Контакт

Забава

Како се вљубуваат: Скорпијата ја „удира гром“, водолијата брзо се вљубува и уште побрзо се одљубува

Објавено пред

Секој хороскопски знак сосема различно реагира кога е вљубен.

dobivaj vesti na viber

Кај луѓето родени во знакот на бик се чини дека сè цвета кога ќе сретнат некој што може да го засакаат. Раковите лесно се вљубуваат, но тешко дека ќе го признаат тоа од страв дека другата страна ќе ги повреди.

Овен
Овенот се заљубува брзо, импулсивно. Еден поглед е доволен за да сфатат дали сакаат некого или не. Исто така, ако некој им се допаѓа, не им е грижа дали личноста е добра или не, богата или сиромашна, како општеството гледа на нив… Кога ќе се заљубат, не размислуваат за ништо друго освен за тој момент и страста што ја чувствуваат.

Бик
Припадниците на овој знак имаат најизразени сетила кога станува збор за љубовта и заљубувањето. Се чини дека сè во нив цвета кога ќе сретнат некој што може да го засакаат. Сепак, бикот не е толку импулсивен како овенот и не брза да се заљуби. Прво ќе погледне во потенцијалниот партнер, ќе го процени неговиот карактер и преференции и дури потоа ќе се предаде со целото свое срце.

Близнаци
Близнаците брзо се заљубуваат и се одљубуваат. Тие се способни да бидат вљубени во повеќе луѓе во исто време бидејќи во секого гледаат нешто различно и би биле најсреќни кога би ги споиле сите овие доблести во еден човек, во совршениот партнер. Близнаците често „седат на два стола“.

Рак
Раковите лесно се заљубуваат, но тешко ќе го признаат тоа од страв дека другата страна ќе ги повреди. Припадниците на овој знак се многу воздржани поради лошите искуства од минатото, па не се склони да го направат првиот чекор и отворено да покажат дека се заљубени. Тие имаат тенденција да чекаат долго време за да се уверат дека одредена личност е соодветна за нив.

Лав
Лавовите се склони да го посматраат тој што им се допаѓа долго време и ништо не може да им побегне. Не реагираат импулсивно и не се склони да се заљубат во некого штом го видат. Но, штом ќе го направат првиот потег, ќе ја опсипат својата сакана личност со внимание, подароци, комплименти…

Девица
Родените во овој знак веднаш знаат дали некој им се допаѓа како потенцијален партнер или не. Тие се способни брзо да донесуваат одлуки бидејќи многу добро го оценуваат карактерот и ретко прават грешки. Девиците полека се заљубуваат, понекогаш не се ни свесни дека развиле чувства кон некого. Обично ги привлекуваат луѓе кои се малку нејасни и интересни, на нив гледаат како на предизвик.

Вага
Вагите не се заљубуваат така лесно затоа што генерално имаат проблем со донесување одлуки. Постојано мерат и одмеруваат нешто, и така во круг. Често се преиспитуваат: „Дали е ова љубов или не?“, „Дали сум заљубен во оваа личност ?“. На припадниците на овој знак им треба многу време да сфатат дали имаат вистински чувства кон некого или не.

Скорпија
Љубовта на скорпијата е како молња и гром. Припадниците на овој знак кога ќе се вљубат во некого, се чувствуваат како да ги удрил гром – сè е запрено, како светот да престанал да постои. Скорпиите се многу страсни и интензивни и не ги кријат емоциите. Ако некој многу им се допаѓа, нема да се двоумат туку искрено ќе признаат.

Стрелец
Стрелците се склони кон заљубување и авантури. Со оглед на тоа што припаѓаат на групата огнени знаци, во нивната природа е да бидат променливи во сè, па и во романтични моменти. Тие имаат тенденција да менуваат партнери и да бидат страсно вљубени во секој од нив некое време. Брзо пламнуваат и уште побрзо се гасат.

Јарец
Припадниците на овој знак тешко се заљубуваат, но штом тоа ќе се случи, тие сакаат со целото свое срце до крајот на животот. Сакаат личност која сакаат полека да ја освојуваат. Јарците веруваат дека сè што може да се освои пребрзо, навистина не вреди за трудот, вниманието и времето. Тие повеќе ценат кога треба да се потрудат околу некого.

Водолија
Како и стрелецот, така и водолијата брзо се вљубува и брзо се одљубува. Во сето тоа најмногу ги привлекува освојувањето на нешто ново, откривањето, возбудата од заведувањето и самиот почеток на врската. Кога тоа ќе помине, тие губат интерес и бараат нова авантура. За нив, одржувањето длабоки чувства кон некого е речиси невозможна мисија.

Риба
Рибите се постојано вљубени, но не само во партнерот, туку и во други работи кои го прават животот убав и пријатен – добра музика, пријатна средина, патувања… Припадниците на овој знак лесно стануваат зависни од љубовта, тоа ги држи некое време, па се вљубуваат во друг. Рибите се еден од понестабилните знаци на зодијакот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ким Катрал ќе се појави во финалето на серијата „И, едноставно, така“

Објавено пред

Ким Катрал, која беше забележително отсутна од првата сезона на новото поглавје на „Сексот и градот“, со наслов And Just Like That… („И, едноставно, така..“), се согласи да се појави во втората сезона.

dobivaj vesti na viber

Според „Вараети“, таа ќе ја репризира улогата на Саманта Џонс во само една сцена од завршната епизода.

Истиот извор открива дека Ким го снимила својот дијалог без другите ѕвезди од серијата, вклучувајќи ја и Сара Џесика Паркер.

Кери Бредшо на некој начин ја одбележа приказната, Саманта Џонс беше омилениот лик на многумина, веројатно затоа што рушеше табуа. Гледано и во модна смисла, Саманта и Кери беа доминантни.

Ликот на Катрал беше објаснет како отсутен во приказната во која таа е преселена во Лондон.

Оригиналната „Сексот и градот“ се прикажуваше во шест сезони од 1998 до 2004 година и генерира два спиноф-филма.

Хит-серијата создаваше приказни за работата и љубовните врски на четири жени од Њујорк во 90-тите и раните 2000-ти.

Прикажи повеќе...

Забава

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Објавено пред

Актерот Дени Мастерсон на повторното судење во Лос Анџелес беше прогласен за виновен за силување и се соочува со затворска казна до 30 години.

dobivaj vesti na viber

Актерот, кој го глумеше Стивен Хајд во хит-серијата „Луди седумдесетти“, беше прогласен за виновен по две точки од обвинението.

Поротата составена од седум жени и пет мажи ја донесе пресудата по седумдневно заседавање. Нему му се заканува затворска казна до 30 години, пишува „Гардијан“.

47-годишниот актер наводно им ставал дрога во пијалаците на жените за да може да ги силува. Обвинителите изјавија дека тој силувал три жени, вклучително и својата девојка, во својот дом во Холивуд Хилс помеѓу 2001 и 2003 година.

Поротата не можеше да донесе пресуда за силувањето на неговата девојка, со која бил подолго време, но го прогласи за виновен за силување на преостанатите две жени.

Обвинителите тврдеа дека Дени го користел своето влијание во Сциентолошката црква, каде што сите три жени биле членови во тоа време, за да избегне последици со децении.

Актерот не сведочеше, ниту неговите адвокати повикаа сведоци. Одбраната тврдеше дека делата биле консензуални и се обиде да ги дискредитира тврдењата на жените посочувајќи промени во исказите и недоследности.

Портпаролот на Мастерсон одби да даде коментар, но неговите адвокати речиси сигурно ќе поднесат жалба.

Прикажи повеќе...

Забава

Повеќе докази дека ќерката на Моника Белучи, Дева, е следното големо нешто во манекенството

Објавено пред

Како ќерка на италијанската дива Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, не е чудно што 18-годишната Дева Касел сега е на својот пат кон славата.

dobivaj vesti na viber

Дева се впушти во манекенските води, каде што станува сè поуспешна.

Како модел таа дебитира на 14 години во кампања за парфеми на „Долче и Габана“, а четири години подоцна, нејзината кариера на модните писти зеде сè поголем замав.

Дева беше фотографирана додека снима реклама за долна облека од тантела на брендот „Долче и Габана“ кај барокната Фонтана ди Треви во Рим претходно неделава.

Сличноста со мајка ѝ, една од најубавите жени на светот, е очигледна благодарение на темните кадрици и шминка, кои го отсликуваат препознатливиот изглед и безвременска убавина на Моника од 90-тите.

Нејзиниот шарм е совршен спој на убавината на Моника Белучи и магнетизмот на Винсент Касел.

И Моника ја почна својата кариера како модел и муза на модното дуо Долче и Габана, па затоа често Дева ја споредуваат со мајка ѝ.

„Во моментот сум посветена на манекенството, како и на драмската работилница, на која присуствувам. Не би ми пречело да се обидам да глумам. Мислам дека навистина би уживала во тоа, но знам дека тоа е тешка професија, чие усовршување бара многу време и многу лични вложувања“, изјави таа неодамна во интервју за магазинот Glass.

„Навистина го ценам фактот што моите родители никогаш не ме принудија да глумам. Секогаш ми велеа дека можам да бидам што сакам кога ќе пораснам поради што бев многу отворена во разни домени“.

Дева ќе глуми во претстојната италијанска серија „Леопард“, која ќе се емитува на „Нетфликс“. Станува збор за серија инспирирана од филмскиот класик во режија на Лучино Висконти, кој освои „Златен лав“ во 1963 година. Во тој филм глумеа Клаудија Кардинале, Ален Делон и Берт Ланкастер.

Во серијата од шест епизоди, сместена во заднината на социјалната револуција во Сицилија во 1860, Дева ќе ја портретира Анџелика Седара (која ја глумеше Клаудија Кардинале во оригиналниот филм), млада жена од средната класа, која станува катализатор на општествените превирања.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ5 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија5 часа

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија7 часа

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ9 часа

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа10 часа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион11 часа

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија11 часа

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...

Европа12 часа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа. „Координиран напад организиран од властите во...

Македонија12 часа

Пристигна воен конвој со новите лесни оклопни возила JLTV наменети за македонската Армија

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои...

Регион12 часа

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со...

Регион13 часа

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта помина мирно, а од утрово, седми ден од кризата во тие три...

Свет13 часа

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот,...

Македонија23 часа

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа1 ден

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет1 ден

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 ден

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион1 ден

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија1 ден

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...