Контакт

Забава

Ен Хатавеј доби ѕвезда на Булеварот на славните

Објавено пред

Американската актерка Ен Хатавеј (36) доби ѕвезда на Булеварот на славните во Лос Анџелес.

„Пресреќна сум“, рекла Хатавеј, која е добитничка на Оскар за споредна женска улога во филмот Les miserables.

Таа им се заблагодарила на фановите, како и на луѓето кои со децении се во нејзиниот живот.

На настанот, со Хатавеј биле нејзините родители, сопругот и актерката Ребел Вилсон, со која заедно глуми во најновиот филм The hustle, кој премиерно ќе биде прикажан денеска во САД.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Новогодишна елка поставена во Центарот Рокфелер

Објавено пред

Норвешка смрека долга 23,5 метри купена како фиданка пред 60 години вчера е поставена во Центарот Рокфелер во Њујорк како најава за претстојните Божиќни празници.

Керол Шулц ја купила садницата во 1959 година и ја чувала на маса. Таа го засадила дрвото во нејзиниот двор по Божиќната сезона и ја гледала како расте, јавуваат американските медиуми.

Шулц и нејзиниот партнер Ричард О’Донел во 2010 година на Интернет страницата на Центарот Рокфелер го „кандидирале“ дрвото и пред неколку месеци дознаа дека токму нивната смрека е избрана за најпознатата новогодишна елка на светот.
Дрвото беше пресечено во четвртокот и со кран натоварено на камион.

Церемонијата на палење на украсните светилки ќе се одржи на 4 декември.

Ланската елка, исто така смрека од Норвешка, беше висока 23 метри и тежеше 17 тони.

Првата елка на Рокфелер е поставена во 1931 година, за време на изградбата на Центарот, кога работниците собрале пари и купиле елка висока шест метри, која потоа ја украсиле.

Две години подоцна, Центарот Рокфелер одлучи тоа да стане традиција и првото официјално палење на светилките го одржа во 1933 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Македонски велосипедисти првпат ќе возат на највисокиот превој во светот Торонг Ла

Објавено пред

Македонска велосипедска експедиција составена од Лазо Миновски, Сашо Перовски и Ростислав Палагусинец, првпат ќе вози велосипеди на највисокиот превој во светот Торонг Ла (5.416 метри надморска височина), објави Здружението на граѓани „Велес бајкинг“.

Турата се вози од 8 до 24 ноември околу Анапурна (8.091 м.н.в.), а притоа ги следат и другите врвови Даулагири (8.167 м.н.в.), Манаслу (8.156 м.н.в.). На обиколката се поминуваат од 250 до 320 километри.

Стартот е од градот Бесисахар кој се наоѓа на 800 метри надморска височина и се вози до превојот Торонг Ла кој се наоѓа на 5.416 метри надморска височина. За цело возење се очекува да се искачат помеѓу 10.000 до 13.000 метри елевација. Температурата на највисоката точка ќе биде од -17 до -25 целзиусови степени.

Доколку дозволи временската прогноза како и временската рамка, се планира да се посети и езерото Тиличо, за кое се потребни околу дополнителни три дена скршнување од регуларната патека и повторно враќање назад кон Торонг Ла.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Вил Смит на шега го снимал прегледот, но лекарите откриле нешто опасно во неговиот стомак

Објавено пред

Лекарката на Вил Смит (51) го натерала славниот актер да се подложи на колоноскопија, што и го сторил, но како што самиот рекол – од шега! Тој мислел дека прегледот е безопасен и решил да го снима шегувајќи се дека со голиот задник ќе достигне бројка од 50 милиони следбеници на „Инстаграм“.

Но, за време на прегледот на Вил му бил пронајден полип на дебелото црево.

„Лекарот го пронајде полипот, го отстрани и го испрати на анализа. Се утврди дека е преканцерозен полип и од овој тип кај 95 отсто од случаите се развива карцином“, му соопштила на Вил неговата лекарка, д-р Ајла Стенфорд, преку видеоповик.

„Ако не направевте колоноскопија, ова ќе продолжеше да расте“, додала таа.

Вил Смит ѝ се заблагодарил на лекарката што го натерала да го направи прегледот.

„Кога снимав, мислев дека ќе биде забавно, но не можев ни да замислам дека ќе ми најдат преканцерозен полип. Ви благодарам, како и за тоа што се согласивте да зборувате и да го споделите ова со мене во целиот свет. Луѓето треба да се грижат за себе и да живеат колку што може повеќе“, изјавил Смит.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во ЕУ

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во Европската Унија, покажа најновото истражување на Евростат. Просечната општа оценка на квалитетот на...

Свет11 час

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Претседателот на Народното собрание на Боливија, Виктор Борда, поднесе оставка откако демонстранти ја запалија неговата куќа. „Поднесувам оставка на местото...

Економија13 часа

Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани

Градот Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани, потврди градоначалникот, Мато Франковиќ. По ограничувањето на бројот на крузери во...

Македонија15 часа

Изречени 34 казни за палење стрништа

Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) информира дека за време на викендот ги зачести контролите на терен, осбено во оние региони...

Македонија16 часа

Мицкоски: За Македонија не постои друга алтернатива освен полноправно членство во ЕУ

За нас нема алтернатива освен она кое што го зборуваме цело време, а тоа е полноправно членство во рамките на...

Македонија18 часа

Заев: Балканот се менува кон подобро место за живеење

На заедничката пресконференција од Охрид, премиерот Зоран Заев истакна дека му е чест што на гости ги има лидерите на...

Регион18 часа

Рама: Нема оправдување зошто Косово не учествуваше во оваа иницијатива

Албанскиот премиер Еди Рама од самитот во Охрид порача дека Косово згрешило што не учевствува во иницијативата за регионална соработка...

Регион19 часа

Вучиќ: Тука не правиме Југославија, туку поквалитетен живот за нашите граѓани

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Охрид изјави дека договорот што го постигнале со Заев и Рама, ќе им овозможи на...

Топ20 часа

Скопјанец повреден од куршум за време на грабеж на Бит Пазар

Скопјанец е тешко повреден, откако синоќа на Бит Пазар за време на грабеж на возило бил испукан куршум, кој завршил...

Свет20 часа

Лула да Силва: Трамп не е светски лидер, нека си ја гледа својата работа

Поранешниот претседател на Бразил Луис Инасио Лула да Силва му порача на американскиот претседател Доналд Трамп да си ја гледа...

Свет21 час

Иран пронајде ново нафтено поле

Иран откри ново нафтено поле на југот од земјата, соопшти иранскиот претседател Хасан Рохани. Како што изјави, нафтеното поле е...

Македонија22 часа

Економска соработка и „мал шенген“ главни теми на самитот во Охрид

Инцијативата за воспоставување поинтензивна економска соработка на државите од Западен Балкан и најавуваниот договор т.н. „мал шенген“ се очекува да...

Регион22 часа

Тачи објасни зошто не дошол на самитот во Охрид

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака...

Свет1 ден

Двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите

Властите на југот од Австрија соопштија дека двајца скијачи загинале во лавина на Алпите. Австрискиот сервис ОРФ објави дека тие...

Свет1 ден

На илјадници Американци им стигнаа честитки од починати пријатели и партнери

Повеќе од 60.000 луѓе во САД поради грешка во системот минатата недела добија смс-честитки испратени за Денот на вљубените –...

Свет2 дена

Северна Кореја се соочува со лоша жетва во моменти на сериозен недостиг на храна

Овогодинешната жетва на Северна Кореја се предвидува да биде полоша од вообичаеното, да ги влоши ионака сериозните недостатоци на храна...

Свет2 дена

Асад: Европа треба да се плаши од џихадистите со кои е во сојуз, а не од бегалците

„Лицемерен“ е стравот на европските народи дека Турција ќе им испрати бегалци, изјави сирискиот претседател, Башар ал Асад, во интервју...

Македонија2 дена

Макрадули: Собрани и испитани се сите хемикалии во „Охис“, нема никаква опасност

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули на Фејсбук објави дека инцидентот во фабриката „Охис“ е саниран и дека сите...

Македонија2 дена

Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 22 ноември

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 22 ноември. Од таму информираат дека се набавени 28.000...

Македонија2 дена

Податоците за загадувањето во Гази Баба се невалидни поради замена на дел

Податоците за загадувањето на воздухот од мониторинг станицата во Гази Баба во текот на изминатите пет часа биле невалидни поради...

Досие