Контакт

Забава

Елза Хоск го продава станот во Њујорк за 3.5 милиони долари

Објавено пред

Супермоделот Елза Хоск го објави за продажба својот стан, лоциран во елитниот кварт Сохо во Њујорк, по цена од 3.5 милиони долари.

31-годишната Швеѓанка побара помош од Карл Гамбино и Адам Модлин од групацијата „Модлин“ за да го објави имотот на пазарот на недвижности.

Станот, кој се протега на површина од 1.750 квадратни метри, е сместен во интересна предвоена зграда среде ресторани и продавници од светска класа во познатата историска населба „Кест ајрон“ во Сохо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Отфрлена тужбата против наследниците на Мајкл Џексон

Објавено пред

Американски судија ја отфрли тужбата од Џејмс Сејфчак кој ги обвинува наследниците на Мајкл Џексон дека му дозволиле да го злоупотребува него и други деца.

Сејфчак тврди дека пејачот започнал да го злоупотребува кога имал 10 години. Тој ги тужеше MJJ Productions и MJJ Ventures бидејќи тие наводно биле создадени за да ја олеснат сексуалната злоупотреба на деца од страна на Џексон.

Но, судијата го отфрли случајот, велејќи дека компаниите немаат должност да се грижат за Сејфчак.

Застапниците на MJJ Productions и MJJ Ventures изјавија дека се задоволни што судот потврдил дека Сејфечак нема основа да продолжи со неговата тужба.

Тој е еден од двајцата мажи кои пред една година го обвинија починатиот Џексон за педофилија во документарниот филм Leaving Neverland („Напуштајќи го Неверленд“).

Еден од најкотроверзните документарни филмови се базира врз интервјуа на мала група луѓе, меѓу кои и двајца мажи на 30-годишна возраст, кои тврдат дека биле жртви на сексуални напади од страна на кралот на поп музиката, кога имале 7 и 10 години. Филмот, наводно, била можност да ги споделат своите трауми со јавноста.

Наследниците на пејачот филмот го оценија како „уште еден скандалозен и патетичен обид да се извлече корист од Мајкл Џексон и да се повторат старите неосновани обвинувања“.

Прикажи повеќе...

Забава

Целосно нова онлајн платформа на „Окаиди“, уште повесело доживување за најмалите!

Објавено пред

Веќе подолго време постои еден неодолив бренд на кој родителите секогаш му се воодушевуваат, а најмалите го обожаваат.

„Окаиди“ е дефинитивно најслаткиот бренд во нашата групација, па секогаш сме полни радост и предизвици кога треба да работиме за подобрување на истиот.

Овој пат, со неверојатно задоволство го откриваме проектот на кој работевме изминатиот период, а тоа е целосно нова платформа www.okaidi.com.mk полна изненадувања, неодоливи производи за најслатките и секогаш толку добри промоции.

Есента оваа година е сосема поинаква, но тоа воопшто не значи ограничување на детската игра во надворешни услови. Во однос на тоа, дизајнерите на „Окаиди“ создадоа исклучително топла колекција полна слатки парчиња, како и подеднакво топли обувки кои знаеме дека секогаш се од исклучително значење.

Онлајн платформата „Окаиди“ овој пат е надоградена со уште повеќе содржина, па така сега на ултра лесен начин ќе ја пронајдете колекцијата целосно изработена од органски памук, маичките со принт кои се омилени на вашите најмили или, пак, неопходните производи за новороденчињата.

Палетата на бои и исклучителните материјали секогаш се од огромно значење, па токму есенската колекција на брендот е полна парчиња со овие одлики.

Дел од истата се и производите за спиење изработени од најмеки материјали совршени за сонот на секое детенце, како кадифени пижами, вреќи за спиење и стилски додатоци.

Денеска е совршен ден за отпочнување на нова приказна, па ве чекаме да ни ја раскажете вашата во слатките парчиња на Okaidi кои од денеска се достапни на www.okaidi.com.mk.

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Забава

Ед Ширан донира лични предмети на добротворна аукција

Објавено пред

Британскиот музичар Ед Ширан донираше лични предмети, меѓу кои  и ракописен текст на неговата хит-песна Perfect  на добротворна аукција.

Идејата за онлајн наддавање во добротворни цели  е реализирана со помош на родителите на Ширан за поддршка на младите во неговиот матичен округ Сафолк и за обнова на игралиште во Ипсвич.

Фановите исто така можат да наддаваат за неговите лего-коцки од детството, како и билет од 3 фунти од неговата прва свирка во Фрамлингем.

Ед Ширан започна да настапува јавно во 2005 година, на возраст од 14 години, а неговата прва свирка се одржа во родниот град Фрамлингем.

Дејвид Бекам, Кајли Миног и Јусејн Болт исто така донираа предмети на онлајн аукцијата, која трае до 8 ноември.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет33 минути

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија1 час

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет1 час

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија2 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет15 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија17 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ18 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија19 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет20 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија21 час

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија21 час

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија23 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија23 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион24 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет1 ден

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет1 ден

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Досие