Контакт

Забава

Дејвид Бекам со децата во прв ред на ревијата на Викторија во Лондон

Објавено пред

Дизајнерката Викторија Бекам денеска ја имаше својата прва ревија на Модната недела во Лондон. Досега своите колекции ги претставуваше само на Модната недела во Њујорк, но оваа година одлучи да го направи тоа и во нејзиниот роден град. Со ревијата го одбележа и 10. роденден на нејзиниот бренд.

 

View this post on Instagram

 

Love you baby girl x Our first #LFW x VB #VBSS19 #VBSince08

A post shared by Victoria Beckham (@victoriabeckham) on

Нејзиниот сопруг Дејвид Бекам и нивните четири деца Харпер, Ромео, Круз и Бруклин, ѝ беа најголемата поддршка.

Бекамови ја следеа ревијата од првиот ред, а направија и одлична промоција со фотографии на нивните профили на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

Love you baby girl x Our first #LFW x VB #VBSS19 #VBSince08

A post shared by Victoria Beckham (@victoriabeckham) on

Забава

Загина Џиџи Ву, најпознатата тајванска бикини-туристка

Објавено пред

Џиџи Ву, најпознатата тајванска интернет-ѕвезда позната по пешачење по планините, е пронајдена мртва кога паднала во клисура длабока 30 метри, објавија државните медиуми на островот.

36-годишната Ву паднала од тајванската планина Јупен во саботата, а нејзиното тело е пронајдено во понеделникот. Според изјави на надлежните за медиумите, по падот, таа се јавила кај пријател да побара помош, но не можела да се движи поради повреди на долниот дел на телото.

Бидејќи се стемнило, шестмина спасувачи почнале да ја бараат наредното утро. На терен бил ангажирна и хеликоптер, но поради конфигурацијата на теренот, тој не бил во можност да се спушти до местото каде што е лоцирано телото на Ву.

„Нејзиното тело сè уште е таму и ние ќе испратиме хеликоптер утре повторно на местото на несреќата“, вели пожарникарот Чанг. Причината за смртта сè уште не е утврдена иако се претпоставува дека станува збор за хипотермија.

Ву стана позната преку објавување свои фотографии во бикини додека пешачи по планините. Таа во изминатите 4 години се искачила на 100 врва фотографирајќи се во 97 бикини. На „Фејсбук“ имаше над 14.000 следбеници.

Прикажи повеќе...

Забава

Европската вселенска агенција ќе копа на Месечината во потрага по вода и кислород

Објавено пред

Европската вселенска агенција планира да почне да копа на Месечината во потрага по вода и кислород до 2025 година. Агенцијата соопшти дека постигнале договор до Европската вселенска компанија „Аријане груп“ за истражување на можноста со копање на Месечината да се почне до 2025 година.

Вода и кислород може да бидат извадени од реголитот, односно земјата на Месечината, со што би било полесно за луѓето да поминат повеќе време на природниот сателит на Земјата, велат од „Аријане груп“. Истражувањето исто така треба да покаже дали е можно да се произведе ракетно гориво на Месечината овозможувајќи поголем број експедиции во иднина.

„Користењето на ресурсите од вселената е клуч за одржливи мисии“, вели Дејвид Пекер од Европската вселенска агенција.

Реголитот е слојот од земјата што ја покрива Месечината. Според научниците, може да се извадат големи количини кислород заробен во составот на земјата.

„Истражувањето е дел од планот на Европската вселенска агеција, Европа да стане партнер во глобалнито истражување во следната деценија“, вели Паркер.

Мисијата ќе биде соработка на научници и инженери од Франција, Германија и од Белгија. Проектот сега е во развојна фаза, а научниците се надеваат дека во наредните години веќе ќе може да испратат опрема за копање на Месечината.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Мартина „ја промени расата”, сега тврди дека ќе раѓа црни бебиња

Објавено пред

Германката Мартина Биг (30) е поранешна стјуардеса која стана популарна поради бројните пластични операции. Откако повеќепати ги зголеми градите и потроши 67.000 евра на операции, таа тврди дека нејзините гради сега се „најголеми во Европа”. Покрај тоа, Мартина, исто така, ја промени бојата на кожата бидејќи, вели таа, всушност е Африканка. Иако е родена со бел тен, таа доби многу потемна боја со помош на инјекции за потемнување во текот на годините.

Таа најави дека сака да го среди носот за да изгледа повеќе „африкански” и сака да стави импланти во задникот од по 1,5 килограм.

Неодамна помина седум недели во Кенија за да дознае повеќе за африканската култура.

„Моите деца ќе бидат црни. Зборував со моите доктори за да видам дали моето тело е здраво и дали можам да дојам и како ќе изгледаат моите деца “, изјави Мартина во интервју за ИТВ.

„Не разбирам како е тоа генетски можно”, кажа водителката Холи Вилоби.

Мартина продолжи со својата исповед. „Мојата кожа станува сè потемна и мојата коса се менува, станува потемна и кадрава”, вели Биг.

View this post on Instagram

MZUNGU MMOJA WA UJERUMANI AJIBADILI KUWA MWAFRIKA akiongea na gazeti la #dailmail amasema alichotaka maishani kinatimia #martinabig alitamani kuwa mwanamke mweusi amechomwa sindano kaza kujibadili ikiwemo ya rangi yake kuongeza matiti na yuko mbioni kuchoma sindano kuongeza matako.. A white ex-stewardess now going by the name of #MartinaBig, 28 claims that she has completed a major step in reaching her goal of being a “wonderful” black woman. ​______________________________​ She Writes: "I have great news​ :)​​ ​I had done the next step in my transformation to a black woman :)​ ​Yesterday I was with an African hairdresser and got a hair extension with curly, African hair :)​ ​To become more and more a black woman, that is such a wonderful feeling 🙂 I'm so happy :)​ ​Next, I’ll have consultations for the butt enlargement and for the African facial features. ​​______________________________​ ​ ​Interestingly,in an interview with #DailyMail Martina she went on record to say then that despite the tanning procedure making her look black, she had no intentions whatsoever of trying to “be a black girl.” Looks like she has a change of heart since then.​ ​______________________________​ She Goes on to a vlog about how hard it was for her as a black woman to get checked into her hotel because her Passport photo did not match and shares a heat-warming comment from one of her more open-minded fans. ​______________________________

A post shared by 366 EnterTainment Media (@366entertainmentmedia) on

По интервјуто, профилите на Мартина на социјалните мрежи беа полни со коментари.

„Ова е најрасистичкото и најурнебесното нешто што некогаш сум го видела”, напиша една следбеничка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет9 часа

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Македонија9 часа

(Видео) Десетина имиња во игра за претседателски кандидат на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека десетина имиња се во игра за кандидат за претседателските избори на СДСМ. Тој најави...

Изборни измени12 часа

Малите партии бараат една изборна единица, па потоа избори

Малите партии ја реафирмираат идејата за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи на гласање. Тие...

Македонија12 часа

(Видео) Дејан од Ѓорче Петров: „Помогнете ми, ама не како Боки 13“

Дејан Костовски од Ѓорче Петров вели дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не го испочитувал ниту договореното за плаќање...

Македонија12 часа

Теута Арифи за 300 илјади евра каскадно ќе ја уредува Пена

Општина Тетово за 17 милиони денари или речиси 300 илјади евра ќе става потпорни ѕидови на реката Пена во делот...

Македонија13 часа

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР...

Македонија14 часа

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и...

Македонија16 часа

Владата го испрати Законот за употреба на јазиците до Венециската комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венециската комисија, заедно со алтернативниот текст на...

Македонија16 часа

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И...

Спорт16 часа

Исчезнал авионот со кој летал најскапиот играч на Кардиф

Емилиано Сала (28), кој три и пол години играше за Нант, пред неколку дена потпиша за Кардиф за клупски рекорд...

Македонија16 часа

(Видео) Македонец си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

Македонски државјанин кој живее во Австрија ја убил вчера напладне својата сопруга, пренесуваат австриските медиуми. Жената, истотака со потекло од...

Топ17 часа

На Табановце приведено лице кое се барало за издржување затворска казна

Лице кое се барало за издржување казна затвор во траење од една година, било приведено при пасошка контрола на граничниот премин...

Регион18 часа

Српски медиуми: По Путин, во Белград доаѓаат Трамп и Меркел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, би можел во текот на оваа година да ја посети Србија, објавува во денешното издание...

Македонија19 часа

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за преспанскиот договор со која ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија1 ден

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 ден

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија1 ден

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија1 ден

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Досие