Контакт

Hitech

Една од најдобрите андроид-функции пристигнува и на „ајфон“

Објавено пред

„Гугл“ неодамна jа претстави „Ленс“ – услуга што може да ги препознае нештата и објектите од реалниот живот што сте ги фотографирале со камерата на вашиот мобилен уред, а потоа да ви даде повеќе информации за нив. За ова е задолжена вештачката интелигенција, а сега и сопствениците на уредите „ајфон“ ќе може да ја користат оваа услуга доколку ја преземат апликацијата Google Photos.

Инаку, „Ленс“ користи техонологија на т.н. длабоко учење со цел да го разбере светот прикажан на камерата. Имено, доколку ја насочите камерата кон некоја книга и ја фотографирате, „Ленс“ ќе ја идентификува и ќе ви даде можност да ја купите.

Освен тоа, „Ленс“ има способност автоматски да се поврзе со вајфај-мрежата, како и нечија визит-картичка да ја претвори во дигитална информација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

Не биди роб на социјалните медиуми, земи ја контролата во свои раце

Објавено пред

Од

Во последно време сè почесто се спомнуваат фрази, како лажни вести, термин што звучи многу модерно, меѓутоа во реалноста е стар колку и новинарството. Она што го стави овој термин во фокусот на денешницата е можноста за брза и широка дистрибуција на веста преку социјалните медиуми.

Со самото присуство на социјалните медиуми се согласуваме нашите информации да бидат достапни и нашиот профил да биде достапен до сите огласувачи што може да нè бомбардираат со реклами и спонзорирани текстови. Иако мислиме дека контролата е во наши раце, всушност реалноста е дека не можеме секогаш да ги блокираме сите реклами и сите пријатели што споделуваат вести на својот профил.

Навикнати да ги примаме дневните информации преку социјалните медиуми, ние сме еден вид модерни робови кои имаат илузија дека изборот е нивен. Затоа, не оставајте социјалните медиуми да ви сервираат вести, инсталирајте ја апликацијата GRID и почнете со вашиот избор на информации.

Со апликацијата можете да си направите сопствен профил за информирање, изберете кои категории и медиуми сакате да ги следите и бидете во тек со сите информации и новости што се од ваш интерес. Дополнително, сами можете да направите категории користејќи клучни зборови и да ги следите само настаните или луѓето што ве интересираат. На овој начин нема да имате непотребни реклами, нема да имате спонзорирани вести и, најважно од сè, ќе го контролирате протокот на информации што доаѓа до вас. Вие одлучувате на кои медиуми да им верувате.

Едноставна за користење, апликацијата е бесплатна и веднаш достапна на Google Playstore или, доколку имате „ајфон“, може да се регистрирате и да бидете првите што ќе ја добијат новата iOS-верзија.

Платена ПР-објава

Прикажи повеќе...

Hitech

Аудиоводич ги запознава посетителите со древните приказни од локалитетот Стоби

Објавено пред

Од

Во локалитетот Стоби активиран е првиот аудиоводич за археолошки локалитет во Република Македонија изработен во соработка со софтверската компанија G6 Solutions од Скопје.

Аудиоводичот има цел да му помогне на секој посетител на интерактивен и автентичен начин да го запознае и доживее археолошкиот локалитет Стоби.

„Археолошкиот локалитет Стоби е едена од најпосетуваните туристички дестинации во Македонија и за потребите на посетителите, освен туристички водич, кој е на располагање за посетителите на локалитетот, од сега ќе може да се користи и мобилната апликација Stobi audio guide, која е достапна за оперативните системи ‘Андроид’ и ИОС, на македонски и англиски јазик“, информираат од Националната установа Стоби.

Оттаму додаваат дека апликацијата ги содржи сите неопходни информации за објектите што се во состав на археолошкиот локалитет, како и кус историјат за локалитетот и насоки за движење во согласност со неговиот историски наратив.

Посетителите ќе може да ја преземат апликацијата и на самиот влез на локалитетот каде што е обезбеден слободен интернет-пристап.

Автори на текстовите за водичот се дел од вработените во НУ Стоби: Димитар Николовски, Мишко Тутковски, Гоце Павловски и Силвана Блажевска. Преводот на англиски е на Димитар Николовски, а за лектурата на англиски јазик се погрижила Керолин Снајвли. Наратор на македонски јазик е Славица Бабамова, а на англиски Димитар Николовски.

Прикажи повеќе...

Hitech

„Твитер“ избриша повеќе од 70 милиони лажни налози за два месеца

Објавено пред

Од

„Твитер“ покрена борба против лажните и сомнителни налози на својот сервис, односно таканаречени ботови и тролови и во текот на претходните месеци беа избришани неколку милиони налози.

Целта на акцијата е намалување на дезинформациите, а брзината со која налозите се отстрануваат е двојно поголема во однос на октомври лани, кога под притисок на американскиот Конгрес од „Твитер“ открија дека Русија користела лажни налози во текот на американските претседателски избори.

Од извори блиски на „Твитер“ стигнала информација дека на укинувањето на толкавиот број на лажни профили ѝ претходеле бурни интерни кавги, пишува „Вашингтон пост“.

Во текот на мај и јуни се отстранети повеќе од 70 милиони налози, а чистењето со исто темпо продолжило и во јули.

Компанијата истовремено ја искористила приликата и да се отараси од налози кои спамуваат ретвитови за да промовира поискрена интеракција меѓу корисниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија54 минути

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија1 час

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија2 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ2 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ2 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија4 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија4 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија6 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија6 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија7 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион8 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет8 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа8 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија19 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Досие