Контакт

Забава

Ен Хатавеј се извини по реакциите за новиот филм

Објавено пред

Sвездата на „Вештерките“, Ен Хатавеј, јавно се извини по критиките што ги доби филмот во врска со приказот на деформирани екстремитети.

Актерката призна дека многу луѓе се нашле засегнати од начинот на кој е прикажан нејзиниот лик на голема вештерка.

„На сите ви должам извинување“, напиша таа на Инстаграм. Во новата адаптација на книгата на Роалд Дал од 1983 година, вештерките имаат по три издолжени прсти на секоја рака.

Комичарот Алекс Брукер, кој е роден со деформирани раце, и многу други слични на него, остро го критикуваа филмот дека е нечувствителен кон лицата со телесни деформитети.

„За мене филмот испраќа порака дека треба да се плашиме од луѓе на кои им недостасуваат прсти“, изјави Брукер за Би-би-си претходно оваа недела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џад Ло: Научниците предупредија дека не е прашање дали, туку кога ќе има пандемија

Објавено пред

Филмот „Зараза“ (Contagion) од 2011 година сега изгледа морничаво кога станува збор за прикажување модерна пандемија, со оглед на неговите паралели со сегашната пандемија на Ковид-19.

А sвездата на филмот, Џад Ло, се осврна на сличностите во интервјуто за GQ овој четврток.

„Постоеше апсолутно чувство дека ова ќе се случи“, рече 47-годишниот актер кога разговараше за неговите најиконски улоги.

Тој рече дека научниците го предупредиле за време на снимањето на акција-трилерот „Зараза“ во 2011 година дека вистинската пандемија e неизбежна и дека е прашањето не било дали, туку кога ќе почне.

„Тие предупредија дека вистинската пандемија e неизбежна“, рече Ло цитирајќи еден од нив: „Не е прашање дали, туку кога ќе се случи“.

Ло појасни дека неколку научници биле повикани во текот на снимањето на филмот за да соработуваат со сценаристот Скот Барнс и режисерот Стивен Содерберг. „Тие беа многу искусни индивидуи, кои знаеја што да очекуваа“.

Прикажи повеќе...

Забава

Ријана им праќа љубов на американските домородци

Објавено пред

Додека Американците го слават својот омилен празник Денот на благодарноста, Ријана испрати порака на сочувство до американските староседелци.

32-годишната убавица од Барбадос се огласи на својот „Инстаграм“ во четвртокот попладнето со искрена порака.

Иако Тенксгивинг е омилен кај Американците, овој празник честопати е брутален потсетник за американските староседелци (Индијанци) за смртта на нивните предци, а Ријана сочувствува со нив, пренесуваат таблоидите.

„Некои слават денес… многу се во жалост! Им испраќам љубов на сите мои браќа и сестри домородни Американци“, напиша таа и објавата ја сподели на „Инстаграм приказни“.

Прикажи повеќе...

Забава

Холивудски ѕвезди споделија фотографии рано наутро на Денот на благодарноста

Објавено пред

Празникот Ден на благодарноста или Тенксгивинг е време кога милиони Американци тргнуваат на пат кај роднини, пријатели, на одмор или го поминуваат дома со најблиските, но оваа година е малку поинаква.

Круговите се затегнаа како резултат на зголемениот број случаи на Ковид-19. Но, тоа не значи дека sвездите не ја облекуваат најубавата облека за да уживаат во мисирка и вино со оние што им се драги.

Познати личности се појавија на „Инстаграм“ рано во четвртокот за да го покажат декорот што го подготвија за годишниот празник на храната.

Меѓу нив, прва беше Рис Витерспун.

Џенифер Анистон позира со своето ново куче со име Лорд Честерфилд. „Ние сме благодарни“, напиша таа.

Не изостана ниту свршеникот на Џенифер Лопез, Алекс Родригез. „Бидете благодарни за луѓето што прават промена во вашиот живот“, напиша Родригез на објавата додека позира со Џеј Ло заедно со нивното мешано семејство.

Денот на благодарноста е празник во чест на жетвата што главно се прославува во САД и Канада. Во САД се прославува на четвртиот четврток од ноември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: „Мој термин“ функционира, нема одложување на хроничните интервенции

Системот „Мој термин“, освен во некои клиники каде што е редуциран, насекаде работи нормално. Нема одложување на хроничните интервенции, изјави...

Економија3 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Регион3 часа

Словенечки педијатри: Некои деца заразени од Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија4 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет4 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет5 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет5 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет6 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт6 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет6 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет6 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет7 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија18 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија20 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија20 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа20 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион22 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија23 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија1 ден

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија1 ден

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Досие