Контакт

Забава

Гордон Рамзи се пошегува дека неговиот најмал син веќе почнал со пцости

Објавено пред

Славниот британски готвач познат по својата вулгарност и остар јазик тврди дека неговиот деветмесечен син Оскар – кого го има со сопругата Тана – веќе почнал да наликува на него, додавајќи дека дека бебето опцуло кога му била дадена „одвратна“ храна.

53-годишниот Гордон Рамзи се пошегува: „Тој проба пире од тиква, но исплука во рок од три секунди. Можев да му прочитам од усните, а мојата сопруга Тана готвеше. Мислам дека зборовите што излегоа од устата беа ‘F *** ing disgusting’.“

Но, ѕвездата на Kitchen Nightmares („Кошмари во кујната“) – кој со Тана има уште четири деца  –  Меган (22), близнаците Холи и Џек (20) и Матилда (18) – бргу ја обвини својата сопруга за лошото јадење.

„Тој е свесен дека во куќата има само еден шеф, а тоа сум јас“, рече тој.

Гордон исто така објасни дека ниту едно од неговите пет деца нема да има посебни привилегии кога станува збор за кариера за готвење. Тој би сакал да заминат некаде и да тренираат со друг готвач доколку решат да се занимаваат со кулинарство.

Во интервју со Access Hollywood, Гордон вели „не сакам персоналот да си мисли ‘по ѓаволите, ова е дете на Рамзи, не можеме да им откажеме’“.

„Сакате да работите во овој бизнис? Одете кај друг готвач, таму ќе научите нешто поразлично, и се враќате со нешто ново за да го подобрите бизнисот“.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Ен-би-си“ нема да ги емитува „Златните глобуси“ следната година, Том Круз ги врати трофеите

Објавено пред

Американската телевизиска мрежа „Ен-би-си“ во понеделникот (10 мај) се откажа од емитување на церемонијата на доделување „Златни глобуси“ во 2022 година по холивудските реакции за етиката и недостатокот на диверзитет на здружението што ги доделува годишните награди за филм и телевизија.

Членовите на Здружението на странски новинари во Холивуд (ХФПА) исто така се обвинувани за давање сексистички и расистички коментари, и барање услуги од познати личности и студија.

Том Круз се придружи на бунтот на стриминг-платформите и филските студија, враќајќи ги трите статуетки „Златен глобус“ што ги освои за своите улоги во „Џери Мегваер“, „Магнолија“ и „Роден на четврти јули“, објавија „Вараети“ и „Дедлајн-холивуд“.

Одлуката на „Ен-би-си“ уследи дури и откако ХФПА се согласи да регрутира повеќе членови афроамериканци и да направи други промени во своите редови во следните 18 месеци.

„Ен-би-си“ првично го поздрави планот, но подоцна соопшти дека ќе почека да види дали реформите функционираат.

„За промени од ваква големина е потребно време и многу работа. Ние сметаме дека на HFPA ѝ треба време да го стори тоа правилно. Поради тоа, Ен-би-си нема да ги емитува Златните глобуси во 2022 година”, се наведува во соопштението на телевизиската мрежа.

„Под претпоставка дека организацијата ќе го спроведе својот план, се надеваме дека ќе бидеме во позиција да го емитуваме шоуто во јануари 2023 година“, додаде Ен-би-си.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Мајкл од Кент под истрага, го користел кралскиот статус за „да продава пристап“ до Путин

Објавено пред

Принцот Мајкл од Кент, 78-годишниот прв братучед на кралицата Елизабета Втора е нов предмет на истрага на „Сандеј тајмс“ и „Ченал 4“. Тој е под сомневање дека неговиот кралски статус го користел за лична корист за да обезбеди пристап до тимот на рускиот претседател Владимир Путин.

Истражувачки репортери на весникот се претставиле како јужнокорејски инвеститори во злато и менаџмент консултанти од фиктивна компанија House of Haedong која бара контакти во Кремељ за да го прошири бизнисот во Русија.

Во текот на тајно снимена средба преку „Зум“, братучедот на кралицата им рекол на прикриените новинари односно „потенцијални инвеститори“ дека може да ја искористи својата улога како неофицијален амбасадор на нејзиното височество во Русија за да добие пристап до носителите на одлуки во Кремељ. Тој навел сума од 10.000 фунти на ден како хонорар за неговиот ангажман на „доверливи“ презентации во Кремељ.

Во снимениот разговор, тој им побарал и 200, 000 долари доколку сакаат фиктивната компанија да добие негово кралско одобрување. На крајот на разговорот, тој изјавил дека е среќен што го користи својот дом во палатата Кенсингтон како позадина.

Прикажи повеќе...

Забава

Гал Гадот тврди Џос Ведон ѝ се заканувал со кариерата

Објавено пред

По приказната на „Холивуд репортер“ кога актерот Реј Фишер го обвини режисерот Џос Ведон за расистичко и насилно однесување во текот на снимањето на „Лига на правдата“, сега на површина испливаа нови обвинувања за наводно вознемирување и закани врз актерката Гал Гадот.

Гал тврди дека нејзината кариера била загрозена од режисерот Џос Ведон.

Суперхероината или жена чудо во Wonder Woman работеше со режисерот во 2017 година на „Лига на правдата“. Таа откри дека Ведон ѝ се заканил ќе ѝ наштети на кариерата ако преземе нешто во врска со нејзините тврдења за недолично однесување.

Во интервју за израелскиот портал N12, таа објасни за нејзините интеракции со режисерот и откри што точно ѝ рекол: „Молчи или ќе ти ја уништам кариерата.“

Таа потвдри дека со неа разговарале луѓе кои спровеле темелна истрага.

WarnerMedia претходно соопштија дека завршиле со истрагата и дека се преземени мерки за подобрување на состојбата. Сепак, компанијата одби да образложи какво дејствие е преземено.

Обвинувањата на сметка на Ведон започнаа минатата годинам кога актерот Реј Фишер – кој го глуми Киборг во „Лига на правдата“ – го обвини Ведон за грубо, непрофесионално и целосно неприфатливо однесување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

МЗ: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион38 минути

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани откако Вучиќ вети по 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија45 минути

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред , информираат владините служби. На седницата,...

Свет1 час

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион12 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија19 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија19 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија21 час

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија23 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Досие