Контакт

Забава

Канје Вест пишува книга за уметност и спиритуалност

Објавено пред

Американскиот рапер Канје Вест откри во интервју за „Холивуд рипортер“ неколку детали за својот нов проект – книга за уметноста и спиритуалноста.

Канје за време на разговорот зборуваше за опседнатоста со фотографијата и односот што луѓето го имаат кон неа.

„Луѓето се опседнати со фотографија, бидејќи таа ги поместува од сегашноста во минатото или иднината. Фотографијата може да се користи како документ, но во најголем број случаи се случува да ги обземе луѓето од други причини. Човекот премногу се поврзува со сеќавањата“, рече Канје.

Книгата ќе биде насловена “Break the Simulation”.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Статистиката откри кој е најголемиот патник во британското кралско семејство

Објавено пред

Од

Членовите на британското кралско семејство, немаат премногу слободно време поради бројните официјални обврски кои секојдневно мора да ги извршуваат.

Преку анализа на 3.638 официјални активности што кралското семејство ги имало во 2017 година, се покажа дека принцот Чарлс патувал најмногу од сите членови на семејството и самиот бил на дури 172 патувања.

Принцот ги посетил Индија, Сингапур, Брунеј, Малезија и Австралија. Тој исто така се појавил и во Ватикан каде се сретнал со папата Франциско. Сите негови патувања Британија годишно ја чинат милион фунти.

Неговата сопруга, Војвотката од Корнвел, има страв од летање, но сепак успеала да исполни 90 прекуокеански обврски и 145 кратки домашни патувања.

Од друга страна, најмалку патувала кралицата Елизабета, но затоа пак таа извршила 296 кралски задачи во својата татковина.

Прикажи повеќе...

Здравје

Четири пациентки од Европа заболеле од рак од дониран орган

Објавено пред

Четири пациентки од Европа заболеле од рак на дојка, откако им бил дониран орган од ист донатор. Kај нив се појавила болеста неколку години по трансплантацијата на органите, по што три починале.

Доктор Фредерике Бемелман, професорка по нефрологија на Универзитетот во Амстердам и автор на извештајот, вели дека ова е ,,исклучително редок случај”, прв со која се соочила за 20 години работа во областа на трансплантационата имунологија.

,.Секогаш постои мал ризик за нешто да тргне наопаку за време на медицинската процедура”, рече таа. Дури и ако сте подложени на едноставна процедура на жолчното ќесе, исто така имате мала шанса нешто да ви се случи за време на постапката.

53-годишниот донатор немал знаци за ваква болест, ниту лекарите знаеле дека има малигни клетки, кога биле донирани неговите бубрези, бели дробови, црниот дроб и срцето.

Тројца од примателите на органите починале по метастазирањето на ракот. Четвртиот преживеал по серија третмани, вклучувајќи отстранување на донираниот десен бубрег, запирање на лекови за имуносупресија – стандардни лекови по трансплантациите за да се избегне отфрлање на новиот орган и хемотерапија.

Во нејзиниот извештај, Бемелман нагласува дека кога ќе се појави рак од донатор, многу е корисно да се отстрани донаторскиот орган. ,,Ова му овозможува на пациентот да престане да зема имуносупресивни лекови, а имунолошкиот систем може да се врати и да се бори против туморските клетки”, рече таа.

Прикажи повеќе...

Забава

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Објавено пред

Од

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата, туберкулозата и разните форми на насилство, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Многу сообраќајни несреќи, убиства, повреди, кардиоваскуларни и некои инфективни болести се поврзани со консумирање алкохол и од тоа на годишно ниво умира 5,3 проценти од светската популација. СЗО соопшти дека во 2016 година, три милиони луѓе починале од ефектите на алкохолот, а во 2012 година, 3,3 милиони.

Организацијата додава дека се забележани позитивни трендови во намалувањето на консумација на алкохол, но предупреди дека од три милиони жртви, 28 проценти загинале во сообраќајни незгоди. Околу 2,3 милијарди луѓе во светот пијат алкохол, соопшти СЗО, а најмногу на американскиот континент, Европа и регионот на западниот Пацифик.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура11 час

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија11 час

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија12 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија12 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија13 часа

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија14 часа

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ14 часа

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет15 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа15 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија16 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава19 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура1 ден

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа1 ден

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет1 ден

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија2 дена

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија2 дена

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ2 дена

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија2 дена

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Досие