Контакт

Забава

Европска држава која за спортски активности издвојува по 500 евра за жител

Објавено пред

Луксембург е земја членка на ЕУ што троши најмногу пари за спортска рекреација на своите граѓани, дури 492 евра по жител, додека Хрватска и Бугарија со 13 и 16 евра по лице, се земји со најниски тошоци за рекреативни содржини, објави „Евростат“.

Канцеларијата за статистика на ЕУ соопшти дека податоците од 2017 година укажуваат оти вкупно 51,3 милијарди евра биле потрошени за рекреација и спорт од страна на земјите на Унијата, односно нивните локални власти и социјалните системи.

Во поглед на трошоците на спортски активности во однос на процентот од бруто-домашниот производ, Унгарија е на врвот на табелата со 2,5 проценти од БДП.

Земји од еврозоната кои најмногу трошат за спортски активности, како и претходните години се скандинавските држави и земјите од Бенелукс. Само три земји издвојуваат повеќе од 200 евра по жител: Луксембург, Шведска и Финска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Мјузикл за принцезата Дијана на „Нетфликс“ пред Бродвеј

Објавено пред

Нов мјузикл за британската принцеза Дијана ќе биде снимен без публика и ќе се емитува на „Нетфликс инк“ во почетокот на 2021 година пред да дебитира на Бродвеј, објавија продуцентите во средата.

Ваквиот невообичаен договор за  „Дијана“ беше направен поради тоа што Бродвеј останува затворен среде пандемија на коронавирус, велат продуцентите.

„На наше големо задоволство, ние конечно можеме да ја споделиме нашата претстава со љубителите на театарот насекаде“, се вели во изјавата на продуцентите. „Иако не постои замена за театарот во живо, чест ни е што сме дел од квалитетната забава што „ Нетфликс“ им ја обезбедува на своите претплатници ширум светот“

„Дијана“ требаше да биде отворена на 31 март 2020 година, но премиерата беше одложена бидејќи Бродвеј ги затвори своите театри за да помогне да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

Продукцијата, која што го хронизира додворувањето и бракот на Дијана со принцот Чарлс и евентуален развод, сега е предвидено да биде отворена на 25 мај 2021 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Кајли Џенер била убава и пред естетските корекции

Објавено пред

Ким Кардашјан ѝ го честиташе 23. роденден на својата сестра Кајли Џенер со фотографија на која полугола позира со неа под туш, но по многуте критики што ги доби, таа ја отстрани објавата.

„Толку чудно“, коментира Пирс Морган, водител на шоуто „Добро утро, Британија“, за нејзините честитки на „Твитер“, а многу други се согласија со него, иако некои му рекоа дека е чуден. „Ништо не вели повеќе среќен роденден отколку гола фотографија со сестра“, е друга реакција на „Твитер“.

„Замислете да правите секси фотографии со вашите браќа“, е уште еден коментар, но не се согласија сите. „Што е чудно? Јас и сестра ми сме блиски и ако некој ни плати илјадници долари, ние би позирале без двоумење“, напишаа тие.

Во новата честитка до сестра си Ким таа објави 10 фотографии од својата сестра, со што на последното место ја стави онаа што првично ја избриша.

Меѓу фотографиите што таа ги објави се наоѓаат неколку на кои Џенер изгледа непрепознатливо.

Прикажи повеќе...

Забава

Милионер завршил во затвор затоа што на аеродром носел танга-гаќички наместо маска

Објавено пред

Милионерот Џон Мекафи тврди дека бил уапсен во Германија затоа што на лицето ставил танга-гаќички наместо маска.

„Бев во затвор“, напиша тој во изјавата објаснувајќи дека не го пуштиле да влезе во Германија затоа што немал маска.

„Тие побараа да ставиме маски. Јас ставив танга-гаќички. Тие бараа да ги извадам и да ставам маска. Одбив. Тепачка, затвор, помодрено око, ослободување“, напиша тој.

Додека Џон наводно бил во затвор, неговиот профил на „Твитер“ го презела неговата сопруга Џенис, која напишала неколку објави.

„Неговата маска од танга-гаќички не го рециклира јаглеродиот диоксид што го издишува како обичната маска (луѓето кои имаат проблем со дишењето се ослободени од носење маска затоа што маската им го отежнува дишењето). Маските запираат бактерии, а не вируси. Тој беше уапсен поради она во кое верува“, напиша таа во една од објавите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Џафери поради семејни причини не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа39 минути

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет49 минути

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година, најмалку 800 луѓе ширум светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија1 час

Заев напладне ќе го добие мандатот за нова влада

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ...

Македонија1 час

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава...

Свет12 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет14 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија15 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија17 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија17 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија19 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија19 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија20 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија21 час

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија21 час

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија21 час

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ22 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија23 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет23 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија24 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Досие