Контакт

Забава

Дворец на Крим кој крие мрачна тајна

Објавено пред

Замок како од бајките изграден на почетокот од 20 век стои на карпа висока 40 метри и изгледа дека секој момент ќе падне во Црното Море. Дворецот, кој е познат како ластовичино гнездо, се наоѓа на карпата Аурора во гратчето Гаспра, на полуостровот Крим.

Дворецот е во близина на најатрактивното одморалиште на полуостровот – Јалта, кое привлекува туристи поради своите прекрасни плажи. Пред ластовичиното гнездо на карпата се наоѓала мала дрвена колиба која ја купил богатиот германски политичар Барон фон Штајнгел и одлучил на местото да изгради ремек-дело на архитектурата по примерот на романтичните доврци на брегот на реката Рајна.

Наводно, причина за тоа била неговата љубовница, руска балерина, со која деновите ги минувал токму на тоа место. Но, приказната за љубовта на Аурора почнува еден век претходно кога, според легендата, девојка се фрлила од карпата поради невозвратена љубов. Ова љубовено гнездо е овековечено и во многу руски филмови поврзани со Крим.

Најдобар начин да се доживее овој романтичен замок е патување со брод, а доколку сакате да го видите од близина, ќе треба да се искачите до грандиозната градба.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Памела Андерсон јавно го обвини своето момче за неверство

Објавено пред

Познатата 51-годишна актерка и активистка Памела Андерсон наводно откри дека нејзиното 33-годишно момче Адил Рами ја изневерувал и јавно го осуди преку социјалните мрежи.

„Тешко е да се прифати скршено срце и дека последните две години од мојот живот беа голема лага. Јас се излажав бидејќи бев наведена да мислам дека имаме голема љубов. Скршена сум бидејќи во последните неколку дена дознав дека имал двоен живот. Тој сите ги лажеше. Како е можно да се контролираат срцето и умот на две жени. Сигурна сум дека не бевме само ние, ги има уште. Тој е чудовиште. Како е можно да им помогнам на толку многу луѓе, но не и себеси“, напиша Памела Андерсон на својот „Инстаграм“.

Фудбалерот Адил Рами сè уште не се огласи.

Прикажи повеќе...

Забава

Белата коса ѝ дава сила, конечно се чувствува пожелно

Објавено пред

Сара Ајзенман (43) од Аризона веќе на возраст од 21 година имала бела коса. Таа веднаш почнала да ја бојадисува својата природно кадрава коса на секои две недели со цел да не се забележат првите знаци на стареење.

Кога родила уште едно дете пред седум години, немала толку време да се грижи за својата коса, па едноставно почнала да им придава значење на други работи. Нејзината природна боја одеднаш – заблескала. Откога не се бојадисува, таа се чувствува посекси од кога било досега.

На опсесивното криење на белиот корен на косата сега само се смее и вели дека чувствувала голем срам за тие 15 години ако ѝ се појавело макар едно бело влакно. Дури и неколку часа пред породувањето, со спреј во боја малку ја освежувала својата црна боја.

Таа е свесна дека нејзината бела коса предизвикува многу реакции, но главно тоа се позитивни коментари. Луѓето понекогаш ѝ приоѓаат затоа што сакаат да ја допрат нејзината коса и имаат голема почит кон неа. Таа се чувствува подобро од кога било.

Кога ќе излезе од дома, денес таа се сретнува со пофалби од други жени, на кои им е благодарна што ја прифаќаат нејзината природна боја на коса и ја кршат стигмата дека само постарите луѓе имаат бела коса.

Прикажи повеќе...

Hitech

Голем број опасни апликации демнат во „Гугл плеј стор“

Објавено пред

Корисниците по се изгледа не може туку-така да веруваат дека сите апликации во „Гугл плеј стор“ се безбедни.

Токму ова го докажува истражување што било спроведувано дури две години. Универзитетот во Сиднеј пронашол околу 2.040 штетни и злонамерни апликации на популарната платформа за андроид уреди.

Во истражувањето биле анализирани еден милион апликации во продавницата „Гугл плеј“. Притоа детектирани се голем број лажни апликации, апликации за кои е потребен пристап до многу приватни податоци за корисниците, а интересно е дека меѓу ваквите апликации спаѓаат и некои популарни игри, вклучувајќи ги Hill Climb Racing или Temple Run. За успешно да се анализираат толку многу апликации, истражувачите користеле методи на машинско учење, пренесува „PC Press“.

Алгоритмите откриле дури 49.608 потенцијални закани. Потоа, со користење на VirusTotal софтверот, 7.246 апликации биле карактеризирани како злонамерни, додека 2.040 од нив биле оценети како лажни или високо ризични.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Владата ќе испитува дали има основа да се раскине концесијата за Иловица

Владата на денешната 141 седница донесе одлука да го задолжи Министерството за економија да ја испита правната исполнетост на барањето...

Свет12 часа

ОН: Богатите ќе купуваат спас од жештините и гладот, на повидок е климатски апартхејд

Светот е на пат кон климатски апартхејд, во кој богатите ќе купуваат излез од најлошите ефекти од климатските промени, додека...

Економија14 часа

Во Љуботен запленети над 12 тони тутун, нелегално се увезувал од сите соседни земји

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени, бидејќи истрагата не...

Македонија15 часа

Дураки поднесе оставка: Моето раководење ќе остави траен белег во заштитата на животната средина

Садула Дураки поднесе оставка на функцијата министер за животна средина и просторно планирање од причина што е предложен за министер...

Регион16 часа

Ердоган: Ако е потребно, ќе направиме ревизија на владата, но без надворешни притисоци

Не можеме да ги предвидиме пораките на народот и да се оглушиме на нив, истакна денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Македонија17 часа

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија17 часа

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија19 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија20 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија20 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет22 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет22 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија2 дена

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ2 дена

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија2 дена

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија2 дена

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија2 дена

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ2 дена

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион2 дена

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Досие