Контакт

Забава

Канје Вест постигна договор со фирмата што го тужеше

Објавено пред

Канје Вест постигна договор за прекин на судскиот процес со технолошка компанија која го обвини за кражба на нивни идеи.

44-годишниот рапер и компанијата MyChannel се согласија со нацрт-договорот за прекин на спорот, а порталот Радар-онлајн објави дека двете страни треба да си ги платат сопствените судски трошоци, како и трошоците за адвокати.

Компанијата, исто така, се согласи да ги отфрли сите побарувања против Вест, откако првично го тужеше раперот и бараше оштета во износ од 20 милиони долари.

MyChannel тужбата ја поднесе во август 2020 година, тврдејќи дека Канје им рекол дека се восхитува на начинот на кој нивната технологија ја користи вештачката интелигенција за да вклучи е-трговија во видеосодржини и дека планира да ја користи на својата веб-страница Yeezy.

Фирмата, наводно, потрошила голема сума пари и повеќе од 10.000 часа работа во изготвување програма за пејачот, но тој се повлекол од договорот по шест месеци.

Забава

Викторија Бекам нема да му дава брачни совети на синот Бруклин

Објавено пред

Модната дизајнерка Викторија Бекам е во брак со Дејвид Бекам од 1999 година, но таа не сака да му дава какви било брачни совети на нивниот 22-годишен син Бруклин, кој е свршен со актерката Никола Пелц.

Поранешната „спајс грл“, која исто така ги има Ромео (19), Круз (16) и Харпер (10) со соругот Дејвид, објасни: „Нема ништо полошо од некој да дава совети“.

„Се сеќавам дека Гери еднаш ми рече:’Кога ќе добиете телевизор, ќе добиете прирачник за ТВ. Но, кога ќе имате бебе, нема прирачник. Треба сами да го сфатите тоа’. Тоа е вистината. ”

„Отсекогаш сум имала среќа што имам силна семејна единица, не само со Дејвид и децата, туку и со моите родители и родителите на Дејвид. Се чувствувам многу благословена што го имам тоа. Децата секогаш се на прво место кај мене и Дејвид“, рече таа во интервју за „Волстрит журнал“.

Викторија (47) и Дејвид (46) сакаат да им нудат совети на своите деца. Сепак, поранешната поп-ѕвезда инсистира дека постои разлика помеѓу нудење совети и нудење поддршка.

Прикажи повеќе...

Забава

Возачи на Ф1 ја фалат документарната серија на „Нетфликс“ по оклевањето на Ферстапен

Објавено пред

Водечки возачи на Формула 1 во четвртокот ја бранеа популарната документарна серија на „Нетфликс“ Drive to Survive fly-on-the-wall, откако возачот на „Ред Бул“, Макс Ферстапен, одби да биде дел од неа бидејќи смета дека некои од ривалствата се лажирани.

Документарната серија, која сега ја снима својата четврта сезона, е заслужна како голем фактор за поттикнување на растот на спортот во САД.

24-годишниот Холанѓанец Ферстапен претходно изјави за „Асошиетед прес“ дека ја препознава важноста на серијата, но не сака да биде дел од неа и дека нема да дава интервјуа.

Седумкратниот светски шампион на „Мерцедес“, Луис Хамилтон, ривалот на Верстапен за нова титула, им изјави на новинарите на трката за Гран-при на САД во Остин, Тексас, дека забележал пораст на интересот за земјата.

„Во последните неколку години тоа беше најголемиот пораст и сè повеќе луѓе зборуваат за тоа, сè повеќе луѓе се ангажираат“, рече Хамилтон. „Количината на е-пошта и пораки што ги добивам од луѓе што ги познавам со години во САД и кои никогаш не знаеле што правам, сега се навлекоа и едвај чекаат да дојдат. Мислам дека многу од нив доаѓаат овој викенд.“

Мексиканскиот колега на Ферстапен, Серхио Перез, двократен победник на трката, кој многу напредна минатата сезона, рече дека го почитува она што го прави документарецот.

„Она што го направи документарецот за Формула 1 е огромно. Тоа е навистина нешто што го ценам“, рече тој, како што пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Забава

Анџелина Џоли: Диверзитетот во тимот на Eternals e она што отсекогаш требаше да биде

Објавено пред

Анџелина Џоли изјави дека диверзитетот во актерската екипа на „Вечните“ (оригинален наслов The Eternals) е онака како што требало да биде секогаш.

46-годишната актерка, која ја глуми Тена во претстојниот блокбастер на „Марвел“, е една од низата суперхерои меѓу кои има необични ликови, Афроамериканци, и глувата актерка Лорен Ридлоф.

Во интервју за „Вараети“, таа рече: „Она што е навистина зачудувачки е тоа што кога излеговме сите заедно, почувствувавме дека сето тоа е многу кул и дека вака требаше да биде секогаш.“

Сагата за вечните – раса на бесмртни суштества кои живееле на Земјата и ги обликувале нејзината историја и цивилизации – треба да се појави на големото платно следниот месец. Го напиша и го режира Клои Жао, режисерката на „Земјата на номадите“ – филмот кој се закити со најмногу Оскари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион17 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија18 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ19 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија21 час

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија22 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа23 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет2 дена

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија2 дена

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ2 дена

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија2 дена

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија2 дена

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија2 дена

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Досие