Контакт

Забава

Еден од најпознатите актери во Холивуд снима филм за убиениот новинар

Објавено пред

Американскиот актер Шон Пен го посети Истанбул, каде што подготвува документарен филм за саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги, кој беше убиен пред два месеца во саудискиот конзулат во градот.

Турската новинска агенција „Анадолија“ наведува дека добитникот на два „Оскара“ дошол пред саудискиот конзулат, каде што снимала неговата екипа.

Актерот (58) е познат по своите политички ставови и дебати во САД, но исто така и пошироко. Така, во 2015 година со актерката Кејт де Кастиљо сними разговор со мексиканскиот наркодилер Хоакин (Ел Чапо) Гузман, кој тогаш беше во бегство.

Шон Пен освои два „Оскара“ за најдобар актер – во 2004 година за улогата во „Мистична река“ и во 2009 година за филмот „Милк“ за локалниот советник од Сан Франциско, кој јавно се декларирал како хомосексуалец, но бил убиен во 70-тите години на минатиот век.

Кашоги, колумнист на „Вашингтон пост“, кој ги критикуваше саудиската влада и престолонаследникот Мохамед бин Салман, беше убиен на 2 октомври.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кира Најтли не ја крие својата болест

Објавено пред

Во моментов Кира Најтли е една од најпопуларните актерки, а во светот на актерството за првпат се појави на 18-годишна возраст. Сепак, славата што ја доби влијаеше многу врз неа, па веќе на 22 години доби посттрауматско стресно растројство.

За разлика од многумина кои ги криеја таквите работи, таа јавно зборуваше за својата болест.

„Поради стресот и животот под лупа, добив ПТСР и имав напади на паника. Одев на терапија со хипноза само за да можам да одам на црвениот килим. Тогаш направив пауза во актерството, но со текот на времето научив да се справам со стресот“, рече Кира.

Кира вели дека многу работи од нејзиниот приватен живот излегле во јавноста, но денес таа е една од најбараните актерки, таа може да се справи со сето ова и сè да држи под контрола.

„Јас сум во добра фаза, добив самодоверба и знам дека сум добар работник”, рече Кира за Azra.ba.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Свештеник од САД на погреб рекол дека починатото момче нема да оди во рајот зашто се самоубило

Објавено пред

Родителите на тинејџер кој извршил самоубиство доживеале тежок шок кога свештеник за време на погребот го критикувал нивното дете поради тоа што си го одзело животот, објави Си-ен-ен.

Католичкиот свештеник Дон ЛаКуст на погребот пред сите присутни изјавил дека се сомнева оти за починатиот Мејсон Хулибаргер (18) ќе има место во рајот.

По ова, надлежната црква во Детроит му забранила на свештеникот понатамошно спроведување на погребната должност, но семејството на момчето бара тој да биде отпуштен.

Во христијанството самоубиството се смета за непростлив грев. Меѓутоа, католичката црквата неодамна одреди некои исклучоци и дозволи прошка ако самоубиството се изврши поради тешки и стресни ситуации.

Мејсон Хулибаргер од Мичиген си го одзел животот на 4 декември.

Неговите родители Џеф и Линда Хулибаргер верувале во добрите намери на нивниот свештеник.

„Сакавме погребот да биде сеќавање на неговиот живот, а не да се зборува за тоа како починал“, изјавила Линда Хулибаргер.

„Но, тој го омаловажи нашиот син и го нарече грешник. Кажа дека е дискутабилно дали Мејсон доволно се покајал за да биде примен во рајот“, додала таа.

Покрај тоа, родителите биле вознемирени од фактот што на погребот, спротивно на нивните желби, присуствувал и рагби-тренерот на нивнот син, кој често психички го малтретирал.

Родителите Џеф и Линда не се задоволни со одлуката на црквата и сметаат дека свештеникот треба целосно да биде разрешен.

Прикажи повеќе...

Естрада

Стинг вторпат доаѓа во Скопје

Објавено пред

Стинг доаѓа по вторпат во Скопје. Светската рок-ѕвезда ќе одржи концерт на 2 јуни следната година во Националната арена „Филип Втори“.

„По рекордно брзо распродаденото шоу што се одржа во ВИП-арената на 15 октомври, 2017 година, во рамки на ’57th & 9th’ турнејата, Стинг се враќа во Скопје на 2.06.2019, овој пат со историско стадионско шоу на нашата арена со која сме сите горди, ‘Филип Втори’. Стадионот за првпат ќе биде место на кое ќе се одржи концерт на една светска ѕвезда од калибарот на Стинг“, велат од „Авалон продукција“.

Во рамките на турнејата My songs, која во суштина претставува best off tour, Стинг ќе понуди едно несекојдневно и динамично шоу, фокусирајќи се на неговите најдобри песни од ерата на The Police и од соло кариерата. Englishman in New York, Fields of gold, Shape of my heart, Every breath you take, Roxanne, Message in a bottle се само некои од легендарните песни коишто ќе можат да се слушнат вечерта во Скопје, во изведба на една од најголемите рок-ѕвезди на светот на сите времиња.

Билетите ќе бидат пуштени во продажба в среда, 19 декември, во 9 часот наутро, а цените ќе бидат објавени вечерва во 21 часот.

Следната година, освен Стинг, концерти во Македонија ќе одржат и Лени Кравиц и Ерос Рамацоти, во организација на „Авалон продукција“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски1 час

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија1 час

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски1 час

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа2 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа3 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија3 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет15 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија16 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија19 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија20 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија21 час

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија22 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“2 дена

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Досие