Контакт

Забава

Елтон ги брани Хари и Меган, им платил приватен авион

Објавено пред

Британскиот музичар Елтон Џон (72) се обиде да го одбрани однесувањето на војводата и војвотката од Сасекс објавувајќи на „Твитер“ дека е длабоко вознемирен од искривените и злонамерни извештаи во медиумите за неодамнешното приватно патување на двојката со нивниот син Арчи за време на престојот во неговиот дом во Ница.

Елтон Џон, долгогодишен пријател на покојната принцеза Дијана, напиша дека со оглед на неговата блискост со мајката на Хари смета дека му е должност да го заштити младото семејство од медиумите кои ги обвинува за нејзината прерана смрт.


Во еден твит пејачот тврди дека тој и неговиот партнер Дејвид Фурниш (56) го платиле патувањето на двојката со приватен авион затоа што сакале да добијат високо ниво на безбедност, што им било потребно.

„По напорната година и нивната посветеност на добротворни цели, Дејвид и јас сакавме младото семејство да се одмори во приватноста и мирот и безбедноста на нашиот убав дом“, напиша Џон.

Медиумите внимателно ги следат неодамнешните патувања на војводата и војвотката од Сасекс, особено превозните средства што ги користат. Интернет-страниците последниве денови пренесуваат фотографии од младото семејство, на кои нејасно се гледа како излегуваат од приватен авион, а медиумите известуваат дека тие патувале со приватен авион четирипати за 11 дена.

Според таблоидот „Сaн“, двојката уште еднаш ја налути британската јавност затоа што нивните приватни летови се скапи, а себеси се нарекуваат еколошки воини, освен кога станува збор за гламурозни одмори.

Забава

Aвиокомпанија повеќе нема да им се обраќа на патниците со „дами и господа“

Објавено пред

Обраќањето кон патниците со „дами и господа“ претставува дискриминација кон оние кои не се идентификуваат како припадници на една од овие две родови групи, така што во компанијата „Ер Канада“ одлучиле на патниците повеќе да не им се обраќаат на тој начин.

Вработените во канадската авиокомпанија ќе ја напуштат долгогодишната традиција за нарекување на патниците – „дами и господа“ и наместо тоа, на патниците ќе им се обраќаат со „сите“.

Причина за оваа одлука е поради тоа што некои луѓе имаат посложен став кон својот род и најверојатно се чувствуваат исклучени кога ќе го слушнат поздраво „дами и господа“. Покрај тоа, авиокомпанијата е прогласена за најдобар работодавец во поглед на националните разноликости во 2019 година.

„Работиме напорно на тоа сите вработени да се чувствуваат како ценети членови на семејтсвото „Ер Канада“, а истовремено сакаме и нашите клинети да се чувствуваат уважено и почитувано кога ќе одлучат да патуваат со нас“ се наведува во соопштението на компанијата.

Овој потег следи по претходна одлука да им се дозволи на патниците кога резервираат карта, да стават Х наместо М или Ж, како ознака за пол. Новите правила се воведени за да се обезбеди инклузивен простор за сите, вклучително и на оние ки се поистоветуваат со родот Х, велат од компанијата.

Прикажи повеќе...

Забава

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

Објавено пред

На денешен ден пред дванаесет години пејачот Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб, на 26-годишна возраст. Вест што го шокираше целиот Балкан.

На неговото вечно почивалиште во Крушево денеска ќе пристигнат маратонците што традиционално, оваа година по 12. пат, трчаат од Нова Градишка. Средното училиште „Наум Наумовски-Борче“ со поддршка на Општина Крушево и на Локалниот младински совет и други институции, угостители, компании и граѓани набави рози кои ќе бидат оставани на патот каде што ќе поминуваат маратонците – од влезот на градот до гробот на Тоше на Гумење.

Непознати песни од Тоше Проески беа објавени во албумот „Secret place” кој беше промовиран минатата година на голем концерт во ноември, кога во чест на Тоше настапија негови колеги од Балканот.

Тодор Проески – Тоше роден на 25 јануари 1981 и својот музички талент го покажал уште како петтоодделенец на фестивалот „Златно славејче“ (1992) каде испеал песна на влашки јазик. Музичката кариера ја почна со победата на „Мелфест“ во Прилеп, во 1997 година, и оттогаш настапуваше на сите значајни фестивали во земјава и регионот, а во 2004 ја претставуваше Република Македонија на Евровизија во Истанбул. Таа година стана и амбасадор на УНИЦЕФ.

Објави седум албуми – неколку и во превод на српски/хрватски јазик. Последниот „Игри без граници“ беше промовиран две недели пред несреќата, а последниот концерт, кој беше хуманитарен и за подобрување на условите во образованието во земјава, го одржа на Градскиот стадион во Скопје на 5 октомври 2007.

Во негова чест стадионот од оваа година го носи името Национална арена „Тодор Проески“.

Прикажи повеќе...

Забава

Ерика Мена му се заблагодарила на своето момче со скап подарок бидејќи останала бремена

Објавено пред

Поранешната манекенка Ерика Мена, која стана позната по учеството во реалното шоу „Љубов и хипхоп“, сакала да му се заблагодари на своето момче, раперот Сафари Семјуелс, на посебен начин затоа што забременила со него.

Таа му подарила скапоцен ѓердан од 50.000 долари, на кој пишувало daddy, односно тато.

Станува збор за 14-каратен ѓердан од розово злато, украсен со дијаманти, пишуваат американските медиуми.

Според традицијата, мажите купуваат подароци за своите избранички кога ќе останат бремени. Сепак, Ерика решила да не го почитува обичајот и да се разликува од другите.

Семјуелс е поранешно момче на Ники Минаж. Тие раскинаа во 2014 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи...

Свет1 час

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство кое таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион2 часа

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа3 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за...

Македонија13 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет15 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија16 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа18 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион19 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт19 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет20 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет20 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ21 час

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија21 час

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија22 часа

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија23 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија24 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија1 ден

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора1 ден

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Досие