Контакт

Забава

ГМО комарци пуштени во африканско село како мерка против маларија

Објавено пред

Илјадници генетски модифицирани комарци ќе бидат пуштени во село во Буркина Фасо, како дел од проектот за истребување инсекти што ја пренесуваат маларијата.

Ова е првпат генетски модифицирани комарци да бидат пуштени во една африканска земја, се наведува во извештајот на Би-би-си.

Научниците веруваат дека оваа напредна технологија ќе даде исклучително добри резултати и ќе спаси многу животи.

Првата генерација на генетски модифицирани комарци нема да го спречи ширењето на оваа болест, но ќе подготви терен за втората генерација која ќе биде дизајниран да пренесува неплодност меѓу комарците. Во претходната фаза на овој проект, научниците пуштија обоени комарци во околината за да можат да ги следат и проучуваат нивните навики и движења.

Некои изразија загриженост за влијанието на генетски модифицираните инсекти врз животната средина. Но, експертите сметаат дека нема причина да се плашиме.

Повеќе од 445 000 луѓе починаа во светот во 2016 година како резултат на маларија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Јункер за ручекот со Трамп и Путин: Интересно е да ги слушаш

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, изјавил дека било многу интересно да ги слуша американскиот и рускиот претседател за време на ручекот во Елисејската палата.

Тие присуствуваа на церемонијата на која се одбележа завршувањето на Првата светска војна, а по тој повод францускиот претседател, Емануел Макрон, приреди свечен ручек во Елисејската палата.

Јункер, кој седеше до рускиот претседател, а спроти Трамп, рекол: „Беше интересно да ги слушаш овие двајца момци“.

Според Јункер, трговските разговори со Трамп во јули не биле забавни.

„Не беше забавно, но …затоа немаме нова трговска војна меѓу САД и Европа“, ркеол Јункер.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Англичанец украл полициско комбе пред полициска станица

Објавено пред

Шон Вормен, човек осомничен за крадење полициско комбе што било паркирано пред полициска станица во југоисточна Англија, е уапсен и обвинет за седум кривични прекршоци.

Полицијата објави дека 27-годишникот е обвинет, меѓу другото, за тешка кражба на возило и небезбидно возење, како и за лажно претставување како полициски службеник.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Мароканскиот крал заспа за време на говорот на Макрон

Објавено пред

Обележувањето 100 години од крајот на Првата светска војна мина со низа скандали, пишуваат светските медиуми.

Организаторите во главниот град на Франција направија голема грешка при планирањето на местата на седење бидејќи претседателот на Косово, Хашим Тачи, беше сместен да седи речиси на врвот или веднаш зад рускиот водач Владимир Путин, пишуваат медиумите.

Исто така, како втора грешка медиумите го посочија инцидентот со групата Femen кога жена што се соблече топлес истрча пред конвојот со автомобили во кој беше американскиот претседател, Доналд Трамп.

Во серијата пропусти медиумите го додадоа и кралот на Мароко, кој на едно видео што кружи на медиумите се гледа како тој задремува за време на говорот на францускиот претседател, Емануел Макрон. Мароканскиот крал седи веднаш до првата дама на САД, Меланија Трамп, а до неа седи претседателот Трамп.

Трамп одеднаш го здогледал кралот и со лут поглед го прострелал, пишуваат медиумите.

Според некои од коментарите што излегоа на социјалните мрежи, марокнаскиот крал, Мухамед VI заспал поради силните лекови бидејќи тој наводно имал неколку операции во последно време.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

(ВО ЖИВО): Полиција пред домот на Груевски

Полицијата дојде пред домот на експремиер Никола Груевски, кој требаше да се јави во затворот во Шото Оризари на отслужување...

Македонија1 час

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Македонија2 часа

МВР го бара Груевски со потерница за издржување на затворската казна

Министерството за внатрешни работи по налог на кривичниот суд распиша потерница по поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше во петокот...

Топ3 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија4 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија5 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет6 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија6 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа7 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион10 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија11 час

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Топ1 ден

Возило излетало од патот и се превртело, две лица се повредени

На магистралниот пат Струмица-Радовиш кај село Војславци патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со радовишки регистерски таблици управувано од 21-годишниот Р.С....

Досие