Контакт

Забава

Деби Хари во своите мемоари откри дека Боуви бил нашмркан со кокаин и ѝ го покажал својот полов орган

Објавено пред

Поп-рок пејачката Деби Хари (74) од групата „Блонди“ ги објави мемоарите Face It, во кои напиша работи што досега не биле познати за јавноста, пренесува „Мирор“.

„За мене, најдобриот период на групата ‘Блонди’ беше кога штотуку почнавме да се пробиваме во Њујорк. Никој не зборуваше за комерцијален успех. Она што го работевме беше многу подобро од тоа“, напиша Деби во мемоарите нагласувајќи дека славата е како сексот.

На почетокот од кариерата Деби работела како келнерка во бикини и нејзиниот тогашен партнер, гитаристот Крис Штајн (69), добивал социјална помош. Додека свиреле во клубот ЦБГБ, Деби првпат пробала хероин.

„Секојпат кога сакав да избришам делови од мојот живот или да се борам против депресијата, земав хероин“, рече таа.

Групата „Блонди“ одела на турнеи со Иги Поп (72) и Дејвид Боуви.

„По еден концерт, Иги и Дејвид бараа кокаин и се вратија по некое време со еден грам. Тие го ишмркаа во еден потег. Не ми се допаѓаше кокаинот затоа што ме правеше нервозна. Кога го ишмрка, Дејвид само го извади пенисот како да сум официјален оценувач на полови органи. Јас бев единствената жена со нив, па тоа му се чинеше логично. Дејвид имаше голем полов орган и имаше обичај да го вади пред жени и мажи. Ми беше многу смешно“, напиша Деби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Марина Абрамовиќ ѝ помогнала на Лејди Гага да се симне од дрога, според српски медиуми

Објавено пред

Пејачката Лејди Гага (33) некое време беше зависна од забранети супстанции. Таа се дрогирала, пиела, пушела … Пред десет години, таа рече дека е зависна од хероин и консумира марихуана во неверојатни количини. Сепак, сега тој период е зад неа, таа успеала да се извлече од пеколот.

Деновиве српските медиуми објавија дека уметницата Марина Абрамовиќ (72) е заслужна за тоа што повеќе не зема дрога.

„Марина ја носеше Лејди Гага во некоја куќа на Џерси. Таму, колку што сум запознаен, престојуваат луѓе што се симнуваат од дрога. Знам дека лекувањето е чудно и зависниците трчаат голи низ некоја трева. Сепак, тоа ѝ помогна на пејачката и ја имна од дрога со помош на Марина“, рече братот на Марина, Велимир Абрамовиќ, пренесува Експрес таблоид.

Еднаш Марина рече дека Лејди Гага имала големо влијание врз нејзината кариера.

„Мојот настап се префрли од мал круг на луѓе на маса луѓе. Девојчиња и момчиња од 14, 15 години кои никогаш не слушнале за мојот настап се заинтересираа за мојата работа поради Лејди Гага. Така, влегов во масовна култура“, рече Марина едно време.

Лејди Гага честопати се појавуваше на јавни настани и на црвениот килим со уметницата.

„Јас сум опседната со неа. Таа е толку неверојатна. Таа е толку слободна, отворена…“, рече пејачката во една пригода.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Според фановите, Хари Стајлс со новиот сингл ја открива својата сексуална ориентација

Објавено пред

Англискиот пејач Хари Стajлс објави видео за синглот Lights Up, кое го прикажува во сензуални допири со момчиња и девојчиња на забава, што многумина го разбираат како порака за неговата сексуалност.

Ова е прв сингл на Хари по две години, а фановите имаат многу прашања. Во август тој објави дека неговата нова музика е за секс и за чувството на тага, па во таа смисла Lights Up не разочара.

Покрај забавата со испотени, полуголи луѓе, во видеото е прикажан Стајлс како се вози во задниот дел на мотоцикл, свртен со грбот.

Бидејќи пејачот никогаш не зборуваше конкретно за својата сексуална ориентација, фановите мислат дека со ова видео им кажува дека е бисексуалец, шпекулација што трае со години.

Прикажи повеќе...

Забава

Промоција на здрава храна од локални производители на првиот „Слоу фуд салон“

Објавено пред

Со мотото „Храната е движење“, на 18 и 19 октомври, во хотелот „Александар палас“ во Скопје, ќе се одржи првиот „ Слоу фуд салон“.

Од организаторот „Слоу фуд Македонија“ велат дека храната е енергија која секојдневно му е потребна на нашето тело, но во ерата на глобална трговија е претворена во моќно оружје во рацете на големите индустрии.

„Системот на храната денес станува значајно еколошко прашање за дискусија и акција. Храната е генератор на одржливиот развој на регионите и проверен извор на благосостојбата на производителите. Храната поттикнува промени во свеста кај консументите“, се вели во најавата за настанот.

Целта на првиот „Слоу фуд салон“ е да ги промовира малите производители на квалитетни производи и истовремено да ги едуцира консументите да избираат квалитетна храна и да ги поддржуваат локалната економија и заштитата на животната средина.

Повеќе од 100 производители ќе ги изложат своите автентични производи и ќе ги раскажат своите приказни на посетителите, кои ќе имаат можност да се информираат, едуцираат и да дегустираат од прва рака.

Производителите ќе се презентираат поделени во неколку секции: традиционална и органска храна, мали винарии, занаетчиски производители на пиво и даватели на туристички услуги.

Салонот ќе биде отворен за јавноста в петок, 18 октомври, од 14 до 20 часот, и в сабота, 19 октомври, од 12 до 20 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 час

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ2 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ2 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија3 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија4 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа5 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа5 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт14 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија19 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ21 час

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион22 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура22 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Досие