Контакт

Забава

Денес е Ден на кучето, а овие интересни факти за крзнените миленичиња сигурно не сте ги знаеле

Објавено пред

Нашите крзнени четириножни пријатели го слават својот ден денес! Меѓународниот ден на кучето, 28 август, можеби за вашето куче ќе значи екстра бисквити, а многумина низ целиот свет ќе се сетат на омилените животни сопатници кои им помагаат на оние кои имаат потреба, но и на кучињата херои што спасиле човечки живот.

Верните пријатели на човекот се секогаш покрај својот господар, даваат безусловна љубов и внимание, а со своите палавости ги топат и најтврдите срца.

Со нивната посветеност и неодолива сладост, тие сигурно го заслужуваат својот ден во годината, и додека размислувате со каква честитка да го развеселите вашето куче, можете да се забавувате со неколку интересни факти за кучињата што можеби ги немате слушнато.

Песна на „Битлси“ има фреквенција што само кучињата можат да ја слушнат – Во интервју од 2013 година, Пол Макартни раскажа како додал фреквенција што само кучињата можат да ја слушнат во песната A Day in the Life. Почестете го вашето домашно милениче со посебно музичко уживање!

Кучиња го преживеале потонувањето на Титаник – Три кучиња го преживеале потонувањето на Титаник во 1912 година. Еден од нив беше померанец, кого сопственикот го завиткал во ќебе, поради што сите мислеле дека е дете. Спас најдоа уште еден померанец и пекинезер.

Чувството за мирис на една раса може да биде доказ на суд – Чувството за мирис на св. Хуберт (Bloodhound) е толку прецизен што може да се користи како доказ во судовите во некои земји. Оваа раса лесно може да го следи мирисот над 300 часа и преку 200 километри.

Највисоко куче во светот – Титулата за највисоко куче во светот влегува во шепите на германска дога (Great Dane) која реагира на името Зевс. Ова куче со импозантен изглед е високо дури 110 см!

Хртот (Greyhound) лесно би победил гепард во трка на долги патеки – Грејхаунд е несомнено најбрзата раса на кучиња. Тие се се одлични тркачи и можат да одржуваат брзина од 55 км/час km и до десет километри. Неверојатно брзиот гепард може да ја задржи својата рекордна брзина од 180-280 метри, па затоа е многу јасно дека натпреварувачот под број еден, иако нема подобар старт, сепак победува на трката на долги патеки!

30% од далматинците се глуви на едното уво – Далматинците имаат посебен ген кој е одговорен за нивното посебно шарено крзно и обично сини очи. Сепак, овој ген е исто така причина за глувост на едното уво кај 30% од далматинците и губење на слухот во двете уши кај 5% од прекрасните припадници на оваа раса. Далматинците со поголеми црни шари и имаат поголема веројатност да имаат проблеми со слухот.

Персиските хртови се најстарата раса во светот – персиските хртови (Салуки) датираат од 329 пр.н.е. и имале статус на кралски миленичиња во Стариот Египет. Наводно, на југот на Ирак се пронајдени и цртежи на кучиња кои личат на персиски хрт и датираат од 700 година пр.н.е.

Кучето е и најдобриот ловец – Африканското диво куче е најуспешниот ловец во светот, а пленот ќе го фати во 50-70% од случаите. Оваа статистика му обезбеди и Гинисов рекорд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Креативноста на луѓето не познава граници: пица-фустан и други идеи

Објавено пред

Од изработка на пица-фустан до цртање јагоди на вашата коса … се чини дека на некои луѓе никогаш не им е досадно затоа што имаат креативни блесоци во мозокот. Земаат сè што им е при рака и прават вистински ремек-дела кои покажуваат генијалност.

Некои медиуми споделија интересни креации на луѓе, кои прават секојдневните предмети да заблескаат со нови форми, бои и концепти.

Невестински фустан инспириран од италијанскот специјалитет

 

Креација од ананас

Насликани јагоди на глава

Овој лавиринт е идеален за училишта

Базен насликан во стил на Ван Гог

Астро-бој семафор во Сагами, Јапонија

 

Креативна кампања покрај патот за подигање на свеста за употребата на телефони додека возите

Прикажи повеќе...

Забава

Тестаментот на принцот Филип ќе остане тајна 90 години

Објавено пред

Кога живеете речиси еден век стекнувате голема збирка имот. Сепак, никогаш нема да знаеме што поседувал принцот Филип, сопругот на британската кралица, кога почина на 99-годишна возраст годинава, бидејќи содржината на неговиот тестамент ќе биде запечатена и тајна до 2111 година.

Оваа судска одлука е донесена со цел да се заштити достоинството на кралицата.

Судијата сер Ендрју Мекфарлејн, кој е претседател на одделот за семејства при Високиот суд, наведе: „Сметав дека поради уставната позиција на суверенот, соодветно е да има посебна пракса во однос на кралските тестаменти. Потребно е да се зајакне заштитата на приватните аспекти од животот на оваа ограничена група поединци, со цел да се задржи достоинството на кралицата и блиските членови на нејзиното семејство.“

Сер Ендрју, исто така, нагласи дека тој самиот не ја видел содржината на тестаментот, ниту знаел што има во него и дека прелиминарните рочишта биле оддржани зад затворени врати за да се избегне какво било медиумско внимание или шпекулации.

Прикажи повеќе...

Забава

Амброзио се релаксира во националниот парк Сион

Објавено пред

По напорните ревии во рамки на модната недела во Њујорк, Алесандра Амброзио одвои време да се опушти на патување со својот партнер Ричард Ли во националниот парк Сион, Јута.

Атрактивната Бразилка и поранешен супермодел (49) се чини дека се забавува додека се потсетува на одморот во природа.

Во неделата sвездата на модните писти сподели фотографии од својот излет на отворено.

Со повеќе од 2,5 милиони посетители годишно, Националниот парк Сион е најпосетуваната природна знаменитост во Јута, САД. Паркот со огромна површина од 229 квадратни милји различни терени и уникатна дивина, опфаќа кривулест и пештерен терен што секогаш нуди ново место за истражување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

ДЗСИ не констатира недостатоци во модуларните болници

Државниот здравствен и санитарен инспекторат го заврши вонредниот инспекциски надзор и не констатира недостатоци во модуларните болниции, информира Министерството за...

Македонија51 минута

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет1 час

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет4 часа

Партијата на Путин со убедливо водство по првичните резултати од изборите во Русија

Партијата „Единствена Русија“, која ја поддржува политиката на претседателот Владимир Путин, освои најмногу – 44,26 проценти од гласовите на парламентарните...

Европа4 часа

Пожар во камп за мигранти во Грција

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар. Нема повредени или поголема...

Македонија19 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет19 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија20 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија23 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Досие