Контакт

Забава

Илон Маск призна дека има таен профил на Инстаграм: Ми служи само за една работа

Објавено пред

Најбогатиот човек на светот откри дека има таен профил на Инстаграм, а го отворил само поради сексуалната жед.

dobivaj vesti na viber

Основачот на „Тесла“ Илон Маск беше гостин во поткастот на популарните јутјубери Нелк бојс, а во интервјуто ги откри своите сознанија за вонземјаните, го предизвика Путин на УФЦ борба и ја предвиде третата светска војна.

Меѓу другото, тој се осврна и на темата социјални мрежи, вклучувајќи ја актуелната сага со „Твитер“ и проблемот со слободата на говорот на социјалните мрежи.

Маск, кој неодамна се најде во центарот на брачна афера, откри дека има таен профил на Инстаграм кој служи како „стапица за жед“, алудирајќи на објавување или пребарување содржини со сексуално привлечни конотации.

Станува збор за терминот „замка за жед“, кој се однесува на еден вид објава на социјалните мрежи наменета за сексуално привлекување на корисници. „Жедта“ на гледачот претставува сексуална фрустрација. Замката се поставува со намерно објавување на провокативна содржина која ја мами реакција на другата, заинтересирана страна. Откако епрвпат ќе реагира, личноста паѓа во стапицата и ја признава својата „жед“, односно својата потреба за вас.

Маск призна дека го отворил профилот за да може да кликне на различни линкови, но искуството не му се допаднало.

„Направив многу селфиња и различни с*ања и си реков: ‘Што е ова, човече? Зошто го правам ова?’. Се работеше за тоа како да добијам повеќе лајкови“, призна милијардерот.

Поткаст-епизодата со Маск беше објавена на „Јутјуб“ на 5 август и собра речиси седум и пол милиони прегледи.

Забава

Мекензи Скот се разведува од вториот сопруг

Објавено пред

Ниту вториот брак не ѝ донесе среќа на една од најбогатите жени во светот.

dobivaj vesti na viber

Поранешната сопруга на Џеф Безос, милијардерката филантроп Мекензи Скот, поднесе барање за развод од вториот сопруг по помалку од две години брак.

Мекензи минатата година се омажи со професорот по наука Ден Џевет од Сиетел, набргу по разводот од основачот на „Амазон“, Џеф Безос, во 2019 година.

Таа во понеделникот поднесе барање за развод во Врховниот суд на округот Кинг во државата Вашингтон. Според документите, кои новинарите на „Њујорк тајмс“ имаа можност да ги видат, сопругот не го оспорил разводот, а поделбата на имотот веќе била одредена со предбрачен договор.

Мекензи и Ден се венчаа во тајност во март 2021 година, а се шпекулираше дека има проблеми во нивниот брак кога таа престана да го користи неговото презиме во своите потписи. На страницата Giving Pledge, каде милијардерите се обврзуваат да дадат дел од своето богатство на други, неговото презиме повеќе не се појавува покрај нејзиното.

И во нејзината официјална биографија повеќе не се споменува нејзиниот втор сопруг, иако претходно беше наведено дека Мекензи живее во Сиетл со своите четири деца и сопругот Ден.

Да потсетиме, Џеф Безос и Мекензи во 2019 година објавија крај на нивниот брак.

„Решивме да се разведеме и да продолжиме со нашиот живот како пријатели“, беше наведено во објавата, потпишана од двајцата.

Нивниот брак траеше 25 години и тие се родители на четири деца – три сина и една ќерка.

Безос и Мекензи имаа три сина. Но, и двајцата отсекогаш сакаа ќерка. Како и многу други Американци кои во тоа време доаѓаа во Кина да посвојат деца, парот Безос реши да посвои и девојче од Кина.

Прикажи повеќе...

Забава

Ар Кели е веќе зад решетки, ќе мора да им плати оштета на жртвите

Објавено пред

Американскиот аренби пејач, текстописец и продуцент Ар Кели (Роберт Силвестер Кели) осуден двапати оваа година за сексуални злосторства, ќе треба да плати најмалку 300.000 долари оштета на некои од неговите жртви, соопшти федерален судија во средата.

dobivaj vesti na viber

„Со овие пари две жени, Џејн и Стефани, ќе ги покријат трошоците за терапија и третман на херпес“, изјави окружната судијка Ен Донели на сослушувањето во Бруклин.

Таа сума веројатно ќе се зголеми откако обвинителите повторно ќе ги пресметаат трошоците за лековите за Стефани.

Донели ги отфрли барањата на обвинителите да ѝ надомести на Џејн за изгубениот приход и да обезбеди каква било компензација на третата жртва позната како Соња.

Кели, кој моментално е во федералниот затвор во Чикаго, виртуелно присуствуваше на сослушувањето преку апликацијата „Зум“.

Во јуни Кели беше осуден на 30 години затвор, откако поротата го прогласи за виновен за рекетирање и принудување жени и деца на проституција во раните 90-ти години. Поротата утврди дека пејачот и продуцент ја користел својата медиумска популарност и слава да изложува млади и малолетни женски фанови на систематска сексуална злоупотреба.

Судијката Донели го осуди обвинетиот откако ги слушна сведочењата на неколку преживеани жени кои сведочеа дека злоупотребата на Кели оставила длабоки траги во нивниот живот.

Обвинителите тврдеа дека 55-годишниот Кели ја користел својата слава и богатство во текот на повеќе од две децении за да намами жени и малолетни девојки во својата орбита поради секс.

Кели исто така беше осуден минатиот месец во Чикаго под одделни обвиненија за детска порнографија и намамување малолетни девојчиња за секс.

Прикажи повеќе...

Забава

Мел Си речиси ќе ја исфрлеле од „Спајс грлс“ по кавгата со Викторија

Објавено пред

Мелани Си за малку ќе била исфрлена од „Спајс грлс“ откако се скарала со Викторија Бекам.

dobivaj vesti na viber

Поп-ѕвездата (48) се прослави заедно со Викторија (48), Ема Бантон (46), Мел Би (46) и Гери Халивел (50), како дел од некогаш популарниот бенд девојки од 90-тите, но објасни дека кавгата можела да ја чини место во фамозната петорка уште пред да го издадат револуционерниот деби сингл Wannabe.

„Нешто се случи доста рано во патувањето на ‘Спајс грлс’, и малку се скарав со Викторија на доделувањето на британските музички награди (Брит-авордс) во ’96-та. Имаше мал испад, и ми се закануваа дека ќе ме исфрлат од бендот“, рече таа во интервју за „Ентертејнмент тунајт“.

 

Хитмејкерката (Say You’ll Be There) откри дека во тој момент станала опседната со контрола над себе, што на крајот довело до нарушување во исхраната додека се борела со светската слава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија10 минути

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија39 минути

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија2 часа

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион2 часа

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет2 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа2 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Европа3 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија4 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа4 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија4 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион4 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет5 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија15 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија20 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија20 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија21 час

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија23 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...