Контакт

Забава

Добар почеток за „Даунтон опатија: Нова ера“ на благајните

Објавено пред

Семејството Кроли сè уште го има кралскиот допир на киноблагајните.

dobivaj vesti na viber

Downton Abbey: A New Era („Даунтон опатија: Нова ера“) – второ филмско продолжение на популарната британска драмска серија – заработи 16 милиони долари од речиси 3.800 киносали во Северна Америка на своето домашно деби.

Иако помалку од првичните прогнози, ова означува охрабрувачки почеток во време кога повозрасната публика е селективна за одење во кино.

Постоеше разбирлива загриженост за филмот во поглед на комерцијалните перспективи, а не затоа што долгогодишните фанови на серијата беа уморни од проголтување на интригите во палатата во ТВ-серијата.

Освен „Куќата Гучи“ и новиот филм за Џејмс Бонд, „Не е време за умирање“, многу филмови од ерата на пандемијата наменети за повозрасна публика (како што се римејкот на „Приказна од западната страна“ на Стивен Спилберг и спортската драма со Вил Смит, „Кралот Ричард“) се бореа да продадат билети и покрај позитивните рецензии.

Значи, не е мал подвиг што речиси 50 отсто од луѓето што купиле билети за Downton Abbey: A New Era – приказна со чувство на добра забава, сместена во познат серијал – се на возраст од 55 години и повеќе.

Продажбите на билети го доведоа „Даунтон“ на второто место, но не беа доволни да го симнат од тронот Дизниевиот „Доктор Стрејнџ во мултиверзумот на лудилото“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Спасен е кит во Норвешка кој два дена бил заплеткан со јаже

Објавено пред

Крајбрежната стража во Норвешка ослободила кит кој бил заплеткан со јаже кај норвешкиот Институт за истражување на морето.

dobivaj vesti na viber

Посадата на локалната норвешка компанија пред два дена го забележала китот и ја известила крајбрежната стража, наведува „Ројтерс“.

„Можевме да видиме дека китот е исцрпен, беше потполно мирен“, изјавил капетанот на стражата.

Четворица чувари со мал чамец отишле во спасувачката акција.

„Приоѓавме многу полека за да не го вознемириме. Беше исплашен и почна да станува агресивен“, раскажуваат спасувачите кои за 15-тина минути успеале да го ослободат китот.

Прикажи повеќе...

Забава

Поранешнaта менаџерка го тужи Рики Мартин: „Ме лажеше а заработи милиони поради мене“

Објавено пред

Ребека Дракер, поранешна менаџерка на Рики Мартин, тврди дека пејачот и должи нешто повеќе од милион долари, за што поднела тужба, пишува ТМЗ.

dobivaj vesti na viber

Во правните документи таа навела дека го застапувала пејачот од 2014 до 2018 година и дека тој повторно ја вработил по две години, во мај 2020 година, кога неговиот „личен и професионален живот биле во тотален хаос“. Ребека тврди дека таа е заслужна што ги вратила во ред неговиот живот и кариера.

Таа тврди дека ги подмирила договорите на пејачот поврзани со снимање песни, турнеи и договарање спонзорства и му помогнала да заработи милиони долари на неговата неодамнешна северноамериканска турнеја со Енрике Иглесијас.

Додала дека во 2020 година ангажирала адвокати да му помогнат кога му се заканувал прекин на кариерата, а за нејзините напори, како што тврдела, требало да добие провизија од три милиони долари, кои Мартин никогаш не и ги дал. Таа тврди дека пејачот ја лажел и манипулирал со неа, пренесуваат светските медиуми.

Сега Дракер го тужи пејачот за три милиони долари и бара судска отштета.

Прикажи повеќе...

Забава

Кустурицa: Европа ги ограбува Русите!

Објавено пред

Прославениот филмски режисер, Емир Кустурица денеска изјави дека во руско-украинскиот конфликт најспорното е тоа што Европа ги доведе во прашање своите најголеми достигнувања, а тоа се човечките права и приватниот имот.

dobivaj vesti na viber

„Европа ги ограбува Русите, не само нивната култура, туку и нивниот имот. На спортистите не им дозволува да се натпреваруваат, ги забранува стеблата кои руските писатели ги засадија, им забранува на најдобрите пијанисти да свират, на најдобрите светски диригенти им дава отказ“ рече Кустурица на форум „Европа и Русија“ во Србија.

Кустурица наведе и дека Србија станува плодна почва за еден заборавен поим, а тоа е слобода.

„Мораме да признаеме, јас неодамна престојував во неколку земји од западна Европа, таму постојат табу теми. Денес Европа молчи и врши самоубиство. Јас мислам дека тоа е потполно наопаку, дека Европа не врши самоубиство, туку дека е задавена“ заклучи Кустурица.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија3 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Економија4 часа

Дизелот се намалува два и пол денар, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија4 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија7 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион9 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет10 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа10 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија10 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија10 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија11 час

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија21 час

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија22 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...