Контакт

Забава

Елтон Џон се здружува со „Нетфликс“ за специјален документарец

Објавено пред

Сер Елтон Џон беше тема на еден од најдобрите филмови во 2019 година кога Тарон Егертон го глумеше во биографскиот филм „Рокетмен“, а сега е потврдено дека 73-годишната музичка легенда ќе им овозможи на фановите уште подлабок увид во неговиот живот со нов документарен филм.

Документарецот „Столбовите на Херкулес“, насловен по средното име на Елтон, Херкулес, ќе вклучува многу од деловите што изостанаа во филмот-биографија.

Весникот „Сан“ во колумната „Бизарно“ пишува дека документарецот ќе опфати настани од 70-тите години, вклучувајќи и досега невидени снимки зад сцената на кои покрај Елтон се појавува и покојната легенда на „Битлси“, Џон Ленон.

Долгогодишниот гитарист на Елтон, Дејви Џонстон работи на документарецот со години и сега се надева дека ќе склучи договор со „Нетфликс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Флејминг липс“ приреди уникатен концерт во вселенски меури

Објавено пред

„Флејминг липс“ одржа серија концерти во родната Оклахома на кои и изведувачите и публиката беа во одделни топки на надувување што наликуваа на вселенски меури.

На секој настап имаше по 100 меури, некои собираа до три лица, а членовите на бендот беа по еден во сопствените капсули.

Концептот за ваков вид концерт доаѓа од фронтменот Вејн Којн, кој честопати се тркала врз толпа луѓе во зорб-топка во текот на свирките на бендот.

Пред настапите, Којн изјави дека посетителите „ќе бидат побезбедни отколку кога одат во маркет по намирници“.

Внатре во секој меур имаше дополнителен звучник со висока фреквенција што помага да се спречи пригушувањето на звукот, како и шише со вода, вентилатор што работи на батерии и крпа.

Меурите имаат доволно воздух за да се користат со часови. Ако е премногу жешко, меурот се пополнува со ладен воздух со вентилатор за лисја.

Во октомври минатата година бендот одржа кус пробен настап од ваков тип.

Прикажи повеќе...

Забава

Пријанка Чопра навести дека публиката ќе се изненади од улогата што ја игра во „Матрикс 4“

Објавено пред

Пријанка Чопра Џонас е дел од актерскиот тим на новиот „Матрикс“, научнофантастична акција поставена во дистописка иднина во која машините ја заземаат планетата Земја.

Атрактивната Индијка – актерка, модел и мис на светот за 2000 година – откри дека публиката ќе биде изненадена од ликот кој го толкува во филмот.

На прашањето дали ќе глуми суперхероина, Пријанка рече: „Не. Не можам да ви откријам повеќе, но таа е нешто што не го очекувате.“

„Она што можам да го кажам е дека завршив со снимањето и ова е првиот филм што го направив по избувнувањето на пандемијата, и никогаш не сум се чувствувала побезбедно на сет“, изјави 38-годишната актерка за „Варајети“.

Прикажи повеќе...

Забава

Шејлин Вудли: Kомуникацијата е клучна за добар секс

Објавено пред

Холивудската актерка Шејлин Вудли (29) вели дека клучот за добар секс е комуникација меѓу партнерите.

29-годишната актерка откри дека имала лош секс „повеќе од еднаш“ во животот, и додава дека најдобриот совет кога станува збор за ревитализација на нејзиниот сексуален живот е да биде „искрена и транспарентна“ со партнерот.

Во колумната Ask Her („Прашај ја неа“) за машката веб-страница „Лeo“, едно лице праша: „Ако сексот не е одличен, а врската цвета, дали ќе прекинете или ќе работите на тоа?“ Шајлин одговори: „Јас сум била во таква ситуација. И да бидам искрена, тоа се случи повеќе од еднаш во мојот живот.“

„Сè што можам да кажам од моја перспектива како жена што знае што сака и не се плаши да го каже тоа е дека искреноста и транспарентноста се сè. Ако не се чувствувате безбедни во комуникацијата со вашиот партнер, тогаш големи се шансите можеби никогаш нема да можете да негувате вистински сврзувачки сексуален живот. И, ако се чувствувате безбедно, тогаш зборувајте за вашите потреби. Без разлика дали тие се исполнети или не. Прашајте ги вашите партнери за нивните потреби“.

Sвездата на „Големи мали лаги“ рече дека изнаоѓање добра рамнотежа во врската може да одземе доста време, додавајќи дека повеќето луѓе немаат одличен секс сè додека не станат „вистински интимни“ едни со други.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Свет2 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ2 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион3 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа3 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет4 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет4 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт18 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт20 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија21 час

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион22 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион22 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ22 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион23 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион1 ден

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет1 ден

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион1 ден

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет1 ден

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион1 ден

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Досие