Контакт

Забава

Дејвид Бекам му го честита роденденот на својот син на Инстаграм

Објавено пред

Ромео Бекам, синот на Дејвид Бекам, наполни 16 години, и по тој повод, неговиот познат татко му го честита роденденот со емоционален статус, но исто така и со емоционална фотографија која има повеќе од 2 милиони допаѓања.

– Не можам да поверувам дека мојот мал човек има 16 години. Среќен роденден, големо момче. Ти си толку посебен и те сакам многу – напиша Дејвид на Инстаграм.

Дејвид освен Ромео ги има синовите Бруклин и Круз и ќерката Харпер Севен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Барбра Стрејсенд јавно се извини за коментарот за Мајкл Џексон и неговите жртви

Објавено пред

Пејачката и актерка Барбра Стрејсенд (76) наиде на неодобрување поради коментарот на сметка на Мајкл Џексон во документарецот „Оставајќи ја Недојдија“.

Актерката изјави за британски „Тајмс” дека верува во она што го кажале Вејд Робсон и Џејмс Сејфчак – дека кралот на попот сексуално ги злоупотребувал на неговиот ранч кога биле момчиња, но таа застана во одбрана на Џексон.

„Можете да кажете ‘злоупотребени’, но овие деца, како што слушнавте, велат дека биле возбудени поради тоа што биле таму. Двајцата се во брак, и двајцата имаат деца, така што тоа не ги убило. Неговите сексуални потреби се негови сексуални потреби, кои се производ на детството што го имал или ДНК што ја имал. Жал ми е за децата. Жал ми е за него”, рече Стрејсенд.

Покрај тоа, Барбра истакна дека верува дека родителите им овозможиле на своите синови да бидат злоупотребени.

Таа подоцна кажа дека родителите на овие две деца „исто така биле жртви, и биле заведени со слава и фантазија”.

Потоа таа јавно се извини на социјалните мрежи.

„Длабоко жалам за болката и недоразбирањето што го предизвикав со моите невнимателно избрани зборови за Мајкл Џексон и неговите жртви, бидејќи пишаните зборови не ги одразуваат моите вистински чувства. Не сакав да ги минимизирам траумите што ги доживеаја овие момчиња, во никој случај. Како и сите жртви на сексуално вознемирување, тие ќе мора да го носат тоа со нив до крајот на својот живот. Изразувам длабоко жалење и се надевам дека Џејмс и Вејд знаат дека навистина ги почитувам и им се восхитувам поради откривањето на вистината“ напишано е на профилот на „Инстаграм“ на американската уметница.

Прикажи повеќе...

Естрада

Почина Скот Вoкер, еден од најголемите музички револуционери

Објавено пред

Музичарот Скот Вокер, најпознат како фронтмен на групата The Walker Brothers, која беше познат во 60-тите години на минатиот век, почина на 77-годишна возраст во понеделникот наутро, според „Би-би-си“.

Несреќната вест беше потврдена од неговиот издавач 4Д кој го нарече еден од најголемите иноватори на креативна музика.

Некои од попопуларните песни што ги испеа се „The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore“ и „Joanna“. Тој, исто така, имаше големо влијание на многу музичари како Дејвид Боуви, кој го доживуваше како идол.

Скот не ја сакаше премногу славата, а освен со бендот, тој имаше и соло кариера, иако не толку успешна. Работел со бројни изведувачи како Pulp, Bat for Lashes и Ute Lemper.

Освен во музиката, тој исто така се обиде и во актерството. Имаше улоги во неколку филмови, од кои еден е за него со наслов „Scott Walker: 30 Century Man“.

Неговото последно дело е музиката компонирана за филмот со Натали Портман – „Vox Lux”.

„Го сретнав еднаш во Мелтдаун, толку љубезен. Ќе недостасува”, напиша музичарот Том Јорк (50).

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Видео со крштевки на кои имало смешни инциденти прегледано 21,5 милион пати

Објавено пред

На Фејсбук се појави видео со компилација од смешни незгоди за време на крштевки, тоа досега е прегледано 21,5 милион пати и собрало 21 илјади коментари.

Меѓу снимките има една на која едно момче собира храбрсот да се нурне во базенот каде го крштева поп. „Успеав“ вели момчето откако се нурна во базенот.

Една жена пак, од страв, во водата со себе го повлече и свештеникот. На прашање на свештеникот дали се одрекува од сатоната, едно девојче одговорило негативно и ги насмеало присутните.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток откако кралот и неговата сопруга, кралицата Летиција,...

Македонија2 часа

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од здружението „Хендикеп“ на прес-конференција пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе...

Свет2 часа

Израел за ракетниот напад го обвини Хамас: почнува мобилизација, Нетанјаху веднаш се враќа од САД

Израелската армија го обвини исламскoто движење на отпорот Хамас за ракетниот напад врз Израел изведен во утринските часови од Појасот...

Свет3 часа

На врвот на највисоката зграда во светот поставена фотографија на премиерката на Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го одушеви светот со своето снаодливо и вешто справување со ситуацијата по терористичкиот напад...

Европа3 часа

Опасен затвореник во бегство, во цела Европа го бараат Даниел Војновиќ

Даниел Војновиќ е опасен и непредвидлив, предупредува германската полиција, која ја прошири потрагата по него во цела Европа. Како што...

Свет4 часа

Франција: Поради немирите на протестите на „Жолтите елеци“, осудени се 2.000 лица

Во Франција од почетокот на протестите на граѓанското движење „Жолти елеци“ во ноември минатата година, па досега, осудени се приближно...

Свет4 часа

Палестинска ракета погоди куќа во Тел Авив, седуммина повредени

Седум лица се повредени во понеделникот наутро кога е погодена куќа во близина на Тел Авив со ракета лансирана од...

Свет4 часа

Трамп за извештајот на специјалниот обвинител: Пропадна обидот да ми се наштети

„Целосно ослободување“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ по објавувањето на главните наоди од истрагата на специјалниот обвинител Роберт...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Свет5 часа

Ердоган: „Аја Софија“ може повторно да стане џамија

Тускиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека светски познатата „Аја Софија“, која денеска е музеј, повторно би можела да стане...

Свет16 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет16 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион18 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија21 час

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ22 часа

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија1 ден

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ1 ден

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија1 ден

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет1 ден

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Досие