Контакт

Забава

Двејн Џонсон – можен кандидат за иден претседател на САД

Објавено пред

Двејн Џонсон призна дека е отворен за идејата да се кандидира за Белата куќа – но само ако народот сака тој да се пресели во политиката.

48-годишна филска ѕвезда за весникот „Ју-ес тудеј“ изјави: Јас би размислил за претседателски кандидат во иднина ако тоа е она што луѓето го сакаат. Навистина го мислам тоа и не сум несовесен на кој било начин со мојот одговор. Тоа ќе зависи од луѓето. Ќе почекам и ќе слушам“.

Двејн претходно сугерира дека може да го предизвика Доналд Трамп за претседател на изборите во 2020 година. Акционата sвезда призна дека бил воодушевен од поддршката што ја добил од фановите.

„Навистина ме одушевија. И тоа е толку ласкаво. Треба да се запрашаме зошто. Мислам дека тоа е затоа што многу луѓе сакаат да видат поинакво лидерство денес, не поинакво, туку подобро лидерство“.

Светските медиуми потсетуваат дека некогашниот професионален борач, а сега омилен актер, доби голема поддршка по навестувањето дека би сакал да стане претседател еден ден.

Забава

„Брит авордс“ ги менува правилата благодарение на поп-sвездата Рина Савајама

Објавено пред

Поп-sвездата на која ѝ беше кажано дека „не е доволно Британка“ да се натпреварува за наградите „Бритс“ и „Меркјури“, успеа да издејствува пресврт во правилата за доделување на британските музички награди.

На Рина Савајама ѝ беше кажано минатата година дека не може да се натпреварува за наградите бидејќи не е британска државјанка.

Пејачката, која живее во Велика Британија веќе 26 години, сега стекна право да се натпреварува, откако се сретна со шефовите на „Бритс“.

Според новите правила, уметниците кои престојуваат во Велика Британија повеќе од пет години се квалификуваат за главните награди.

Савајама има документи за престој на неопределено време во Велика Британија, но има јапонски пасош за да ги одржува врските со своето семејство, вклучувајќи го и татко ѝ, кој живее во нејзината родна земја.

Бидејќи Јапонија не дозволува двојно државјанство, таа не може да има британски пасош. Тоа доведе до тоа нејзиниот деби-албум „Савајама“, кој доби одлични рецензии, да не може да се квалификува за минатогодишната награда „Меркјури“.

Прикажи повеќе...

Забава

ТВ-серијата „Фрејзер“ се враќа на малите екрани

Објавено пред

Популарната телевизиска хумористична серија од 90-тите години на минатиот век „Фрејзер“, чија главна ѕвезда е Келси Грамер во улогата на Фрејзер Крејн – снобовски водител на радиоемисија – се враќа на малиот екран.

Грамер во средата рече дека ќе ја повтори својата улога во преродбата на хит-комедијата што ќе се фокусира на „следното поглавје во понатамошниот пат на психијатарот д-р Фрејзер Крејн“.

Прикажи повеќе...

Забава

Следната серија „Војна на ѕвездите“ пристига во мај на „Дизни плус“

Објавено пред

Следната серија „Војна на вездите“, анимиран серијал за елитна група клонови, The Bad Batch, ќе дебитира на стриминг-платформата „Дизни плус“на 4 мај, соопшти компанијата во средата.

Акционата серија на студиото Марвел, „Локи“, за негативецот кој го игра Том Хидлстон, ќе има премиера на 11 јуни, се вели во изјавата на „Дизни“ пред презентацијата на претстојните програми пред Здружението на телевизиски критичари.

The Bad Batch ќе ги следи експерименталните клонови во галаксијата што брзо се менува по завршувањето на војната на клоновите.

Датумот на премиерата се совпаѓа со неофицијалниот празник меѓу фановите на „Војна на ѕвездите“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија35 минути

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија40 минути

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 час

Захариева: Нема да поглегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 час

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион2 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа13 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија19 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ24 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет24 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие