Контакт

Забава

Ед Ширан и Камила Кабело ќе настапат на добротворниот концерт за Украина

Објавено пред

Камила Кабело, Ед Ширан и „Сноу Патрол“ ќе настапат на „Концертот за Украина“ следниот вторник, кој ќе се емитува на Ај-ти-ви и Ес-ти-ви.

dobivaj vesti na viber

Емели Санде, Беки Хил, Грегори Портер и Шик исто така се на списокот, а во меѓувреме се очекува и други да го потврдат своето учество.

Билетите за настанот ќе бидат пуштени во онлајн продажба денес, 22 март, а концертот ќе се одржи во Бирмингем во вторник на 29 март.

„Моето срце е скршено за народот на Украина“, изјави Кабело. „Сите имаме одговорност да помогнеме“.

Концертот ќе го води Ема Бантон (од „Спајс грлс“), заедно со Марвин Хјумс и Ронан Кемп, а ќе учествуваат и The Manic Street Preachers и Том Одел.

Приходите од концертот ќе бидат наменети на хуманитарниот апел на украинскиот комитет за вонредни ситуации , кој обезбедува храна, вода, засолниште и медицинска помош за раселените лица во Украина и бегалците во соседните земји.

 

Екологија

Отворање на пермакултурна градина во МКЦ

Објавено пред

Во Младинскиот културен центар утре (20 мај) ќе биде отворен новиот зелен простор во градот наречен „ГРАДИДНИНА“.

dobivaj vesti na viber

„’Градиднина’ е новата пермакултурна градина во Скопје, создадена за поддршка на широки иницијативи во зародиш. Изградбата на просторот е резултат на учеството на МКЦ во меѓународниот проект насловен ‘Big Time Takeover’ развиен преку Ерасмус KA2 Програмата за соработка и инвовација и размена на добри пракси на Европската Унија. Прокетот се реализира во периодот од мај 2021 до јуни 2023 година, заедно со останатите европски партнери во проектот: Associazione culturale Mulab од Италија, Rinova Limited (Велика Британија), HFC-Hope for children CRC Policy Centar (Кипар) и Fundacija Arteria (Полска)“, информираат од МКЦ.

„Big Time Takeover“ има за цел да ги поттикне младите од 13 до 18 години да ја користат својата креативна моќ и потенцијалот на уметноста, природата и модерната технологија за да проговорат на прашањата што ја засегаат заедницата и развојот на идните генерации.

МКЦ преку овој проект ја согледува можноста да проговори за потребата од грижлив и одржлив пристап кон градинарството и урбаното живеење со акцент на креативниот и социјален развој кај младите.

„Од самиот почеток на проекот МКЦ соработува со уметниците Христина Иваноска и Јане Чаловски (Press to Exit project space) со цел да развие современ интердисциплинарен, уметнички и едукативен концепт и програма која ќе ги опфати сите клучни цели и насоки на проектот“, наведуваат од Младинскиот културен центар.

Клучен во развојот на овој проект е социологот и градинар Хајан Алхалаби, познавач во областа на пермакултурата и соработник на граѓанската иницијатива „Бостание“. Алхалаби е вклучен како експерт и едукатор во проектот.

„Целта на ГРАДИДНИНА е да прерасне во благородно и динамично место, кое покрај својата основна функција во духот на одржливата агрикултура и грижлив однос кон природата, ќе прерасне и во простор за реализација на различни широки иницијативи на сите заинтересирани поединци од уметнички, едукативен и социјален аспект“, појаснуваат од МКЦ додавајќи дека во создавањето на градината учествувале и гимназијалците од СУГС Никола Карев под менторство на професорката Емилија Ристановска.

Прикажи повеќе...

Забава

„Пирати 6“: Иднината на Џони Деп неодредена, но има сценарио без Маргот Роби

Објавено пред

Фановите на откачениот пират Џек Спероу, кој го игра Џони Деп во сите пет претходни продолженија на серијалот „Пиратите од Карибите“, можеби ќе треба да ги смират своите надежи Деп можеби ќе ја повтори својата улога во „Пиратите од Карибите 6“.

dobivaj vesti na viber

Џери Брукхајмер, продуцент на серијалот, во интервју за „Тајмс ги сподели своите размислувања за тоа дали Деп ќе се врати.

Продуцентот на серијалот прво зборуваше за снимањето на „Топ ган: Маверик“, а потоа се префрли на „Пиратите од Карибите 6“, откривајќи дека постојат два проекти, односно две сценарија – едното е со Маргот Роби, другото е без.

„Разговараме со Маргот Роби“, рече тој. „Развиваме две сценарија за „Пирати“ – едно со и едно без неа.“

А на прашањето дали Деп ќе се врати, Брукхајмер рече: „Не во овој момент“. „Иднината допрва ќе се решава.“

Џони Деп е среде повеќегодишна грда правна расправија со поранешната сопруга Амбер Херд. Тој во моментов ја тужи за клевета за текст објавен во 2018 година во „Вашингтон пост“, за кој тврди дека го чинел актерски улоги, вклучително и потенцијална улога во „Пиратите од Карибите 6“.

Прикажи повеќе...

Забава

8 деца, 5 жени: Ник Кенон размислува за вазектомија

Објавено пред

Ник Кенон откри дека бил на консултации за трајна стерилизација.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот водител на „Америка има талент“ призна дека размислува за таков потег бидејќи, како што рече, „не сака целосно да ја насели Земјата“ откако доби седум деца со четири жени и очекува осмо со својата девојка Бре Тиези.

Додека се појавува на „Е! њус: Дејли поп“, 41-годишниот водител, комичар, актер и рапер призна дека бил на консултации за хируршки зафат.

Ник, кој има 11-годишни близнаци со поранешната сопруга Мараја Кери, петгодишен син и 17-месечна ќерка со поранешната сопруга Британи Бел и деветмесечни синови близнаци со Аби Де Ла Роса, додаде: „Не сакам целосно да ја населам Земјата, но дефинитивно се радувам што ќе се грижам и ќе ги сакам сите деца што ги имам во моментов“.

„Не знам дали би го дизајнирал на овој начин, но тоа е една од оние работи кога сте благословени со подароци – деца, јас поминав низ толку многу. Наоѓам утеха, наоѓам мир во моите деца и наоѓам цел“, рече Ник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Во живо) Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

Литургијата на помирување што ја служат српскиот патријарх Порфириј и архепископот Охридски и Македонски, Стефан со архиепископите на двете цркви...

Македонија2 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија2 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија2 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет3 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет3 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија5 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет14 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион15 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет17 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија17 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија18 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион21 час

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија22 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија23 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...