Контакт

Забава

Зошто сребрените обетки се совршено парче накит?

Објавено пред

Накитот е многу повеќе од детаљ со одредена вредност, кој може да се носи секојдневно или само во одредени пригоди. Многу често накитот е драг спомен, симбол на љубовта, пријателство и друга незаменлива врска. Поаѓајќи од оваа констатација, често како подарок се избира нешто од огромниот асортиман на накит.

dobivaj vesti na viber

Сребрените обетки се драг подарок за секоја жена, без разлика на нејзините години и стил. При изборот на обетки избираме модели што се незабележливи, ситни или, пак огромни впечатливи модели. Модели што за некого се совршен накит и со причина се носат.

Спектакуларен и модерен додаток

При изборот на додатокот што ќе ја комплетираат комбинација на една дама сребрените обетки се секогаш топло добредојдени. Тоа е затоа што станува збор за накит што прекрасно изгледа во секој облик и дизајн и со примамлива цена за нашиот пазар. Независно од изборот, дали се тоа големи алки, модели со закопчување, минијатурни циркони, или можеби огромни со разноразни елементи, обетките изработени од сребро секогаш се модерни и се носат во секоја пригода.

Сребрената или сивата боја што ги следи е нежна боја, која во комбинација со силни елементи му дава екстравагантен изглед, кој може да привлече внимание од секој поглед. Од друга страна, класичните модели, кои во себе не содржат ниеден друг елемент, како што се циркони, опал, платина и слично, одлично се вклопуваат и во секојдневната спортска комбинација: тренирки, фармерки, обични панталони, широки блузи, патки и слично. Сребрените обетки се незабележливи и затоа се носат долг временски период, без промена, само со нивно редовно одржавање за да се задржи нивниот сјај.

Стил, елеганција и беспрекорен дизајн

Сребрените обетки често се избор за подарок, гледано од една страна се ниските финансиски средства, а од друга, постојат и други причини. Имено, тие може стилски да се изберат според желбите и вкусовите на секоја жена. Некои модели се универзални и може да се носат во секоја пригода, други се специјално дизајнирани, рачно изработени, со посебни желби, за дама која ќе ужива во нивната елеганција. Со ниската цена на среброто е и фактот дека токму овој накит може да биде толку совршено креиран и достапен за секого и финансиски исплатлив со користење други племенити елементи. Во зависност од нашите желби обетките може да се закачат на увото, да се прицврстат, како и варијанти со детали што се спуштаат до рамениците.

Сребрените обетки даваат разновиден дизајн, за креирање и дизајнирање во традиционален стил, со класични детали и мотиви, или модерни, со избор на бои, материјали и форми. Добро познати златари прават уникатни и беспрекорни модели на обетки, кои секого може да го остават без здив. Тоа се посебно обликовани модели, гравирани, со букви и броеви.

Додаток што никогаш не може да излезе од мода, секогаш посакуван подарок, со најдобри цени, се токму сребрените обетки. Може да се изберат модели со незабележителни детали, модели со впечатливи форми и уникатни додатоци, со малку или повеќе бои, кои даваат посебен сјај, може да ни го разубават денот или ноќта.

 

 

(ПР текст)

Забава

Игра на моќ: Зошто принцот Хари се појави во суд?

Објавено пред

Војводата од Сасекс денес неочекувано се појави во Високиот суд додека започнува правната постапка во случајот повреда на приватноста. Принцот Хари е меѓу неколкуте личности од висок профил што ги тужат „Асошиејтед њузпејперс“, издавачот на „Дејли мејл“, поради наводно прислушување телефони и повреда на правото на приватност.

dobivaj vesti na viber

„Во битката меѓу принцот Хари и Associated Newspapers, личното појавување на принцот во судот изгледа како ултимативна игра на моќ,“ пишува Би-би-си.

„Принцот фрли ракавица на група весници за која верува дека животот му го направила пекол и која, како што тврди тој и другите, користела нелегални средства за да го стори тоа.“

Неговото денешно појавување пред Високиот суд во Лондон изненади многумина.

Но, тоа беше помалку шок за секој кој ги следи неговите правни битки со медиумите, особено „Дејли мејл“ и „Мејл он сандеј“.

На крајот на краиштата, Хари вети дека ќе ја направи реформата на печатените медиуми негова „животно дело“.

„Доколку сакате да ги сфатите неговите приоритети, ова е тоа: принц, кој се отуѓи од своето семејство и сега живее на повеќе од 8.000 километри од Лондон, кој долетува од Лос Анџелес за да помине низ историските врати на Кралскиот суд на правдата и да влезе во судот 76,“ пишува Кејти Разел, уредник во Би-би-си.

„Се уште не знаеме дали ќе присуствува на крунисувањето на својот татко. Знаеме дека тој сака да биде присутен во судот за она што е навистина рана фаза на овој конкретен случај.“

„Принцот Хари не бира зборови кога се во прашање медиумите. Во својата автобиографија, тој се осврнува на ‘ужасна гомила клипани и старешини и скромни криминалци и садисти со клиничка дијагноза долж Флит Стрит’.“

Фасцинантна е и реакцијата на печатените медиуми на неговото доаѓање.

„Сан онлајн“ ја објави приказната на врвот на својата веб-страница, со наслов „Ден на суд. Насмеаниот Хари ненадејно се појави во Лондон…“.

„Тајмс“, „Гардијан“ и „Телеграф“ исто така ја објавија приказната на своите дигитални услуги.

„Меј онлајн“ имаше други приоритети за вести.

Корисниците мораа да скролуваат многу надолу по „Мејл онлајн“ за да ја најдат приказната за појавувањето на војводата на суд поради како што самиот „Мејл“ ги нарече ‘наводите за хакирање’ против својата матична компанија.

Технички, хакирањето всушност не е сè. Тврдењата се многу пошироки.

Случајот се уште не е стигнат до судење. Оваа недела е во знак на правни аргументи. Доколку има судски процес, тоа ќе биде многу значаен момент.

Седумте тужители (не само принцот Хари, туку и сер Елтон Џон, Дејвид Фурниш, бароницата Дорин Лоренс, Сејди Фрост Ло, сер Сајмон Хјуз и Елизабет Харли) наведуваат сериозни криминални активности на Associated Newspapers.

Ако е вистина, ова е уште полошо од хакирање телефон.

Обвинувањата вклучуваат употреба на уреди за прислушување поставени во автомобилите и домовите на овие луѓе, тајно слушање приватни телефонски повици додека се случувале, лажно претставување на луѓе за да добијат приватни информации и други груби кршења на приватноста, според адвокатите на тужителите.

Associated Newspapers категорично го негира сето ова и вели дека енергично ќе се брани доколку тоа се покаже неопходно.

На предсудското рочиште оваа недела се расправа дали случајот може да продолжи и дали може да се користат доказите на кои се потпираат тужителите.

Денес не се појави само принцот Хари. Со бележник и шише вода на масичката пред него, тој седна две с,места подалеку од својот колега тужител Фрост Лоу. Попладнето присуствуваа и сер Елтон и бароницата Лоренс.

Со оглед на сериозноста на тврдењата и високиот профил на инволвираните, постои огромен интерес за ова рочиште – и нема доволно простор во судот да ги собере сите, пишува Кејти Разал од Би-би-си.

Таа открива дека на некои новинари, уредници и продуценти им била дадена дозвола да ја следат постапката од далечина, преку видео врска, под строга судска наредба.

Прикажи повеќе...

Забава

Старите холивудски ривали Шварценегер и Сталоне се обединуваат во тешки времиња

Објавено пред

Aрнолд Шварценегер и Силвестер Сталоне имаа лош меѓусебен однос во текот на нивните холивудски кариери.

dobivaj vesti na viber

Но, набргу нивното непријателство премина во меѓусебно почитување додека постепено не прерасна во неочекувано пријателство, кое никој не го предвиде, но на сите им беше мило што е така.

Сега, додека здравјето на нивниот близок пријател и славен актер Брус Вилис се влошува во битката со деменција, култниот двоец повторно се обедини за да ги поддржи Вилис и неговото семејство во такви тешки времиња, пренесуваат американски медиуми, кои потсетуваат на нивната меѓусебна нетрпеливост.

Имаше доста кавги помеѓу Арнолд Шварценегер и Силвестер Сталоне на почетокот на нивните актерски кариери. Од планирање разработени шеми за одмазда до гаѓање со џиновски сад со цвеќиња, двајцата се потрудија да си враќаат еден на друг, со што нивното меѓусебно непријателство стана очигледно и јасно како ден.

Но, тоа беше во минатото, со оглед на тоа што поранешниот бодибилдер и ѕвездата на „Крид“ сега се одлични пријатели.

И додека двајцата ги здружуваат силите за да му помогнат на својот стар колега и близок пријател Брус Вилис кога му се најпотребни, Шварценегер и Сталоне уште еднаш докажуваат дека нема поголема врска од пријателството.

Најпознат по улогата на Џон Меклејн во „Умри машки“ од 1988 година, Вилис се повлече од глумата во март 2022 година поради болест што предизвикува тешкотии во говорот и комуникацијата. А минатиот месец неговото семејство објави дека му бил дијагностициран ран стадиум на деменција.

Но, иако здравјето на Вилис е во опаѓање, неговите пријатели и семејството се здружија да застанат како извор на обединување покрај него. Дури и неговите колеги, меѓу кои и поранешниот гувернер на Калифорнија и ѕвездата на „Роки“, му ја дадоа својата поддршка на Вилис, но и на неговите најблиски.

Инсајдер откри дека некогаш заколнатите непријатели сега се на чело на линијата и нудат да направат сè што можат, 24/7“, заедно со Џејсон Стејтам, уште еден од холивудските врсници на ѕвездата на „Нескршливи“.

Прикажи повеќе...

Забава

Евросонг 2023: Кандидатите почнаа предзабави низ Европа

Објавено пред

Секој вистински фан на Евровизија знае дека овој музички натпревар е многу повеќе од една саботна вечер во мај.

dobivaj vesti na viber

Тука е исчекувањето на најавата на градот домаќин, националната финална сезона кога се избираат песните и моментот во кој сме сега – фаза пред главната забава во мај.

Низ Европа во текот на следниот месец учесниците ќе настапуваат на настани што ги организираат фановите како подготовка за натпреварот во Ливерпул.

Изминатиов викенд илјадници присуствуваа на првата предзабава во Барселона.

„Ова е најдоброто нешто досега“, рече годинешната учесничка од Обединетото Кралство, Меј Мулер, додека првпат се среќава со своите колеги натпреварувачи. „Морам да одам и да ги видам сите тие неверојатни места и луѓе“.

За Мулер, тоа не е само можност да прави селфи и да се придружува на групните разговори на „Ватсап“. Тоа е исто така и прва изведба во живо на нејзината песна I Wrote A Song за која претходно рече дека е нервозна, но потоа додаде: возбудата е поголема од нервите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија11 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија14 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија17 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија17 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија17 часа

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија18 часа

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија18 часа

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија18 часа

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија19 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет19 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа20 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет20 часа

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет21 час

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет21 час

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија1 ден

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт1 ден

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет2 дена

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион2 дена

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...