Контакт

Забава

Еве што се случува ако јадете ѓумбир секој ден

Објавено пред

Ако сакате да се навлечете на зачин, нека биде ѓумбир. Се разбира, има безброј добри зачини што нудат значителни здравствени придобивки, но тешко е да се занемарат многуте позитивни атрибути на ѓумбирот.

И за разлика од другите популарни дневни суплементи, ѓумбирот има одличен вкус (многу поубав од јаболковиот оцет, на пример). Причината поради која ѓумбирот е толку добар за вас се сведува на едно соединение наречено џинџерол. Оваа супстанција е антиинфламаторна, што значи дека може да намали болка и оток.

Ја подобрува дигестијата – ѓумбирот не само што го смирува рефлуксот на киселина туку и го намалува воспалението во цревата. Исто така, може да смири и гадење. Ѓумбирот е природен антибиотик кој може да ги нокаутира штетните бактерии кои предизвикуваат вознемиреност во стомакот.

Намалува и спречува главоболка – антиинфламаторните својства на ѓумбирот исто така се корисни во лекувањето на најчестата тегоба на човекот – главоболката. Многу лекови за главоболка се всушност само антивоспалителни наместо вистински олеснувачи на болката.

Ѓумбирот е природен начин за постигнување на таа цел, но без несакани ефекти на хемиските формулации. Всушност, студиите покажуваат дека јадењето ѓумбир секој ден има потенцијал да спречи да не добиете главоболки, дури и мигрена.

Придонесува за побрзо губење килограми – губењето телесна тежина е мошне изискателна работа. Телото на складираните масти гледа како на резерва за итни случаи и претпочита да не ги согорува.

Диетата игра голема улога, но голем дел од вината за вашата тежина ја има генетиката. Значи, важно е да работите заедно со вашето тело во обид да изгубите тежина, а ѓумбирот може да биде одличен извор на поддршка.

Намалува болка во мускулите – вообичаен вид болка е онаа во мускулите, честопати предизвикана од вежбање или секојдневен напор или напрегање. Испитувањата покажуваат дека ѓумбирот може да помогне и овде. Сепак, нема тенденција веднаш да ја ублажи болката во мускулите.

Наместо тоа, доколку се зема секој ден, може да го намали нивото на болка што се развива и да го скрати времетраењето на заздравувањето кога вашите мускули стануваат такви.

Исто така, ѓумбирот е антиоксидант, кој ги неутрализира штетните слободни радикали во организмот. Ова доживотно го намалува ризикот од канцер.

И покрај сите овие здравствени придобивки, луѓето многу ретко јадат ѓумбир. Тој може да биде ефикасен, без разлика дали е суров или варен, свеж или сушен. Со сладок и малку зачинет вкус, ѓумбирот е идеален за употреба во печива, мешани помфрити и овошни салати. Доволно е вкусен за чај од билки. Како и да го земате, ѓумбирот е одлична секојдневна навика.

 

Забава

Рита Ора повторно вљубена

Објавено пред

Рита Ора (29) и Раферти (23) се зближија на снимање на модерната верзија на „Оливер Твист“. Тие се гледаат веќе неколку недели, а откако излегоа во јавност држејќи се за рака, сите зборуваат дека врската многу брзо станала сериозна.

Уште на снимањето членови на екипата шпекулираа дека нивната зеамна привлечност била очигледна и дека се повеќе од соработници.

„Сега се во вистинска врска, па решија да се појават заедно во јавност првпат и не можеа да одолеат на желбата да се држат за рака. Тоа е сè уште почеток, но многу се вљубени еден во друг“, изјави извор за британски Sun.

Снимањето на модерниот Оливер Твист започна пред еден месец, а покрај Рита Ора и синот на Џуд Лоу, кој го игра Оливер, глумат и ѕвездите на „Игра на тронови“ Лена Хеди и Мајкл Кејн.

Ова е прва улога на Раферти. Досега работел како модел и многу личи на тато, особено поради карактеристичната боја на очите.

Рита Ора ја гледавме во продолжението на „50 нијанси на сиво“ каде што ја играше улогата на Миа Греј.

Непосредно пред почетокот на снимањето на „Оливер Твист“, Раферти за британските медиуми изјави дека тој и Рита почувствувале искри кога се виделе. Рита еднаш изјави дека нејзина цел е да најде маж кој може да се справи со притисоците и озборувањата што кружат за неа.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Јапонска компанија нуди изнајмување пријатели и членови на семејство

Објавено пред

Јапонската компанија „Фемили романс“ нуди услуги на изнајмување пријатели и членови на семејство, а од неодамна може да изнајмите и помлада сестра.

Компанијата не изнајмува деца, но за помлада сестра може да понуди возрасна млада девојка за цена од 135 американски долари за три часа дружење, пренесува порталот „Сора њуз“.

Како дел од првичното барање од клиентите се бара да го наведат датумот на кој сакаат да ја изнајмат својата сестра, каде сакаат да се запознаат и на кои места ќе одат за време на терминот (забрането е отстапување од наведеното, како и барања за прекумерен физички контакт). Клиентите може да постават барање во врска со возраста, изгледот или личноста. „Фемили романс“ обично бара од клиентите да останат на јавни места со своите т.н. сестри.

Иако идејата е бизарна, „Фемили романс“ е само една во низата компании што се појавуваат во Јапонија, чија дејност е изнајмување луѓе за одредени семејни и пријателски улоги. Компаниите нудат сè, од состаноци за вечера до изнајмување посетители за погреб.

Прикажи повеќе...

Забава

Крис Мартин бил преплашен, мислел дека е геј

Објавено пред

Крис Мартин бил преплашен затоа што мислел дека е хомосексуалец. Фронтменот на „Колдплеј“, Крис Мартин (42), зборуваше за своите внатрешни борби што ги водел во тинејџерските денови. Тој имал проблеми да се вклопи со врсниците и ја преиспитувал сопствената сексуалност.

„Додека посетував интернат потскокнував и одев чудно. Бев многу хомофобичен затоа што мислев дека сум геј. Бев преплашен“, рече тој во интервјуто за „Ролинг стоун“. Тој додаде дека неговите врсници со години му велеле дека, дефинитивно, е геј.

Тој израснал во религиозно семејство поради што сметал дека е погрешно да се биде геј. Спасот од секојдневното задевање го нашол во музиката.

„Многумина од моите музички херои се геј или што и да е. Тоа навистина не е важно“, рече пејачот наведувајќи го Елтон Џон (72) како еден од своите идоли.

Од 11-годишниот брак со својата поранешна сопруга Гвинет Палтроу (46), Крис ги има ќерката Епл (14) и синот Мојсеј (13). Она што ги раздели во тоа време беше дека актерката отсекогаш сакала да биде во центарот на вниманието на медиумите и јавноста, а тоа на Мартин никогаш не му било важно.

По Гвинет, бил во врска со актерката Дакота Џонсон (29), но британските медиуми неодамна објавија дека Крис им потврдил на пријателите дека се разделиле и дека е повторно сам.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет48 минути

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет1 час

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет2 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија2 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет2 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија2 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа13 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет17 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија19 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија19 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија20 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура23 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет1 ден

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија1 ден

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет1 ден

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт1 ден

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа1 ден

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Досие