Контакт

Забава

За да се отстрани кадарот кој наликува на бугарското знаме ќе се менува македонскиот евровизиски спот

Објавено пред

Евровизискиот претставник на Македонија, Васил Гарванлиев, објави дека од евровизискиот спот на песната „Here I stand“ ќе се избришат кадрите со уметничката слика во која поради боите, некои го препознаа бугарското знаме.

Според него, измената на евровизискиот спот е за да нема погрешен приказ на уметничкото дело, а ќе следи по многуте негативни коментари кои беа објавени изминативе денови.

„Иако со евровизискиот спот имав желба да прикажам ништо друго, освен музика и уметност, навистина ми е жал поради погрешната интерпретација на делото на нашата позната уметница Жанета Вангели. Никој инволвиран во реализација на видео записот ниту пак претставници од наведената институција намерно не интервенирал во уметничката постановка на Националната галерија Даут Пашин Амам, за што и од самата галерија се изјаснија дека делото на ваков начин е изложено повеќе години“, вели Гарванлиев.

„За да нема дополнителни негативни импликации и погрешен приказ на ова уметничко дело, одлучив да ги отстраниме кадрите кои се однесуваат на него. Благодарам на огромната поддршка која ми ја упатувате овие денови и верувате во мојата искрена намера. Јас повеќе од 20 години пеам и ја претставувам Македонија и македонското знаме така и ќе остане“, напиша Гарванлиев.

Менувањето на евровизискиот спот доаѓа откако јавноста реагираше на кадарот од видеото каде меѓу останатите дела, се гледаше и уметничката слика „Омаж на Андреј Рубљов“ од авторката Жанета Вангели.

Таа е поставена во Даут пашиниот амам во Скопје, каде е сниман и дел од спотот. Делото на Вангели е изработено во триптих техника, додека редоследот на боите е бела, црвена и зелена.

Во евровизискиот спот се гледа дека е направена промена на редоследот на боите со бела, зелена и црвена боја, што наликуваат на бугарското знаме, поставено во вертикална положба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ќе го задржам, благодарам! Џенифер Лопез сè уште го има прстенот од поранешниот свршеник

Објавено пред

Џенифер Лопез сè уште го чува свршеничкиот прстен од 1,8 милион милиони долари, што го доби од својот сега веќе поранешен срвшеник Алекс Родригез.

51-годишната музичарка и актерка беше свешена со поранешниот професионален бејзбол-играч повеќе од две години пред да објави во четвртокот дека ја прекинуваат својата четиригодишна врска.

Извори за ТМЗ рекоа дека Лопез ќе го задржи прстенот и покрај разделбата. Таа наводно го чува на безбедно место дома додека снима филм со Џош Духамел во Доминиканската Република.

Двојката со недели ги негира шпекулациите за голема криза во врската пред да потврди дека ја раскинале свршувачката во заедничка изјава објавена во „Тудеј.

„Сфативме дека сме подобри како пријатели и со нетрпение очекуваме да останеме така“, рекоа во заедничкото соопштение Лопез и Родригез. „Ќе продолжиме да соработуваме и меѓусeбно да се поддржуваме во заеднички деловни потфати и проекти“.

Алекс клекна на едното колено и ја побара за жена Џенифер со импресивен дијамантски прстен со смарагди додека беа на одмор на Бахамите во 2019 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Бред Пит ќе се појави во една сцена од „Изгубениот град Д“

Објавено пред

Холивудските ѕвезди Бред Пит и Сандра Булок ќе ги видиме како статисти во претстојните меѓусебни филмови.

Оскаровецот накусо ќе се појави во новата трилер-романса „Изгубениот град Д“ со Сандра Булок и Ченинг Тејтум во главните улоги, објави во четвртокот „Холивуд репортер“.

Според истиот извор, неговата улога на статист во филмот на „Парамаунт пикчрс“ доаѓа откако Сандра направи слично во акциониот филм на Бред, Bullet Train.

Откако беше објавено дека таа накусо ќе појави во неговиот филм, Бред сметал дека е фер да го стори истото за некој од нејзините претстојни филмови. Идејата за камео појавување е токму од неа.

Бидејќи Сандра е и продуцент на претстојниот филм на „Парамаунт“, таа видела можност за забавен кастинг, па така, се обратила до својот пријател Бред, кој рекол „да“.

Динамично дуо: Бред Пит (57) и Сандра Булок (56)

Прикажи повеќе...

Забава

Амбросио беспрекорна во спортско издание само неколку дена откако наполни 40 години

Објавено пред

Алесандра Амбросио почна да го слави јубилејниот 40-ти роденден со семејството и пријателите од неделата, 11 април.

Во текот на славењето што траеше четири дена поранешниот супермодел не се откажа од секојдневното вежбање за одржување на својата атлетска фигура.

И во четвртокот таа се упати кон спортската сала во квартот Брентвуд во Лос Анџелес.

Атрактивната Бразилка изгледа фантастично во спортска комбинација од бели хеланки и топ, со дуксерче околу половината.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот, на неделно ниво е скоро двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа2 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион3 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија3 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион3 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија4 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа17 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија20 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија21 час

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа23 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија2 дена

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион2 дена

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија2 дена

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија2 дена

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Досие