Контакт

Забава

(Видео) Главниот град на Литванија се прогласи за „Г-точка“ на Европа

Објавено пред

Промотивната кампања за главниот град на Литванија, Вилнус, предизвика дискусии поради нејзината сексуална експлицитност, но нема сомневање дека му даде популарност на овој европски град.

Кампањата всушност се состои од постери со слика на која е прикажана жена во врвот на сексуалното задоволство, на постела на која е исцртана мапата на Европа, при што девојката во рака ја држи токму Литванија.

„Вилнус, Г-точката на Европа. Никој не знае каде е, но кога ќе го најдеш, чувството е неверојатно“, е слоганот на кампањата.

Рекламата за главниот град на Литванија ги подели мислењата во јавноста, само неколку недели пред закажаното септемвриско доаѓање на папата во Вилнус.

Литванската католичка црква веќе изрази загриженост поради туристичката кампања што ја користи женската сексуалност, тврдејќи дека истата ќе создаде погрешна слика за Вилнус, град во кој живеат 540 000 луѓе.

Литванската влада побара од туристичките организации да го одложат почетокот на кампањата додека папата не замине.

Забава

Сингапур веќе нема најмоќен пасош во светот

Објавено пред

Јапонија и Сингапур веќе немаат најмоќен пасош во светот. Според интернет-страницата The Passport Index, на врвот на листата се најде пасошот на Обединетите Арапски Емирати. Со овој пасош можете да влезете без никакви проблеми во дури 167 земји, или имате пристап до 84 проценти од светот.

Passport Index, во сопственост на „Артон капитал“, рангира пасоши од 193 земји и шест региони кои се членови на ОН. На врвот на листата се пасошите на земјите со кои можете да влезете во други земји без виза и посебни барања.

Обединетите Арапски Емирати се искачија на врвот на листата во рекордно време. Тие прв пат беа забележани на листата во декември 2016 година (27-мото место), и за две години стигнаа до бројот еден. Пред тоа, Сингапур имаше најмоќен пасош.

Во првите 10 земји се Сингапур, Германија, Данска, Шведска, Финска, Луксембург, Франција, Италија како и Холандија, со чии пасоши можете да влезете во 165 односно 166 земји во светот.

Прикажи повеќе...

Забава

Девојче копира познати личности на „Инстаграм“

Објавено пред

Алија Чаглар е талентирана уметница, која е следена на „Инстаграм“ од неколку илјади луѓе. Популарноста ја доби изработувајќи фустани за својата мала ќерка Стефани, токму онакви какви што носат Ријана, Рита Ора, Џеј Ло… Но секој фустан го прави од цвеќиња, зеленчук, хартија и пластика.

„Еден ден наидов на фотографија од Ријана во син фустан од Моли Годард и решив исто така да ја облечам мојата ќерка. Користев разни материјали. Оваа фотографија бргу стана хит на ‘Инстаграм’ и така го почнав проектот ‘Облечи се како познатите’, во кој ги поставувам фотографиите на мојата ќерка со хаштагот #ahStefani“, рече креативната мајка за „Боред Панда“.

За еден фустан ѝ се потребни од 10 до 30 минути, а главно ги прави од пластика, фолија и други материјали, кои можете да ги најдете во вашиот дом.

Меган Маркл

Лејди Гага

Џенифер Лопез

Малечката Стефани вели дека ѝ се допаѓа како таа и мајка ѝ ги копираат познатите дами на црвениот килим и не може да се одлучи која е нејзината омилена комбинација.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Гимнастичарката што доби максимални 10 поени повторно во центарот на вниманието

Објавено пред

Младата гимнастичарка, за која медиумите пред неколку месеци пишуваа за совршената точка со движењата на Мајкл Џексон, денес е повторно во центарот на вниманието.

Кетлин Охаси (21), гимнастичарка од Универзитетот УКЛА во САД, ја забележа целиот свет по видеото во кое изведуваше извонредна кореографија дополнета со движењата на кралот на попот.

Пред неколку дена таа изведе нова кореографија на УКЛА и заработи максимални 10 поени, овации на публиката и восхит на сите луѓе што го гледаа видеото. Експертите во коментарите велат дека овој настап беше подобар од минатогодишниот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија12 минути

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија1 час

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија2 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија2 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија3 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија4 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија5 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион5 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести5 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија5 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет6 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет6 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет7 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет8 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет18 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион18 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион19 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Досие