Контакт

Забава

„Гугл“ претстави дигитален превeдувач на хиреоглифи

Објавено пред

„Гугл“ претстави дигитален преведувач на хиероглифско писмо, наречен „Фабрициус“, кој користи машинско учење за да ги декодира древните египетски знаци.

Оваа функција е додадена во постоечката апликација на „Гугл“, Уметност и култура. Исто така, им овозможува на корисниците да преведат свој збор и емотикони што можат да се споделат на социјалните мрежи.

„Гугл“ наведува дека „Фабрициус“ е првата таква алатка што се надградува со примена на машинско учење за да може да ги разбере хиероглифите.

Во теорија, платформата треба да се подобрува со текот на времето, како што луѓето ја користат.

Верзија на „Фабрициус“ им се нуди и на професионалните египтолози, антрополози и историчари за да ја искористат во нивните истражувања.

Еден експерт ја поздрави иницијативата, но рече дека големата најава треба да се гледа во одреден контекст.

„Иако е импресивен, системот сè уште не е на ниво што може да ја замени потребата од високообучени експерти за читање на антички натписи“, рече доктор Роланд Енмарх, професор по египтологија на Универзитетот во Ливерпул.

„Остануваат некои големи пречки за читање на хиероглифите, бидејќи тие се рачно изработени и многу се разликуваат со текот на времето. Сепак, ова е чекор во правилна насока“, додаде тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џорџ и Амал Клуни донираа 100.000 долари за хуманитарни организации во Либан

Објавено пред

Џорџ Куни и неговта сопруга Амал донираа 100.000 долари на хуманитарните организации со седиште во Либан, по стравотната експлозија во која загинаа најмалку 135 лица, а 5.000 беа повредени во Бејрут, родниот град на Амел.

„Обајцата сме длабоко загрижени за луѓето во Бејрут и разорувањето со кои се соочија во последните неколку дена“, рече двојката во четвртокот. „Три добротворни организации што ги пронајдовме обезбедуваат суштинска помош на терен: либанскиот Црвен крст, Импакт Либан и Бајтна Бајтак“.

Оскаровецот Џорџ (59) и Амал (42), адвокатка за човекови права додаваат дека донацијата е во добротворни цели и се надеваат дека другите ќе помогнат на кој било можен начин.

Прикажи повеќе...

Забава

Најавен е римејк на „Валканиот танц“

Објавено пред

Римејкот на „Валканиот танц“ (Dirty Dancing), во кој глуми истата „бејби“, Џенифер Греј, е во почетна фаза, 33 години откако оригиналот со Патрик Свејзи доминира на киносалите.

Шпекулациите почнаа да кружат минатиот месец, а сега е потврдено дека Бејби Хаусман се враќа за уште едно валкано танцување. Во четвртокот „Дедлајн“ потврди дека актерката Џенифер Греј е пријавена за новото продолжение на иконскиот филм од 80-тите години како протагонист и извршен продуцент.

„Тоа ќе биде романтичен, носталгичен филм, што го чекаа фановите на блокбстерот, кој стана најпродаваниот наслов во историјата на компанијата“, изјави Јон Фелтхајмер. извршен директор на „Лајнс гејт филмс“, потврдувајќи го проектот.

 

Греј, која сега има 60 години, ја имаше главната улога на Бејби во оригиналниот филм од 1987 година. Приказната го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц (Патрик Свејзи) на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.

Покрај тоа што заработи приближно 220 милиони долари на светските киноблагајни, со продукциски буџет од 5 милиони долари, „Валканиот танц“ бргу стана заштитен знак на поп-културата благодарение на електричната хемија помеѓу Греј и Свејзи, оскаровската музика и, секако, безвременското подигнување како кулминација на танцот.

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер Гарнер се релаксира на плажа

Објавено пред

Актерката Џенифер Гранер вчерашниот ден го помина во Малибу на плажа со пријатели, а нејзиниот сега веќе поранешен партнер, Џон Милер, беше виден со својата експартнерка Керолин Кемпбел.

Се чини дека сонцето, песокот, морската вода и вдишувањето на морскиот воздух имаат позитивно влијание врз Џенифер (48).

Истиот ден, нејзиниот наводно поранешен партнер Џон Милер, извршен директор на CaliBurger, беше виден во Лос Анџелес.

Растрчаниот бизнисмен беше уловен од папараците додека влегува во голем бел џип со поранешната сопруга, виолинистката Керолин Кембел, со која има две деца.

Претхдно оваа недела Џенифер беше на куса дружба на плажа со својот добар пријател Бредли Купер, кој со себе ја донесе и тригодишната ќерка Леа де Син.

Во меѓувреме, анонимен извор на списанието In Touch Wekly рече дека Џенифер и Џон веќе не се заедно. Нивната романса траеше речиси две години.

Инсајдерот рече дека се разделиле пред воведувањето на строгите превентивни мерки во Лос Анџелес поради коронавируот додавајќи дека тие остануваат пријатели и дека постои можност да ја зацврстат својата врска во иднина, но засега е готово.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија1 час

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка која полагала возачки испит пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија1 час

Хелсиншки комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19 кои ги донесе Владата e ослободувањето од работни...

Македонија2 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет3 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет3 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет4 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет5 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет6 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет6 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион17 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет18 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет20 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет21 час

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија23 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија23 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион1 ден

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија1 ден

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија1 ден

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија1 ден

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Досие