Контакт

Забава

Илон Маск сега е 100 милијарди долари побогат од Џеф Безос

Објавено пред

Илон Маск го потврди статусот најбогат човек на светот додека неговата нето-вредност продолжува вртоглаво да расте во однос на другите најдобри заработувачи во 2022 година.

dobivaj vesti na viber

На најновата листа на „Форбс“, 50-годишниот мегамилијардер ја зголеми својата нето-вредност на 282 милијарди долари, што е над 100 милијарди повеќе од основачот на „Амазон“, Џеф Безос.

Извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс икс“ теоретски би можел да го купи секој тим во четирите најголеми северноамерикански спортски лиги, пренесуваат медиумите, додавајќи дека тој е осамен на врвот на Форбсовата листа.

Маск е еден од најголемите заработувчи во ерата на пандемијата имајќи предвид дека на почетокот на 2020 година неговото нето-богатство изнесуваше 26,6 милијарди долари.

Во 2020 година богатството на Маск порасна повеќе од 110 милијарди долари, што е рекорд за секој во историјата на „Форбс“ откога почна да ги следи бројките.

Маск заработи уште 90 милијарди долари во 2021 година по симнувањето на Безос од врвот на листата на богати на „Форбс“.

Новиот член на управниот одбор на „Твитер“ забележа врв на своето богатство од речиси 340,4 милијарди долари кога акциите на „Тесла“ достигнаа рекордно високо ниво во ноември 2021 година.

Забава

Амбер Херд на суд: Деп води крстоносна војна за јавно да ме понижи

Објавено пред

Амбер Херд во четвртокот го имаше последното сведочење во судската битка за клевета, иницирана од поранешниот сопруг Џони Деп.

dobivaj vesti na viber

Таа на поротниците им кажа дека се соочува со секојдневно вознемирување и смртни закани откако го обвини холивудскиот актер за семејно насилство.

Херд го заврши своето сведочење во четвртокот тврдејќи дека била „малтретирана, понижувана, заканувана“ на социјалните мрежи откако го обвини поранешниот сопруг за физичка и сексуална злоупотреба.

„Луѓето сакаат да ме убијат и тоа ми го кажуваат секој ден“, рече Херд, додавајќи дека ваквото малтретирање било дел од крстоносната војна на Деп за јавно да ја понижи.

Деп (58) ја тужи Херд (36) и бара оштета од 50 милиони долари, и тврди дека нејзините наводи дека била жртва на семејно насилство се чиста клевета. Херд поднесе против-тужба за 100 милиони долари, бидејќи Деп, наводно, ја оцрнил во јавноста нарекувајќи ја лажга.

Прикажи повеќе...

Забава

Излезе видеоиграта „Топ ган: Маверик“, вклучува авиони и звучна подлога

Објавено пред

Фановите на „Топ ган“ сега можат да одат до полетаат во небото со авионите од штотуку објавениот филм „Топ ган: Маверик“ со видеоиграта Ace Combat 7: Skies Unknown, преку ДЛЦ-то Top Gun: Maverick Aircraft Set што беше објавено во четвртокот.

dobivaj vesti na viber

ДЛЦ – содржина што може да се даунлодира или преземе – не ви дава нова приказна, мисии или мапи. Она што ви го дава е можност да летате со четири нови авиони, да добиете 10 нови амблеми, 12 нови повици (сите од Top Gun: Maverick) и два звучни записи кои Кеики Кобајаши ги аранжираше за повеќе играчи (мултиплеер), вклучително и Danger Zone и химната Top Gun.

Прикажи повеќе...

Забава

Шоуто на Елен Деџенерис заврши по 19 сезони

Објавено пред

Шоуто на Елен Деџенерис, ТВ-емисија што ги забавуваше гледачите, уриваше стереотипи и беше домаќин на големите ѕвезди, дојде до својот крај синоќа по речиси две децении, 19 сезони и повеќе од 3.000 епизоди.

dobivaj vesti na viber

Холивудски ѕвезди често гостуваа во нејзиното ток-шоу, кое стекна популарност во поконзервативните делови на Америка. Нејзина прва гостинка беше актерката Џенифер Анистон, која исто така се појави во финалето во четвртокот.

По успехот како комичарка во 80-тите, Деџенерис се прослави со серијата „Елен“ (1994-1998), а во 1997 година стана прв главен лик од ТВ-серија што ја призна својата хомосексуална ориентација.

Популарното ток-шоу почна да го води во 2003 година.

„Елен го отвори патот. Таа веројатно беше, а можеби и сè уште е, најпознатата ЛГБТК-личност во Америка“, изјави Мери Марфи, вонредна професорка по новинарство на Универзитетот во Јужна Калифорнија, за АФП.

Шоуто веќе не е предизвик за неа, вели Елен.

„Кога го почнавме шоуто во 2003 година, не постоеја социјални мрежи. Истополовите бракови не беа легални“, изјави Деџенерис минатиот месец по снимањето на последната епизода од серијата, која се емитуваше во четвртокот вечерта.

„Гледавме како се менува светот, понекогаш на подобро, понекогаш не“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија1 час

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје. Според податоците земјотресот се...

Свет2 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што ги постави претседателот на Украина Володимир Зеленски за примирје не се остварливи. „...

Свет3 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Амдминистрацијата има намера да го направи...

Свет15 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија16 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт17 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија19 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија20 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија21 час

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ23 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 ден

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија2 дена

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија2 дена

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет2 дена

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија2 дена

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет2 дена

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...