Контакт

Забава

Избрана е најпопуларната туристичка дестинација за оваа година

Објавено пред

Tripadvisor ја претстави листата на 10-те најпопуларни дестинации во светот за оваа година.

dobivaj vesti na viber

На прво место е Дубаи, а како што велат од Tripadvisor, рибарското село од 20 век, кое процвета во 21 век и прерасна во глобално жариште за врвни патувања, денес е најпопуларната светска дестинација за оваа година.

Дубаи не е единствената азиска дестинација, а може да се забележи дека на листата доминираат европските градови, како и тропските места.

Зошто Дубаи?

„Дубаи во последните години полека се искачува на листата на Tripadvisor, а сега во 2022 година ја презема круната на најпопуларната дестинација во светот“, изјави Џастин Рид од Tripadvisor.

Дубаи е модерен град со сè: прекрасни плажи, ресторани од светска класа и прекрасни хотели. Со оглед на тоа што наградите Travellers’ Choice Avards се засноваат на прегледи на места за одење, престој и работи што треба да се прават на дестинациите,  значи дека дестинацијата доби одлични критики од патниците во сите туристички сектори“, рече Рид.

„И покрај пандемијата, Дубаи продолжува да привлекува посетители од целиот свет и се истакнува како омилена дестинација за патниците кои сакаат малку возбуда“, рече тој.

Во прилог целиот список:

1. Дубаи (ОАЕ)

2. Лондон (Обединето Кралство)

3. Канкун (Мексико)

4. Бали (Индонезија)

5. Крит (Грција)

6. Рим (Италија)

7. Кабо Сан Лукас (Мексико)

8. Истанбул (Турција)

9. Париз (Франција)

10. Хургада (Египет)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Гинисов рекорд: 86-годишна жена работи како стјуардеса веќе 65 години

Објавено пред

Жeна од Бостон го собори рекордот како стјуардеса со најдолг стаж во светот, потврди Гинисовата книга на рекорди, пренесуваат американски медиуми.

dobivaj vesti na viber

Бет Неш (86) почна да работи како стјуардеса во 1957 година за Eastern Airlines („Истерн ерлајнс“), потоа продолжи да работи за American Airlines и сè уште е таму без никакви прекини во работниот однос.

Неш откри дека поголемиот дел од својата кариера го поминала на релација Њујорк-Бостон-Вашингтон бидејќи тоа ѝ овозможува ноќта да се врати дома и да се грижи за својот син со хендикеп.

„Гинис“, кој го потврди светскиот рекорд на 1 јули. наведува дека Неш моментално е најстарата стјуардеса во светот. Прославувајќи ја својата 60-годишнина со компанијата во 2017 година, Неш рече дека бизнисот значително се променил со текот на годините.

„Требаше да имаш одредена висина, требаше да имаш одредена тежина. Порано беше ужасно. Доколку качиш некој килограм мораш да се мериш, а ако останеш така ти ја намалуваа платата“, изјави таа за WJLA-T

Прикажи повеќе...

Забава

Џулија Робертс со порака за сопругот по повод годишнината од бракот

Објавено пред

Таа е кралица на романтичните комедии од 90-тите.

dobivaj vesti na viber

А во нејзиниот личен живот Џулија Робертс (54) исто така се чини дека е експерт за прашања поврзани со срцето додека ја слави 20-годишнината од бракот со сопругот Дени Модер (53).

Робертс се огласи на социјалните мрежи, каде што сподели заматена фотографија од нив двајцата, и напиша: „Не можам да престанам да се смеам и не можам да престанам да те бакнувам“.

Робертс се омажи со снимателот Модер во 2002 година, а се сретнаа на снимањето на филмот „Мексиканецот“ (2001) во кој таа глуми со Бред Пит. Двојката има три деца, близнаците Фајнес и Хејзел (17) и Хенри (14).

Џулија доби можност да го покаже својот потенцијал во филмовите „Задоволство“, „Мистична пица“ и „Челични магнолии“.

Познатата филмска дива стекна светска слава во деведесеттите со „Убава жена“, „Свадбата на мојот најдобар пријател“, „Висока мода“, а во 2001 година доби „Оскар“ за најдобра женска улога за нејзината изведба во филмот „Ерин Брокович“.

Таа ги освои срцата на публиката со својата позитивна енергија и харизма.

Џулија беше во врска со неколку познати холивудски актери, меѓу кои Кифер Сатерленд, Бенџамин Брет, Џејсон Патрик и Метју Пери.

Прикажи повеќе...

Забава

Бритни Спирс на тропски меден месец

Објавено пред

Бритни Спирс ги покажа затегнатите стомачни мускули во бикини додека ужива во „дождливиот“ меден месец со својот сопруг Сем Асгари.

dobivaj vesti na viber

Бритни и Сем се венчаа во јуни.

40-годишната хитмејкерка сподели видео на својот Инстаграм на Денот на независноста, а на него се гледа како шета на плажа во бикини. Горниот дел е во неонска зеленa боја, а долниот дел има гепард-принт.

Иако изгледа дека времето е добро, пејачката се пожали на недостаток на сонце, и напиша: „Секако дека на мојот меден месец сонцето не излегува!“.

Се чини дека клипот е снимен од нејзиниот сопруг, чија сенка може да се види насекаде.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ковачевски-Мишел: Предлогот предвидува чист македонски јазик, еднаков со останатите јазици членки на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. На средбата премиерот Димитар Ковачевски и претседателот...

Топ3 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија3 часа

Груби го пречека Шарл Мишел на скопскиот аеродром

Првиот вицепремиер Артан Груби на Меѓународниот аеродром Скопје го пречека претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел кој допатува во...

Македонија3 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ3 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија4 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија5 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет6 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија7 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија8 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија18 часа

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија20 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија21 час

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија22 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет1 ден

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија1 ден

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија1 ден

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија1 ден

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...