Контакт

Забава

Го продал „поршето“ освоено на натпревар, а по два дена, освоил уште едно

Објавено пред

Водоинсталатерот Том Харви (28) од Дартфорд, Велика Британија, првпат освоил „порше 911 карера 4 ГТС“ од 110.000 фунти на онлајн-натпреварот на брендот БОТБ 2017, заедно со 20.000 фунти во готово.

Минатата недела тој ја продал својата награда поради депозитот за куќата, но само по два дена, тој повторно освоил автомобил, овој пат „макан С“, вреден 50.000 фунти, плус дополнителни 20.000 фунти во готово.

„Мора да сум еден од најсреќните луѓе на планетата во моментот“, рекол Харви.

За другата награда дознал кога бил со татка си Бил во Есекс на курс за водоинсталатери.

„Мислев дека никогаш нема да победам, а камоли двапати“, признал Харви.

Забава

(Видео) „Ф9“ ќе се појави во кино во Сингапур еден месец пред САД

Објавено пред

„Јунајтед интернешнл пикчрс“ објави дека „Ф9“, деветтиот во хит-серијалот „Брзи и бесни“, ќе се појави во киносалите во Сингапур повеќе од еден месец пред неговото излегување во САД.

Fast & Furious ќе има премиера на 26 мај во Сингапур, 31 ден пред премиерата во Америка, на 25 јуни. Super Sneaks започнува уште порано, на 21 мај.

Додека F9 стигне во Америка, тука ќе биде стара вест, коментираат азиски медиуми, и додаваат дека слична ситуација имаше и со Godzillа vs. Kong и Mortal Kombat, кога и двата филма беа објавени една недела или две порано од САД.

Се чини дека киносалите во Југоисточна Азија покажуваат подобри перформанси за време на пандемијата, а студијата ги преместуваат своите филмски премиери таму за да ги зголемат профитите.

Франшизата „Брзи и бесни“ добро се покажа на киноблагајните, постигнувајќи речиси 6 милијарди долари во светски рамки, па секако дека студиото сака неговото последно продолжение да се претстави добро низ целиот свет.

Прикажи повеќе...

Забава

Холивуд размислува за постпандемската иднина на киносалите

Објавено пред

Додека Холивуд се подготвува да ги прослави „Оскарите“ во недела (25 април), киносалите се обидуваат да ја намамат публиката која повеќе од една година гледа филмови дома со стриминг.

Некои кина трајно се затворија, додека други се обидуваат да се опорават и се надеваат дека низа одложени блокбастери ќе создадат враќање на кино-посетителите.

„Ројтерс“ праша неколку актери, режисери, писателите и продуцентите што гледаат за иднината на киносалите.

„Мислам дека она што ќе го видиме кога ќе се вратиме во кино е дека филмовите ја слават таа посебна форма на уметност на седење во темна просторија со многу странци и гледање во големо платно со гласен звучен систем, и сето тоа ќе стане пофокусирана и ритуализирана работа,“ вели режисерот Џејмс Камерон.

„Тоа е единственото место каде што доминира уметноста. Кога гледате нешто на стриминг, другите луѓе во собата со вас можат да интервенираат – да паузираат, да одат во тоалет, да испраќаат пораки, да прават други работи.“

А режисерката Клои Жао потенцира: „За 300 луѓе да се смеат и да плачат истовремено, странци, не само вашето семејство во вашата куќа, тоа е многу моќна работа од која мислам дека никогаш нема да се откажеме.“

„Прашањето е, дали кината навистина ќе бидат таму? Јас всушност повеќе се грижам за оригиналните кина, за оние мали мали кина во малите градови. Тие се толку убави и се толку важни за заедницата.“

Актерката Гал Гадот има оптимистички став. “Не мислам дека кината исчезнуваат. Мислам дека, исто како и со концертите во живо на кои сите сакаме да одиме, киносалите ни даваат многу поинакво искуство,“ вели таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Шер изненади фан со Алцхајмерова болест

Објавено пред

Шер изненади една 60-годишна жена која е во рана фаза на Алцхајмерова болест со повик преку „Фејс тајм“.

Музичката легенда споделила посебен момент со мајката на Ерика Штајнер, Робин, која има мозочна состојба предизвикана од деменција, и разговарала со неа речиси осум минути.

Покрај клипот на Тик-ток, Ерика напиша на Твитер: Мајка ми има Алцхајмерова болест и е најголемиот обожавател на Шер. Па денес Шер ја изненади со повик. Какво изненадување!“

Видеото го покажува моментот кога нејзината мајка сфаќа дека Шер е на линија.

Видно потресена од ова изненадување, мајката вели: „Те сакам … Не можам да го правам ова. Премногу е”.

Ерика, која е во врска со аналитичарот на FOX Sports WWE, Рајан Сатен, подоцна откри дека 74-годишната поп-икона имала долг разговор со Робин и веќе размислува за начини како да ѝ приреди ново изненадување.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија18 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија18 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија20 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија20 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија21 час

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ22 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија23 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија24 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија2 дена

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие