Мисури е обвинет за ставање ЛСД во пијалак на колегите од работа. Тој рече дека го сторил тоа бидејќи неговите колеги биле премногу негативни и несреќни, а тој сакал да го исправи тоа, според „Сан“.

Деветнаесетгодишното момче на полицијата ѝ ги признал причините за ставање халуциногени дроги во пијалакот на своите колеги поради што му се закануваат неколку повреди за зашеметување колеги и поседување наркотици.

Менаџерката на компанијата забележала дека тој застанал во близина на нејзината чаша со вода и одлучила да не пие од неа. Таа ја повикала полицијата кога забележала дека на нејзините колеги не им било добро и дека еден од нив почнал да се тресе.

На прашањето од полицијата зошто тинејџерот одлучил да стави дрога во нивните пијалаци, добиле објаснување дека ги сметал за здодевни и негативни и мислел дека треба да им го поправи расположението.

Оваа исклучително невообичаена ситуација се случи во продавница за изнајмување автомобили во Мисури.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

(Видео) Огромна мечка често го гушка својот спасител: „мислам дека некогаш ќе ми ги скрши коските“

Објавено пред

Гризлито Џимбо била само мало мече кога од стапица во дивината ја спасиле Сузан и Џим Ковалчик и ја однеле во својот резерват за диви животни.

Денес, Џимбо има речиси 700 килограми и е најголемата мечка во својата група. Но, исто така и најмила. Тој обожава да си игра со Џим, а најмногу од сè ги сака прегратките.

„Понекогаш мислам дека ќе ми ги здроби сите коски во телото. Секако, нема лоша намера, туку зашто е огромна. Еден нејзин погрешен потег би можел да го платам со живот“, вели Џим Ковалчик, но додава дека нема намера да се откаже од своето милениче.

Прикажи повеќе...

Бизарно

„Ангел на ножевите“ е скулптура направена од 100.000 сечила употребени во злосторства

Објавено пред

Националниот центар за железни скулптури во Англија креира дело, кое, иако можеби на прв поглед не изгледа така, испраќа силна порака која повикува на решавање на проблемот со насилството.

„Ангелот на ножевите“ или официјално Националниот споменик против насилството и агресијата е скулптура направена од ножеви кои биле запленети од насилници во цела Англија. Скулптурата првично била поставена во селото Морда, а дури 30 отсто од ножевите биле крвави и пристигнале во вреќи за биолошки отпад.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by pictures of Hull (@pics_of_hull) on

Кампањата наречена „Зачувај го животот, предај го ножот“ почна во 2014 година и собра доволно ножеви за да се реализира проектот иако не сите полициски станици ја поддржаа ваквата скулптура.

Сепак, благодарение на соработка од 43 полициски станици бил собран материјал доволен за изработка на делото.

Автор на скулптурата е Алфи Бредли – и самиот жртва на насилство од нож, кој собрал над 100.000 ножеви и од нив направил креативна целина. Пред да ги намести сечилата во посакуваната форма, тој ги исчистил и дезинфицирал, а семејствата чии членови биле убиени со нож можеле на нив да изгравираат пораки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nigel (@cheshirenige) on

„Ангелот на ножевите“ е висок 6,1 метри, а негова примарна улога е да се подигне свеста за насилството во кое се користат ножеви како оружје. Од нејзината промоција скулптурата се пренесува од град во град.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Ѓаволски усни – нов бизарен тренд во светот на убавината и козметичката хирургија

Објавено пред

По трендот на брановидни веѓи, во светот на убавината се појавија и брановидни усни. Иако нивното потекло е непознато, се смета дека биле иницирани од руски пластични хирурзи, поточно хирургот Емелијан Брауд. Ѓаволските усни или октопод-усните вклучуваат филери што формираат бранови на надворешните рабови на обете усни.

Судејќи според објавите на „Инстаграм“, овој тренд го прифатија голем број жени. Реакциите беа различни, од ентузијазам до жестоко спротивставување. Но, има и такви што сметаат дека ѓаволските усни се невообичаено естетски привлечни.

Некои жени се впуштија во своја верзија на ѓаволски усни создавајќи ги со шминка или уредувајќи фотографии во фотошоп.

Трендот го коментираа и експертите, кои откриле дека филерите треба да се избегнуваат затоа што може да направат голема штета. Погрешно инјектираните филери може да завршат во крвотокот, што може да има фатални последици.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет7 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Спорт8 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија12 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа12 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија13 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија13 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија15 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија15 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија16 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија16 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет17 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет18 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион19 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет19 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет19 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет19 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт1 ден

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион1 ден

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија1 ден

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Досие