Контакт

Забава

Како се бодува Евросонг и зошто дојде до пресврт во финалето

Објавено пред

Драматичниот крај на Евросонг во кој до последната секунда со читањето на гласовите од публиката не се знаеше кој ќе победи предизвика бурни коментари на социјалните мрежи околу системот на гласање.

Иако Шведска и Македонија по гласањето на стручното жири беа на врвот на листата, гласовите на публиката целосно ја сменија сликата на табелата и победи претставникот на Холандија, пишува „Индекс“ кој го образложува начинот на гласањето во финалето.

Начинот на бодување според кој првопласираната земја добива 12 поени, втората 10, третата 8 и така натаму е воведен во 1975 година. Од почетокот на ова натпреварување до крајот на 90-те гласаше исклучиво жири комисија, а потоа беше воведено и гласањето на публиката.

Пред неколку години правилата беа повторно сменети и оттогаш највпечатливите можат да добијат гласови и од жири комисијата и од публиката (50:50). До тоа дојде за да се стави крај на „добрососедското гласање“, но и за шоуто да биде поинтересно. Овогодишниот пресврт во финалето е доказ дека тоа навистина ги зачинило нештата.

Секоја земја која учествува има стручно жири составено од поединци кои се истакнати во подрачјето на медиумите и музичката индустрија. Тие составуваат листа на поени и најдобрите 10 песни според нивното мислење добиваат поени од 1 до 12. На исти начин се составува и листата од телефонските гласови.

Доколку дојде до тоа две песни да имаат исти број на гласови, предност има онаа која добила повеќе гласови од страна на публиката.

Иако Македонија (237) и Шведска(239) имаа поголем број гласови од Холандија (231), на крајот од публиката добија помалку гласови и тоа им ја oдзеде победата.

Шведска од публиката доби 93 поени, а Македонија 58, додека Холандија доби 261 поен. Македонија од второто место, по гласовите на публиката заврши на осмото место, што е најдобар резултат постигнат досега на ова натпреварување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Фронтменот на групата „Карс“ пронајден мртов во стан во Њујорк 

Објавено пред

Рик Окасек (75), фронтменот на рок-групата „Карс“, беше пронајден мртов во неделата, 15 септември, во неговиот стан во Њујорк.

Њујоршката полиција добила повик за „човек во несвест“, пренесува „Си-ен-ен“. Окасек, чиј идентитет го потврди полицијата, беше прогласен за мртов на местото на настанот.

Групата „Карс“ се здоби со популарност кон крајот на 70-тите и раните 80-ти години на минатиот век, со хитовите како „My Best Friend’s Girl“ и „Drive“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Роналдо најмногу жали што неговиот покоен татко не го видел кога станал најдобар во светот

Објавено пред

Кристијано Роналдо (34) дошол во емисијата на Пјерс Морган очекувајќи забавно, безгрижно интервју, а завршил бришејќи ги солзите со марамчиња. Британскиот водител му покажал видео во кое неговиот починат татко гордо зборува за него. Португалецот не можел да ги запре солзите кога го видел Хозе Динис Авеиро на екран.

Во краткото видео, Хозе зборува за неговиот син и неговите достигнувања додека тој стои на влезот во куќата. Роналдо го загубил својот татко кога имал само 20 години. Хозе Динис Авеиро бил војник, а откако се вратил од војните во Мозамбик и Ангола, се одал на алкохол. Починал од откажување на црниот дроб во 2005 година.

„Мислев дека интервјуто ќе биде смешно, не очекував да плачам. Никогаш не сум го видел ова видео. Морам да го покажам ова на моето семејство. Јас навистина не го познавав татко ми многу. Тој беше алкохоличар. Не можев да разговарам со него. Немавме ниту еден нормален разговор. Беше тешко“, рече Роналдо.

Водителот Пјерс Морган го прашал поради што најмногу жали.

„Тој не ме виде кога станав најдобар во светот, кога добив награди. Тој не виде што постигнав. Целото семејство го виде тоа, мајка ми, браќата, дури и најстариот син. Но, таткото, тој не виде ништо“, рече тој.

Роналдо израсна практично само со својата мајка. Дури и денес, кога има свое семејство, тој е неверојатно поврзан со неа.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Православни свештеници од авион осветувале град со света вода за да го прочистат од алкохол и блуд

Објавено пред

Православни свештеници од руската федерална област Твер се качиле во авион и го осветиле градот со света вода за да го прочистат од гревови, како алкохолизам и блуд.

Отец Александар Горјачев и уште двајца членови на Руската православна црква извршиле бизарен благослов минатата среда во спомен на денот на трезвеност на Русија.

Се качиле во мал авион и со себе понеле 70 литри света вода и од путир (за кој велат дека лекува луѓе од зависност од алкохол и дрога) ја истуриле врз градот.

Во авионот се наоѓала и брачна двојка, која тврди дека сопругот во минатото чудесно се излекувал од зависност од алкохол, пренесува „Одити централ“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија2 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија2 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион2 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ3 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет3 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет3 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион14 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион16 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија17 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија22 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија23 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет24 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија2 дена

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт2 дена

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа2 дена

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Досие