Контакт

Забава

Елизабет Дебики ќе биде принцеза Дијана во „Круната“

Објавено пред

„Круната“ ја најде својата принцеза Дијана.

Елизабет Дебики ќе ја игра принцезата на Велс во петтата и шестата сезона на серијата The Crown („Круната“), објави „Нетфликс“ во неделата.

Дебики ќе се приклучи на новата актерска екипа на серијата во која играат Имелда Стантон како кралицата Елизабета, Лесли Менвил како принцезата Маргарет и Џонатан Прајс како принцот Филип.

Ема Корин ја игра Дијана во претстојната четврта сезона на драмата, но Дебики ќе ја преземе оваа улога во најдраматичните поглавја на ликот. Сезоните пет и шест се очекува да бидат последните сезони на серијата.

„Духот на принцезата Дијана, нејзините зборови и нејзините постапки живеат во срцата на многу луѓе ширум светот,“ напиша Дебики на Твитер. „За мене ова е вистинска привилегија и чест да станам дел од оваа маестрална серија, која апсолутно ме освои уште во првата епизода“, додава актерката.

Дебики, 29-годишна австралиска актерка, се смета за sвезда во подем по улогата во трилерот „Вдовици“ во режија на Стив Квин. Таа исто така глуми во претстојниот трилер на Кристофер Нолан „Тенет“. Други нејзини добри улоги се во „Големиот Гетсби“, „Изгорена портокалова ерес“ и „Чувари на Галаксијата дел 2“.

„Круната“ е британска серија во три сезони, со три нови продолженија во најава. Досега, сценариото хронолошки ги обработуваше настаните што го одбележаа владеењето на кралицата Елизабета II во минатиот век.

Од серијата може да се заклучи  дека круната претставува неприкосновен авторитет со големи привилегии, но сепак, недостигот на слобода и приватен живот предизвикува фрустрација – темната страна на величествените титули.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Селена Гомез ја продаде куќата во „Студио сити“ за 2.37 милиони долари

Објавено пред

Селена Гомез се прости од мала куќа во која живееше пред многу години.

„Лос Анџелес Тајмс“ во вторникот објави дека пејачката ја продала својата мала куќа во населбата „Студио сити“ во Лос Анџелес за 2,37 милиони долари, точно две години откако го објави имотот за продажба во 2018 година.

Ова се случува неколку месеци откако актерката ја купи поранешната куќа на починатиот рокер Том Пети во Енсино, Калифорнија, за 4.9 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Карди Би и Кери Вашингтон реагираа на дуелот Трамп – Бајден со критика за модераторот

Објавено пред

Голем број славни личности, меѓу кои Карди Би и Кери Вашингтон, се огласија на „Твитер“ во вторникот за да реагираат на жешката дебата меѓу претседателот Доналд Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден и за начинот на кој модераторот се справуваше со дуелот.

Двајцата политичари жестоко се судрија во Кливленд на теми за Врховниот суд, коронавирусот, расизмот, здравствената заштита и др.

Во услови на многу меѓусебни прекинувања, особено од страна на Трамп, и полемики што ги пречекоруваа временските ограничувања, на кои се согласија двајцата кандидати, модераторот Крис Валас не интервенира за да воспостави малку ред во дуелот, што наиде на критки на „Твитер“.

„Што се случува?!“, напиша Кери Вашингтон, позната актерка, продуцент и режисер. „Дали има потстудија за тоа кој може да има улога на модератор?! #дебати“, а раперката Карди Би се надоврза на објавата на Кери и напиша: „Тагни ме (означи ме), објавувајќи снимка од модераторот среде дебатата. 

Прикажи повеќе...

Забава

Софија Ричи спремна за партија тенис

Објавено пред

Манекенката Софија Ричи го покажа атлетското тело во спортско издание додека одеше да игра тенис со пријателка во Малибу, Калифорнија.

22-годишната манекенка, ќерка на познатиот музичар Лајонел Ричи, носи бела маичка  и црно здолниште „најки“, а својот изглед го комплетира со бледосини патики за тенис.

 

Во вторникот се дружеше со својот добар пријател – Џејден Смит, син на холивудската суперѕвезда Вил Смит и актерката Џада Пинкет Смит.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија2 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија3 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион4 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ4 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет4 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија5 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија6 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет7 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет7 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет21 час

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија22 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија22 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија22 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие