Контакт

Забава

Изгубената божиќна песна на мапетите повторно пронајдена

Објавено пред

Пронајдена и вратена е изгубената песна отсечена од оригиналниот филм The Muppet Christmas Carol („Божиќната песна на мапетите“), откри режисерот Брајан Хенсон.

Хенсон за „Би-би-си радио 2“ изјави дека е возбуден и среќен што „Кога љубовта е изгубена“ повторно може да се слушне во претстојните верзии на неговиот филм.

Во филмската адаптација на познатата приказна на Чарлс Дикенс (1992 ), баладата му ја пее на еден Скруџ неговата свршеница Бел. Оваа балада беше отстранета бидејќи во „Дизни“ сметале дека нема да им се допадне на младите гледачи.

Во процесот на сечење на песната за киноизданието, тие го загубиле видеомастерот и не можеле да го пронајдат ниту негативот, претходно објасни Хенсон во едно интервју во 2018 година.

Љубовната песна остана во VHS копии на филмот, но кога беа измислени ДВД-а, беше достапен само кинематографскиот мастер.

Но, пред две недели Хенсон добил повик во кој му рекле дека филмот е ремастериран во 4К и го замолиле да ја провери новата верзија.

Забава

Хајди Клум ги збуни фановите со стара фотографија

Објавено пред

Хајди Клум изгради кариера како русокоса бомба во духот на Барбарела со кампањи кои вклучуваат модни ревии на Victoria’s Secret и насловни страни за Sports Illustrated Swimsuit Edition.

Токму порди тоа, таблодите пишуваат дека било шок да се види 47-годишната Хајди како бринета со густи веѓи на 19-годишна возраст.

Во неделата, sвездата на Project Runway (Проект писта) сподели многу ретка фотогрфија од себе кога првпат започнала да се занимава со манекенство во 1992 година.

„Помина време …..“, напиша Хајди, која сега е мајка на четири деца, и додаде емотикон смешко.

А таблоидите коментираа: Оваа девојка е прекрасна, но никој не би погодил дека е Хајди.

Прикажи повеќе...

Забава

Метју Пери ја продаде куќата во Малибу за 13.1 милиони долари

Објавено пред

Метју Пери ја продаде својата класична ергенска куќа на плажата во Малибу за 13.1 милиони долари, помалку од една година откако ја објави на пазарот со цена од 14.95 милиони долари.

Веста ја објави „ТМЗ“ во понеделникот, додавајќи дека Пери (51) добил помалку од бараната цена, но сепак цифрата е сè уште чекор повеќе од износот што тој го платил во 2011 година.

Прекрасниот дом со поглед на океанот Пери го купи за 12 милиони долари.

Имотот од 5.500 квадратни метри се наоѓа на раскошна улица во Малибу. Има четири спални соби и четири бањи.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Судот одобри исплата од 17 милиони долари за тужителите на Харви Вајнстин

Објавено пред

Американски стечаен судија го одобри барањето да им се исплатат 17 милиони долари на жртвите на сексуалните напади на осрамотениот филмски продуцент Харви Вајнстин.

Некогаш еден од најмоќните продуценти во Холивуд, 68-годишниот Вајнстин беше прогласен за виновен минатата година и сега ја издржува казната од 23 години затвор за силување и сексуален напад. Против него сведочеа 80 жени, меѓу нив и бројни познати актерки, кои го обвинија за сексуално насилство кое траело наназад со децении.

Исплатата за неговите жртви ќе дојде од ликвидацијата на „Вајнстин ко“ (Weinstein Co), кој покрена постапка за банкрот во 2018 година.

Судот ги отфрли приговорите од некои тужители кои сакаа жалбите да се извршуваат надвор од стечајниот суд. Судијката Мери Волрет рече дека без спогодба, тужителите ќе добијат „минимално, ако воопшто постои, закрепнување“.

„Вајнстин ко“ беше формирано како независно филмско студио, а озлогласениот холивудски магнат е еден од неговите коосновачи.

Компанијата пропадна кон крајот на 2017 година, по тврдењата за недолично однесување и сексуални напади на Вајнстин, кој беше осуден за сексуален напад врз поранешна асистентка за продукција и силување на актерка.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа40 минути

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 час

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 час

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа2 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа2 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија3 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија4 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија4 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа4 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет5 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет16 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет17 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија18 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет18 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ19 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија22 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија23 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа23 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија23 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија24 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Досие