Контакт

Забава

Девет милиони луѓе ја слушале божикната порака на кралицата

Објавено пред

Традиционалното божикно обраќање на кралицата Елизабета Втора , во кое таа емотивно зборуваше за својот покоен сопруг и сочувствуваше со семејствата на кои им недостасуваат најблиските, била најгледаната ТВ-емисија на Божиќ во Велика Британија.

Како што пренесува „Би-би-си“, публика од 8,96 милиони луѓе го гледале празничното обраќање што се емитуваше на „Би-би-си уан“, „Ај-ти-ви“ и „Скај њус“ според рејтинзите во текот на ноќта.

Специјалното издание на „Би-би-си“  Strictly Come Dancing Christmas Special и Call the Midwife биле следните две најгледани емисии таа ноќ.

Во битката на сапуниците, Coronation Street на „Ај-ти-ви“ се најде на врвот.

Во својата прва годишна божиќна порака по смртта на принцот Филип, кралицата (95) го опиша како нејзин сакан.

„Божиќ може да биде тежок за оние кои ги загубиле своите сакани – оваа година особено разбирам зошто“, рече таа во претходно снименото 10-минутно обраќање емитувано во 15:00 часот по Гринич.

Забава

Анимирано порно видео го прекина состанокот на италијанскиот Сенат

Објавено пред

Зум состанокот на италијанскиот Сенат беше прекинат со објавување на анимирано порно видео со ликови од видео играта „Final Fantasy“

Виртуелниот состанок на италијанските пратеници и академици беше накратко прекинат кога интернет трол објави анимирано порно видео со ликови од видео играта.

Тифа Локхарт од видео играта Final Fantasy беше главниот протагонист на компјутеризираното порно видео кое траеше околу 30 секунди пред „шегобиецот“ да биде фатен и исфрлен од состанокот.

На состанокот, организиран од Палатата на Јустинијан на италијанскиот Сенат, присуствуваа бројни пратеници од Движењето 5 ѕвезди, како и академици, меѓу кои и физичарот Џорџо Паризи, кој минатата година ја доби Нобеловата награда.

Сенаторката Марија Лаура Мантовани рече дека за ова ќе ја извести полицијата.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Прикажи повеќе...

Забава

Избрана е најпопуларната туристичка дестинација за оваа година

Објавено пред

Tripadvisor ја претстави листата на 10-те најпопуларни дестинации во светот за оваа година.

На прво место е Дубаи, а како што велат од Tripadvisor, рибарското село од 20 век, кое процвета во 21 век и прерасна во глобално жариште за врвни патувања, денес е најпопуларната светска дестинација за оваа година.

Дубаи не е единствената азиска дестинација, а може да се забележи дека на листата доминираат европските градови, како и тропските места.

Зошто Дубаи?

„Дубаи во последните години полека се искачува на листата на Tripadvisor, а сега во 2022 година ја презема круната на најпопуларната дестинација во светот“, изјави Џастин Рид од Tripadvisor.

Дубаи е модерен град со сè: прекрасни плажи, ресторани од светска класа и прекрасни хотели. Со оглед на тоа што наградите Travellers’ Choice Avards се засноваат на прегледи на места за одење, престој и работи што треба да се прават на дестинациите,  значи дека дестинацијата доби одлични критики од патниците во сите туристички сектори“, рече Рид.

„И покрај пандемијата, Дубаи продолжува да привлекува посетители од целиот свет и се истакнува како омилена дестинација за патниците кои сакаат малку возбуда“, рече тој.

Во прилог целиот список:

1. Дубаи (ОАЕ)

2. Лондон (Обединето Кралство)

3. Канкун (Мексико)

4. Бали (Индонезија)

5. Крит (Грција)

6. Рим (Италија)

7. Кабо Сан Лукас (Мексико)

8. Истанбул (Турција)

9. Париз (Франција)

10. Хургада (Египет)

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Среќен роденден, Кевин Костнер

Објавено пред

На 67. роденден на американскиот актер продуцент и режисер Кевин Мајкл Костнер, познат како Кевин Костнер, медиумите ги посочија неговите топ-изведби во филмови и серии.

Меѓу нив е „Јелоустоун“ (2018). Дива вестерн-драма, каде што едно семејство мора да се бори за да ги спречи нападите врз нивиот ранч.

Костнер во кадар од „Танц со волците“ (1990). Во филмот тој го глуми поручникот Џон Данбар, кој се спријателува со волците и со домородните Американци.

Костнер во кадар од ЏФК (1991), каде што глуми окружен обвинител што открива некои вознемирувачки факти за атентатот на Џон Ф. Кенеди.

Костнер во кадар од Guardian (2006). Акционен авантуристички филм, каде што тој ја игра улогата на тврд офицер на крајбрежната стража.

Кевин Костнер во кадар од „Недопирливите“ (1987). Криминална драма, каде што глуми федерален агент Елиот Нес, кој е решен да спречи гангстер од Чикаго со неговиот мал тим во време кога беснее корупција и криминал.

Тука е и култниот „Телохранител“ (1992) со Витни Хјустон.

И, секако, Revenge или „Одмазда“ (1990), потресна љубовна драма во која глуми со Медлин Стоу и Ентони Квин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија12 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија15 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија15 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет18 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија19 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија1 ден

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија1 ден

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија1 ден

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 дена

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 дена

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие