Контакт

Забава

Животната приказна на Бери Кеган: од загрижувачки семејства до номинација за „Оскар“

Објавено пред

Ирскиот актер Бери Кеган е номиниран за „Оскар“ во категоријата најдобра споредна машка улога.

dobivaj vesti na viber

Младиот талентиран ирски актер глумеше во The Batman, Eternals, American Animals, Dunkirk и Chernobyl, а неодамна доби и „Златен глобус“ за улогата во трагикомедијата The Banshees of Inisherin, која му донесе номинација за „Оскар“.

Сепак, патот до успехот на актерот не беше лесен.

Бери, роден во Даблин, како дете живеел со 13 згрижувачки семејства бидејќи мајка му починала од предозирање со хероин на 30-годишна возраст, пишува „Дејли мејл“.

„Секое семејство беше добро со мене. Не знаеш што се случува кога си дете. Се врзуваш и потоа мораш да заминеш. Чудно е. Кога ќе созрееш, ќе погледнеш назад и ќе сфатиш што се случувало“, рече во една пригода Кеган, кој имал 12 години кога починала мајка му.

Подоцна за Бери и брат му Ерик се грижела нивната постара сестра Џема, а и неговите баба и тетка.

Младиот актер признава дека бил проблематичен во средно училиште, а не ги избегнал неволјите ниту надвор од училиштето. Тој раскажа како еднаш влегол без билет во локалното кино и долго гледал филмови. Персоналот го открил и го избркал, а му забраниле да влезе во киносалата.

Сепак, Бери немал поим дека години подоцна еден од неговите филмови ќе има посебна премиера токму во тоа кино.

Вели дека глумата отсекогаш го привлекувала и му помагала да ја надмине болката што ја трпел во текот на детството“. Во 2020 година тој беше наведен на 27. место на листата на „Ајриш тајмс“ на најдобри ирски актери.

Кеган пред две години за „Даблин лајв“ изјави дека се надева оти неговата приказна ќе инспирира многу млади луѓе да ги следат своите соништа.

„Ако сте поминале низ 13 згрижувачки семејства, тоа не значи дека нема да ви оди добро во животот“, рече актерот. Инаку, Бери е во врска со стоматологот Алисон Киеранс, со која го има синот Брандо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Најдобриот филм за Спајдермен пристига во киносалите

Објавено пред

„Човек пајак: Ширум пајак вселената“, конечно, пристигнува во кината овој четврток.

dobivaj vesti na viber

Ова е второто продолжение на наградуваниот хит „Човек пајак: Нов свет“, кој на големото платно донесе нов пристап на најпопуларниот суперхерој и младиот Мајлс Моралес како нов човек пајак.

Според досега виденото, новото продолжение ветува уште понапната приказна, уште поголеми улоги и уште поспектакуларни анимациски подвизи.

Финалниот трејлер го прикажува Мајлс Моралес во богатиот спајдер-свет преполн со интригантни верзии на овој суперхерој во неколку прекрасни стилови на анимација.

Кога хероите ќе се судрат за тоа како да се справат со нова закана, Мајлс се наоѓа наспроти другите спајдермени и мора повторно да научи што значи да се биде херој за да може да ги спаси оние што најмногу ги сака…

Критичарите, кои го гледаа филмот во затворени претпремиери, имаат само пофални зборови. Некои ја фалат маестралната анимација, каде што секој кадар е достоен за музеј, други ги фалат емотивната длабочина и приказната за растењето на Мајлс и Гвен, а други најавуваат дека продолжението го надминало квалитетот на првиот филм.

Патувањето низ спајдерверзумот ветува голема суперхеројска авантура, а од 1 јуни ќе пристигне и во оригинална и во синхронизирана верзија.

Прикажи повеќе...

Забава

Kели Брук, жената со најсовршено тело според научниците, долго време била аутсајдер во светот на модата

Објавено пред

За британската манекенка и актерка Кели Брук, научниците пред неколку години заклучија дека има идеално женско тело со совршена фигура, а магазинот FHM ја прогласи за најсекси жена на светот.

dobivaj vesti na viber

Студијата ги зеде предвид висината, тежината, должината на косата и обликот на лицето. „Оваа жена е сосема природна и научно совршена“, изјавија тогаш авторите на студијата.

Според научниците, БМИ (индекс на телесна маса) од 18,85 и пропорции на телото 93-61-87 см се смета за идеален.

Кели е висока 168 сантиметри, а нејзините пропорции се 99-63-91, што ја прави најблиску до идеалот. Дополнителен плус, според авторите на студијата, е тоа што не била подложена на естетска операција.

Кели денес има 43 години, а неодамна откри дека никогаш не се чувствувала подобро во својата кожа. „Се фотографирав речиси секој ден од мојот живот и навистина можам да ги видам доказите за тие несреќни времиња. Ги гледам моите стари фотографии и велам: „Ох, тогаш бев навистина слаба“, а потоа се сеќавам дека бев слаба бидејќи тогаш нешто ми се случувало“, изјави таа за британските медиуми.

„Кога поминувате низ лош период, тоа влијае на вашата исхрана. Бев најмизерна кога бев најслаба“, додава Кели.

Таа денес е во брак со Џереми Париси, кој, како што тврди, многу ѝ помогнал со самодовербата.

„Не е случајност дека сум најсреќна во своето тело сега кога сум во брак, кога го работам она што го сакам со луѓето што ги сакам, кога сум малку постара и позрела и кога воопшто сè е добро во моето семејство и сите се здрави“, објаснува Кели.

Таа минатата година во интервју за магазинот Fabulous се пожали на проблемите што ги имала во модната индустрија поради облините. Поради својот изглед, долго време се чувствувала како аутсајдер во светот на модата и често се откажувала да оди на кастинзи.

„Отсекогаш сум сакала да работам со модни дизајнери, со модни брендови, но малкумина беа отворени за соработка со мене поради мојот изглед. Жените како мене не им одговараа“, изјави Кели и додаде: „Модната индустрија, за среќа, се промени“.

Прикажи повеќе...

Забава

Ајрленд Болдвин го изостави тато Алек од посветата за семејството

Објавено пред

Ќерката на поранешниот холивудски пар Алек Болдвин и Ким Бесинџер не го спомна татка си во искажувањето благодарност кон семејството.

dobivaj vesti na viber

Во објава на социјалните мрежи Ајрленд (27) искажа пофални зборови за родителите на својот партнер и за мајка си додавајќи дека придонеле во подобрување на нејзиното ментално здравје, но не го спомна 65-годишниот актер.

Манекенката се огласи на „Инстаграм“ неколку недели откако тој заборави да ја вклучи во оддавањето почит кон неговата фамилија.

Во објавата Ајрленд открива дека се борела со зголемена анксиозност во текот на неодамнешната бременост: „Секоја мисла во мојата глава се однесуваше на тоа дека правам нешто погрешно, дека можам да го повредам бебето или себеси“, Таа додаде дека била оптоварена со безброј хорор-приказни за бременост.

Но, сега се чувствува смирено по раѓањето на ќерката претходно овој месец. „Не можам да им бидам поблагодарна на родителите на мојот партнер и на мајка ми, која често ме посетуваше“, напиша таа, без да го спомне Алек.

На 4 мај Алек објави на „Инстаграм“ слајд-шоу од неговите седум деца со сопругата Хиларија Болдвин (39). Во описот напиша: „Седум причини да продолжам во овие тешки времиња. Нема да лажам, без моето семејство, не знам каков би бил мојот живот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ5 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ6 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ8 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија10 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија13 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија13 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија14 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија14 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија14 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет14 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија15 часа

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион15 часа

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион16 часа

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...

Свет16 часа

МААЕ бара од Русија и од Украина да ја заштитат нуклеарната централа во Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи...

Свет16 часа

Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО. Блинкен рече дека...

Свет16 часа

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Пожар избувна на територијата на рафинеријата „Афипски“. Се запали фабриката за дестилација на мазут. Причината можеби е напад со дрон“,...

Свет1 ден

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина, ЕУ не ги признава

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е...

Македонија1 ден

Професорката Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Професорката од Економскиот институт Билјана Ангелова е нов ректор на УКИМ. Актуелната проректорка за финансии на УКИМ, Билјана Ангелова стана...

Свет1 ден

Путин жестоко се закани, бара апсење на двајца генерали

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи за нападот со дронови врз Москва. Тој ја обвини Украина за терористичка активност и...