Контакт

Забава

„Имам 108 години, чувајте кучиња место деца за долговечност“, откри Англичанка

Објавено пред

108-годишната Англичанка Ада Даниел на вработените во старечкиот дом во кој престојува ја откри нејзината тајна на долговечноста. Верува дека клуч за нејзината долговечност е чувањето кучиња место деца.

dobivaj vesti na viber

За 108 роденден што го прослави во јуни, добила повеќе од 300 честитки од добронамерници, а меѓу нив имало и честитка од кралот и кралицата, објавија британските медиуми.

Во изјава за Би-Би-Си, вработената во старечкиот дом во кој престојува, Кели Гушер, вели дека пензионерката е “дефинитивно карактер”.

„Ја прашав која е нејзината тајна еднаш и таа рече дека тајната е да се има кучиња, а не деца“, вели Гушер.

Гушер сведочи дека старечкиот дом помогнал за роденденот на Ада. Таа била возбудена за роденденот уште од почетокот на април – па домот одлучил да покрене апел за да и помогне да прослави.

На фејсбук-страницата на домот споделиле фотографии од насмеаната Ада со летен пијалак в рака.

“Нашата прекрасна Ада полни 108 години во четврток на 1-ви јуни. Би сакале да добиеме 108 роденденски картички за одбележување на пригодата“, напиша домот во објавата.

Веќе следниот ден имале 135 пораки од луѓе кои сакаат да и испратат честитки на Ада.

Забава

Три хороскопски знаци кои се познати по честите промени во расположението

Објавено пред

Расположението понекогаш е како времето – променливо и непредвидливо. Еден момент можеме да почувствуваме бура од емоции, а следниот сончев мир.

dobivaj vesti na viber

Овие промени можат да бидат резултат на голем број фактори, вклучувајќи го и хороскопскиот знак во кој сме родени. Според астролозите, три хороскопски знаци имаат најголема склоност кон променливо расположение.

Рак

Раковите се познати по нивната емоционална длабочина и чувствителност. Нивните промени во расположението често се поврзани со нивната емпатија и тенденција длабоко да ги чувствуваат не само сопствените емоции, туку и емоциите на другите луѓе. Нивната интуиција ги прави многу реактивни кон околината, што може да доведе до ненадејни промени во нивното расположение.

Близнаци

Близнаците се познати по нивната сестраност и приспособливост, но и по нивната променливост. Тие се воздушен знак и како такви често ги менуваат мислите и чувствата. Нивната природа е љубопитна и комуникативна, но и непредвидлива. Нивните промени во расположението можат да бидат исклучително брзи и чести, а понекогаш и самите Близнаци тешко ги следат сопствените емотивни скокови.

Шкорпија

Шкорпиите се воден знак, познати по својот интензитет и страст. Нивните емоции се длабоки и силни, а кога станува збор за промени во расположението, тие можат да бидат исто толку интензивни. Шкорпиите често се мистериозни, а нивните емотивни реакции знаат да бидат неочекувани и драматични.

Прикажи повеќе...

Забава

Како најдобро да стилизирате модерен накит?

Објавено пред

Естетиката е многу важна за секого, без разлика дали се работи за сопствениот физички изглед, стајлинг и облекување или опремување на домаќинството, поради што се посветува внимание на секој детал. При изборот на накит, постојат универзални, но и уникатни решенија кои можат да го направат изгледот попривлечен и попривлечен. Без разлика дали се работи за обетки, приврзоци, нараквици, ѓердани, прстени или други парчиња костим накит, злато или сребро, денес е важно да се направи оптимален избор и да се усогласат сите елементи.

dobivaj vesti na viber

Различни видови накит може да се комбинираат или да се носат посебно на голем број начини, а можностите се резултат на сопствените желби, потреби, како и имагинација, креативност и уникатни идеи. Секако, има парчиња кои се носат трајно и со посебна симболична вредност, особено кога се работи за исклучителен подарок и персонализирани детали. Во оваа смисла, различните приврзоци се комбинираат со друг накит на многу уникатен начин – со силна симболика и асоцијации со драги луѓе.

Привезоци – по нешто за секого од богат асортиман

Накитот како приврзоци може да се носи со различни комбинации на облека, како суптилни детали кои го комплетираат аутфитот или како многу забележливи парчиња накит кои привлекуваат погледи и создаваат впечаток на сјај. Најчесто денес можете да видите разни алки на кои се нанижани персонализирани или приврзоци кои носат одредена симболика – родендени, празници, раѓање на дете, среќа, здравје и многу други важни животни настани.

Дополнително, се избираат и привезок со иницијали, важни датуми и специјално гравирање, што дава целосна персонализација и подарок да се носи со гордост и уживање. Привезоците се комбинираат со нараквици за да им дадат атрактивен изглед, а се носат и со синџири со различни карактеристики. Иако денес е претежно сребрен, постојат и фантастични модели на синџири на кои се нанижани привезоци од жолто, розе или бело злато. Комбинациите се многубројни, а ова „совпаѓање“ на различниот накит создава впечаток на привлечност и следење трендови.

Ѓердани – парчиња накит кои симболизираат елеганција

Во изобилството на накит на домашниот пазар, ланчињата сè уште заземаат важно место кога е во прашање изборот на подарок или парче за себе. Најмногу се комбинираат со нараквици на кои се нанижани приврзоци со идентични детали, а во фабриката може да се вградат и разни додатоци.

Тоа значи дека приврзоците едноставно не се додаваат само на ланчињата, туку се додаваат и на долги или пократки ѓердани со медалјони, циркони и други атрактивни детали при изработката на накитот. Секако, советот е да го комбинирате накитот за да преовладуваат елементи со идентичен стил и тонови – иста боја на златен, сребрен или костим накит, потоа приврзоците и додатоците да бидат со исти мотиви, бои и дезени, како и да не се претерува. кога станува збор за бројот на парчиња кои се носат истовремено. Доволно е да изберете ланче и нараквица, или да додадете дискретни обетки.

Обетки – накит кој привлекува сечие око

Во модерното време, голем број дами избираат активно да носат обетки, што е одлично бидејќи и кога имаат дискретен стил, тие се многу забележливи и привлечни. Доколку деталите како што се приврзоците на обетките, тогаш дизајнот на нараквицата или ланчето се правилно координирани, комплетниот изглед ќе остави силен впечаток за стил и трендови. Секако, се препорачува да изберете опуштен стил за секојдневниот живот без преголем број на циркони, светки или скапоцени камења, бидејќи подобро е да го оставите за свечени пригоди.

Симболичката вредност на накитот е многу важна, па затоа парчињата како ова најчесто се купуваат за секојдневно носење, едноставно одговарајќи на боите на облеката, типот на чевли и други додатоци како чанти, ремени и очила за сонце. Дополнително, за свечени пригоди, совршен избор се обетките кои се ефективни, светкави и привлекуваат внимание, со прстен или нараквица, што не се препорачува за секојдневно носење.

Комбинирање на парчиња накит на модерен начин

Денешната понуда на накит не само што е богата, туку и многу разновидна, што од една страна го олеснува изборот бидејќи секој може да го најде идеалното парче за себе, а од друга страна создава и голем стрес доколку постои доза на неодлучност.

Најдобрите комбинации на накит се без претерување, бидејќи сосема е доволно да се одлучите за 2 парчиња кои се носат во исто време – тоа може да бидат нараквици на кои се нанижани интересни приврзоци и обетки или ѓердан со некој од претходните два вида. на накит. Според познатата изрека

„помалку е повеќе“, не треба да претерувате ниту со накитот. Доколку се работи за подарок кој носи силна симболична вредност и обожавање за секојдневно носење, тогаш важно е да бидете умерени при изборот на други парчиња накит.

Повеќето дами сакаат накит со одредени карактеристики – златна или сребрена боја, димензии и дизајн и избираат варијанти кои целосно ќе го подобрат изгледот. Важно е да креирате комбинации во кои одредени елементи, како приврзоците, ќе доминираат, додека други се помалку забележливи и впечатливи. Умереноста е и во ова.

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) „Спотифај“ ја објави најпуштаната песна во 2023 година

Објавено пред

Музичката апликација „Спотифај“ вчера ги сподели резултатите на своите корисници и даде увид во најслушаните изведувачи и песни во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Листата на најпуштани песни се состои од 50 хита, а некои од нив дури се пласираа и на Билборд-листата во изминатите 12 месеци.

Хитот на Мајли Сајрус, Flowers, беше најстримуваната песна во светот, со повеќе од 1,6 милијарда стримови во светот. Песната излезе во јануари оваа година, а зборува за самољубието, внатрешната сила и за самодовербата.

Најмногу слушан изведувач во 2023 година беше Тејлор Свифт, со повеќе од 26,1 милијарди глобални преноси од 1 јануари.

Оваа информација не изненадува бидејќи светската ѕвезда годинава стана милијардерка благодарение на турнејата „Ерас“.

Кога станува збор за албумите, повеќето од нив се објавени пред 2023 година. Најмногу стримуван албум на годината беше Un Verano Sin Ti од Bad Bunny, со повеќе од 4,5 милијарди стримови на глобално ниво.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ58 минути

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија4 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија5 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија8 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион8 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион9 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија9 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет9 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија10 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија21 час

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет23 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија1 ден

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет1 ден

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...