Контакт

Забава

Емиратите отворија канал на кој може да се види како се подготвува храна за летовите

Објавено пред

Емиратите го лансираа „Фуд анд вајн ченлс“ и на тој начин им обезбедуваат на патниците да имаат увид во начинот на создавање менија за летовите и во соработката со партнерите во светот. Овие канали се достапни на сите летови и даваат ексклузивни информации за инвестицијата од 700 милиони долари во врвни вина и во регионални и сезонски јадења што се подготвуваат од страна на наградувани шефови на кујна.

„Фуд ченл“ прикажува детали од перспектива на готвачите на Емиратите, кои откриваат нови продукти и создаваат менија за летовите. Оваа авиокомпанијата годишно сервира околу 110 милиони оброци и еднакво внимание се посветува на деталите во оброците што се служат во првата, бизнис и во економската класа. Секоја епизода истражува како авиокомпанијата ги наоѓа најдобрите производи преку долгогодишните партнерства во светот вклучувајќи ги и локалните доставувачи и занаетчии. Првите две епизоди ги водат гледачите во Умбрија, Италија, каде што Емиратите набавуваат маслиново масло, испорачува Монте, и во Шри Ланка, каде што со посебна постапка се избира чајот „дилмах“, кој се служи на летовите.

Покрај тоа, епизодите донесуваат рецепти од регионално инспирирани менија, па патниците може сами да го подготват познатото јадење на Емиратите, праун мачбус, или да научат како да направат совршени палачинки дома. Рецептите се достапни на www.emirates.com. Досега се објавени две епизоди на „Фуд ченл“, а в година ќе бидат додадени повеќе.

Забава

Синот на Роберт Редфорд почина по долга борба со рак

Објавено пред

Синот на актерската легенда Роберт Редфорд, Џејмс Редфорд, почина на 58-годишна возраст по долга борба со рак на црниот дроб.

Џејмс почина во својот дом во округот Марин, Калифорнија, а веста ја потврди неговото семејство со емотивна објава на социјалните мрежи. Џејмс се борел со примарен склерозирачки холангитис речиси 30 години – ретка автоимуна болест што го погодува црниот дроб. За ракот дознал минатата година кога чекал во болницата за трансплантација.

Портпаролот на неговиот татко Роберт (84), рече:

„Тагата е неизмерна со загубата на дете. Џејмс беше син, сопруг и татко кој ги сакаше сите. Неговото наследство живее преку неговите деца, уметноста, снимањето филмови и посветената страст за зачувување и животната средина”.

„Џејми почина денес. Срцето ни е скршено. Живееше убав живот и многумина го сакаа. Ќе ни недостасува длабоко. Како негова 32-годишна сопруга, јас сум најмногу благодарна за двете убави деца што ги одгледавме заедно. Не знам што би правеле без нив во изминативе 2 години“, напиша неговата сопруга  на „Твитер“.

Борбата на Џејми со здравјето започна како дете кога тој доби две трансплантации на црн дроб во 1993 година. Потоа го основал Институтот за свесност за трансплантација „Џејмс Редфорд“, со цел да ги едуцира луѓето за донирање органи и ткива.

Подоцна, заедно со неговиот татко Роберт, беше коосновач на непрофитниот центар „Редфорд“, чија цел е да продуцира филмови, па дури и да им дава грантови на режисерите кои се фокусираат на животната средина и климата, во надеж дека ќе најдат решение за климатските промени.

Роберт го доби Џејмс од бракот со Лола ван Вагенен, со која беше во брак од 1958 до 1985 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс

Објавено пред

Со продолжување на продукциите во Холивуд, двократниот кандидат за „Оскар“ Вил Смит облече тениски тренирки за да го портретира таткото на две спортски легенди.

Вил Смит се враќа во ликот на таткото на тенисерките Серена и Венус Вилијамс, Ричард Вилијамс, во биографскиот филм „Крал Ричард“ откако продукцијата беше запрена поради Ковид-19.

Во понеделникот, актерот (52) беше забележан во Лос Анџелес додека се враќа на работа за снимање на филмот.

Смит се насмевнува додека оди кон терените за тенис, во бела облека, подготвен за снимање сцена на отворено.

„Крал Ричард“ го следи постариот Вилијамс, кој сега има 78 години, за време на неговите помлади години кога им беше главен тренер на двете ќерки.

Прикажи повеќе...

Забава

Ноќевање со појадок: Ева Мендес се пошегува за своите деца

Објавено пред

Таа и сопругот Рајан Гослинг го чуваат приватниот и семеен живот подалеку од очите на јавноста.

Но, во едно интервју објавено во Австралија минатиот викенд Ева Мендес проговори за тоа како изгледа да прави пауза од работа за да се фокусира на воспитувањето на двете ќерки кои ги има со актерот од The Notebook.

„Понекогаш изгледа како да имаме некој вид ноќевање со појадок во кревет, со многу пијани и агресивни гости“, рече таа за „Сиднеј морнинг хералд“.

Мендес, која глумеше во филмови како Training Day и Fast and Furious, додаде: „Навистина се чувствуваме како да работиме во хотел, а гостите се бесни и се однесуваат како шефови и бараат да им се донесе храна.“

„И додека да дојде време да спијат, нам ни останува само да расчистиме и да разговараме за тоа како се однесувале со нас тој ден!“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија2 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа2 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија2 часа

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија3 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа4 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија4 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија5 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет5 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет5 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет5 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија19 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет20 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија22 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија23 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија23 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет24 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ24 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија1 ден

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Досие