Контакт

Забава

Деми Ловато ја раскина веридбата бидејќи намерите на Макс Ерих не биле вистински

Објавено пред

Деми Ловато ја раскина веридбата со Макс Ерих откако открила дека неговите намери не биле вистински.

28-годишната пејачка се вери со ѕвездата на Young and Restless во јули по четири месеци врска, но реши да повика тајмаут на нивната романса во септември, два месеца по романтичната понуда за брак покрај океанот.

Извори блиски до пејачката тврдат дека Деми одлучила да ја прекине свршувачката бидејќи Макс (29) сe занел од слава кога нивната врска придонела неговиот јавен профил „да пукне“.

Друг упатен извор рекол: „На Деми ѝбеше многу тешко кога сфати дека намерите на Макс не се вистински. Раскинувањето на веридбата не беше лесна одлука “.

Списанието „Пипл“, повикувајќи се на истиот извор, пренесува: „Деми смета дека Макс се обидува да ја прошири својата кариера користејќи го нејзиното име зад грб. На Деми ѝ беше тешко да признае дека направила грешка кога станува збор за Макс “.

Забава

Фановите на „Битлси“ можат да аплицираат за магистерска програма на Универзитетот во Ливерпул

Објавено пред

Тоа беа истрели што се слушнаа низ целиот свет… а за едно 10-годишно девојче од Филаделфија, СAД, атентатот врз Џон Ленон во 1980 година ја разгори страста кон „Битлси“, а четири децении подоцна, страста кон култниот бенд се трансплантира од нејзината родна земја дури во Британија.

„Секој ден, сè што гледавте на ТВ беа илјадници луѓе со поплави од солзи, и јас помислив: „Кој бил овој човек? Тој сигурно бил навистина важен “, се сеќава Холи Теслер за атентатот.

„Тоа ме натера да се прашам кои се Битлси. Отидов во библиотека, најдов биографија, почнав да читам…и бев фасцинирана. Кога се вртив дома им реков на моите родители: Дали знаевте дека Пол Макартни е левак? По неколку недели бесконечно проучување на тривијали, родителите ми кажаа: Слушај ја нивната музика!“

Две децении подоцна, Теслер го посетила родното место на Битлси, Ливерпул, во северозападна Англија, за да магистрира (МБА) по музичка индустрија, пристигнувајќи точно на време за смртта на вториот Битлс, Џорџ Харисон.

Теслер потоа докторирала на тема „Битлси“, а сега – уште 20 години подоцна – таа повторно се врати во Ливерпул, овој пат да предава нова магистерска програма за „Битлси“ на Универзитетот во Ливерпул. Оваа студиска програма ќе го истражува огромното влијание на Fab Four („Фантастична четворка“) врз културата и популарната музика.

И покрај пандемијата, студиската програма привлече широко распространет публицитет и интерес од потенцијални студенти од цел свет.

„Ова е извонредно“, вели Теслер. „Знаев дека ќе привлече внимание, но ова е далеку над моите очекувања. Многу е возбудливо,“ вели таа.

„Аплицираа луѓе од различни земји и различни возрасти, меѓу нив и двајца професори од колеџ, лекари…Ние бараме луѓе кои се професионалци во области како што се туризам за културно наследство, култура, музика и креативни индустрии или луѓе кои се стремат на овие полиња.“

Студентите ќе го истражат наследството на легендарниот бенд на магистерска програма на тема „Битлси: Музичка индустрија и наследство“ (The Beatles: Music Industry and Heritage).

Студентите ќе учат за влијанието на бендот врз популарната музика и култура, вели Холи Теслер, водач на програмата.

Прикажи повеќе...

Забава

Пирс Морган: Меган Маркл продолжува да ја експлоатира кралската титула

Објавено пред

Поранешниот водител на „Добро утро, Британија“ Пирс Морган повторно вeрбално ја нaпадна војвотката од Сасекс Меган Маркл за користење на кралската титула војвотка од Сасекс во нејзината книга The Bench („Клупата“).

Морган (56) е гласен критичар на Меган и нејзиниот сопруг принцот Хари, војводата од Сасекс, откако минатата година донесоа одлука да се повлечат од должностите како високи членови на кралското семејство.

Во неговата најнова колумна за „Мејл онлјн“, Пирс продолжува со своите критики кон војвотката, сега не му се допаѓа што таа ја користи кралската титула во нејзиниот најнов потфат – книга за деца на чија корица стои името на авторот Меган, војвотка од Сасекс.

„Кога станува збор за камшикување со нејзината книга, кое име на автор го користи Меган Маркл?“ пишува тој во својата колумна. „Ах, секако: Меган, војвотката од Сасекс.“

„Да, таа продолжува цинично да ги експлоатира своите кралски титули затоа што знае дека тоа е единствената причина што некој ѝ плаќа огромни суми пари за да го публикува нејзиниот бренд на побожни измислици во документарци на Нетфликс, објави на Спотифај или детски книги.“

„Се разбира, на нејзините подеднакво цинични издавачи не им е нималку гајле за овој шокантен двоен стандард“.

Морган и претходно ги критикуваше Меган и Хари поради користење на нивните кралски титули во новите претприемачки потфати.

Меган, војвотката од Сасекс следниот месец ќе објави детска книга за односот на татко и син. Најавувајќи го своето дело минатиот вторник, Меган рече: The Bench започна како песна што ја напишав за мојот сопруг на Денот на таткото, еден месец по раѓањето на Арчи. Од таа песна стана оваа приказна”.

Војводата и војвотката од Сасекс сега живеат во Калифорнија со нивниот син Арчи Маунтбатен-Виндзор и го чекаат раѓањето на второто дете.

Прикажи повеќе...

Забава

Елен Помпео морала да сними опасна сцена за „Вовед во анатомија“

Објавено пред

Актерката Елен Помпео (51) не сакала да одбие кога од неа било побарано да сними опасна сцена бидејќи нејзината дублерка ја удрила главата и била испратена на болничко лекување со потрес на мозокот.

По најавата на „Еј-би-си“ дека тие повторно ќе ја снимаат 17-тата епизода од втората сезона, во која пациент доаѓа во болница со бомба внатре во него, а ликот на Елен (Мередит Греј) е во негова близина. Еден фан сподели видео клип од експлозијата што ја фрла Мередит наназад на земја.

„Режисерот инсистираше да го сторам тоа откако професионалецот се повреди,“ напиша таа на Твитер, додавајќи дека целата сцена изгледала многу драматично.

Елен призна дека се чувствувала непријатно додека ја снимале акробацијата, но сметала дека не е во позиција да каже не.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет2 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат а лекарите го сокриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени со коронавирус кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Македонија2 часа

Заев денеска во Брисел ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската комисија, Урсула фон...

Свет2 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет3 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет3 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет20 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион21 час

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ22 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија22 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија23 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет24 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие