Контакт

Забава

Елтон Џон открива незгодни детали од дворот, Гир и Сталоне физички се пресметале заради принцезата

Објавено пред

Легендарниот пејач Елтон Џон за неколку дена ја објавува својата автобиографија со име „Јас, Елтон Џон“, а судејќи според содржината објавена од британскиот „Дејли мејл“, целиот свет ќе зборува за скандалозните моменти што ги опиша пејачот во книгата.

Одредени делови од книгата што се веќе објавени ја возбудија јавноста од британското кралско семејство до Холивуд! Книгата веќе е прогласена за рок-мемоари на векот, што не е ни чудо ако се земе предвид дека е напишана во добро познатиот ексцентричен стил на Елтон со доза на неговиот специфичен хумор.

Во 1981 година, малку пред Дијана да се омажи за принцот Чарлс, тој присуствувал на роденденска забава на кралското семејство во Англија и вечерта ја опиша како најтивката диско-забава во светот.

„И тогаш Дијана влезе во салата. Веднаш кликнавме и го поминавме остатокот од вечерта заедно танцувајќи“, пишува Џон во книгата.

„Уште откога ја познавав, таа беше феноменално друштво, најдобра гостинка на секоја вечера, неверојатно индискретна, вистинска озборувачка: можевте да ја прашате што било и таа веднаш ќе ви кажеше. Јас ѝ бев пријателски наклонет на Дајана и таа ме воодушевуваше, но тоа не беше ништо во споредба со влијанието што го имаше врз мажите што не беа геј. Мажите во нејзино присуство се чинеше дека целосно го губеа умот: тие беа целосно маѓепсани. Додека работев на The Lion King, Џефри Каценберг, шеф на ‘Дизни’, дојде во Англија. Дејвид Фурниш – мојот сопруг денес – и јас приредивме вечера за него и неговата сопруга и ги прашав дали има некој што би сакале да го запознат. Рекоа како од топ: ‘Принцезата Дијана’“, пишува Елтон Џон.

Покрај принцезата Дијана, тој на вечера ги поканил пејачот Џорџ Мајкл и актерите Ричард Гир и Силвестер Сталоне.

„Се разви необична сцена. Ричард Гир и Дијана веднаш воскликнаа. Во тој момент Дијана и Чарлс веќе беа разделени, а Ричард ја прекина врската со Синди Крафорд. Заедно седеа пред огништето, се фокусираа еден на друг во разговорот“, се сеќава Елтон во книгата.

Сепак, како што објасни тој понатаму, нивното пријателство не му се допаднало на Сталоне, кој се разбеснел. Според книгата, вечерата се служела и Гир и Сталоне ги немало на повидок.

„Го замолив Давид да ги најде. Тој се врати со двајцата, но премногу пребледен и ми рече дека речиси физички се пресметале. Се покажа дека ги најде Сталоне и Ричард во ходникот како се туркаат, очигледно беше дека тие решиле да се борат за Дијана со тупаници. Тој успеа да ја смири ситуацијата затоа што се преправаше дека не знае што се случува“.

По вечерата, Дајана и Гир го продолжиле разговорот пред огништето, а Сталоне одлучил да си оди дома.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Церемонијата на „Греми“ почна со оддавање почит на Коби Брајант

Објавено пред

Доделувањето на наградите „Греми“ 2020 почна со оддавање почит кон кошаркарот Коби Брајант, кој загина во неделата, пишува британски Би-би-си.

„Вечерва е за тебе Коби“, изјави поп-ѕвездата Лизо, отворајќи го настанот со својата балада Cuz I Love You.

Алиша Кис, која беше водителка, односно домаќин на големата музичка манифестација, целиот настан го посвети на Брајант.

Воведниот говор Алиша го почна со емотивни зборови со кои оддаде почит кон Коби и неговата ќерка, кои загинаа истиот ден.

„Денес Лос Анџелес, Америка и целиот свет изгубија херој. Буквално стоиме овде со скршено срце во домот кој Коби го изгради“, рече Алиша во воведниот говор на Греми церемонијата што се одржа во арената во која играат Лејкерси.

„Ниту во еден момент не замислувавме дека шоуто ќе започне вака. Никогаш. Сакавме да направиме нешто што ќе опише барем малку, како сите се чувствуваме сега“.

По говорот, во сеќавање на прерано починатиот Коби, Алиша продолжи со а капела верзија на So So Hard to Goodbye, во придружба на Boyz II Men.

Греми наградите се одржаа во Стејплс центарот – арената која многумина ја нарекуваат домот на Коби Брајант –  каде тој ја помина својата НБА-кариера во клубот Лејкерс.

Кошаркарската легенда и неговата 13-годишна ќерка прерано го загубија животот во хеликоптерска несреќа во неделата, 26 јануари.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Били Ајлиш триумфираше на наградите „Греми“

Објавено пред

Во Стејплс центарот во Лос Анџелес синоќа беа доделени наградите „Греми“, а младата музичка ѕвезда Били Ајлиш (18) триумфираше освојувајќи пет награди, меѓу кои и наградата за најдобар нов артист и за песна на годината за „Bad guy“.

Таа освои награда и за најдобар албум на годината за својот дебитантски албум „When We All Fall Asleep, Where Do We Go“. Нејзиниот постар брат, Фанајас О’ Конел, исто така доби награда за продуцент на годината за својата работа на нејзиниот албум, кој е снимен во нивната семејна куќа.

За спот на годината наградата ја доби Лил Нас Икс за песната „Old Town Road“, како и наградата за најдобро поп дуо или групен настан, заедно со Били Реј Сајрус.

Пејачката Лизо освои три наради, меѓу кои за најдобра соло изведба за хитот „Truth Hurts“.

Церемонијата почна со една минута молк во знак на почит кон НБА-ѕведата Коби Брајант, кој утрото загина во хеликоптерска несреќа.

Церемонијата ја водеа Лизо и Алиша Кис.

Поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, доби Греми за аудиокнигата „Becoming“, а кантри-пејачката Тања Такер доби Греми за најдобар кантри-албум „While I’m Livin“ и за најдобра кантри-песна „Bring My Flowers Now“.

Греми наградата за најдобра компилација за визуелни медиуми ја освои песната „Shallow“ на Лејди Гага и Бредли Купер.

Прикажи повеќе...

Забава

Алесандра Амброзио во црно-бела комбинација што остава без здив

Објавено пред

Наградите „Греми“ се несомнено најголемата ноќ во музиката.

Но, Алесандра Амброзио докажа дека не мора да бидете музичар за да привлечете погледи. Манекенката ја покажа својата беспрекорна фигура на црвениот тепих на 62-то годишно доделување на наградите „Греми“ во Лос Анџелес.

Бразилката изгледа перфектно и инспиративно, како и секогаш, во уникатна двобојна комбинација, дело на француската модна куќа „Балмеин“, којашто ѝ овозможи два потполно различни имиџи на еден црвен тепих.

Едната страна на креацијата ја сочинуваат црни панталони со целосна должина, односно долга ногавица, црн долг ракав и тесно прилепена висока јака.

А другата страна ѝ дозволи на Амброзио да го покаже телото, на кое напорно работи за да го оддржи во беспрекорна форма.

Моделот своите уши ги закити со геометриски обетки на Тасаки, кои беа во склад со манжетната на глуждот и неколку прстени од истиот бренд.

Изгледот го дополни со црни елегантни сандали со високи потпетици.

Бразилската убавица имаше дискретна шминка – очи исенчени во мачкест облик и сјај за усни.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија43 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија47 минути

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 час

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 час

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија2 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет2 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет4 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет4 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет4 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет5 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет5 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет6 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт14 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт15 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт16 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет17 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ22 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија1 ден

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Досие