Контакт

Забава

Кан 2022: „Триаголник на тагата“ на шведскиот режисер Остлунд освои „Златна палма“

Објавено пред

Остра општествена сатира за класниот конфликт, со веќе неславна сцена со повраќање и дијареја, ја освои главната награда на Канскиот филмски фестивал.

dobivaj vesti na viber

„Триаголник на тагата“ му донесе место на Швеѓанецот Рубен Остлунд во елитната група режисери со две „Златни палми“ по освојувањето на првата во 2017 година со „Сквер“ (The Square).

Познат во уметничкиот свет по своето инсистирање на реалниот живот и автентичноста, Остлунд во своите филмови користи скалпел за буржоаската финоќа, а овој пат погледот го сврте кон манекенките и ултрабогаташите, чиј статус одеднаш е поткопан кога нивниот брод крузер се соочува со катастрофа.

Проширената секвенца на повраќање и насилна дијареја на бродот бргу стана тема на фестивалот по неговата премиера минатата недела оставајќи ги гледачите или да завиваат од смеа или да позеленат.

Прифаќајќи ја наградата, Остлунд рече дека сакал публиката да се забавува, но и да си поставувааат прашања, да излезат по проекцијата и да имаат за што да разговараат.

Наградата за најдобар режисер ја освои Парк Чан-вук од Јужна Кореја. Парк – познат по трилерот „Олдбој“ од 2003 година – победи со еротската крими-драма Decision to Leave („Одлука за заминување“).

Ова беше силна ноќ за Јужна Кореја – наградата за најдобар актер заврши во рацете на Сонг Канг-хо за „Брокер“. Сонг го привлече меѓународното внимание со изведбата во „Паразит“ награден со „Оскар“ во 2019 година.

Забава

Џон Вик се бори против нови непријатели

Објавено пред

„Џон Вик: Поглавје 4“, најнов во сагата за немилосрдниот одмаздник, ќе има нов вид нинџи.

dobivaj vesti na viber

Режисерот Чад Стахелски изјави дека претстојниот филм ќе биде подлабоко истражување на традицијата на серијалот, и во кој насловниот лик ќе се бори против нови непријатели.

„Ја сакам митологијата“, изјави Стахелски за „Вараети“. „Сакам добар мит. Навистина не верувам, барем за филмовите со Џон Вик, во структура од три чина. Верувам во раскажување приказни.“

„Отсекогаш сме го гледале Џон Вик како Одисеј. Затоа, одвојуваме време што ни е потребно да ја раскажеме приказната. Сè додека не заспиваме гледајќи ја, продолжуваме со неа. Но, претпоставувам дека има лимит.”

Во претходниот, „Џон Вик 3“, статусот „eкскомуникадо“ го принуди титуларниот лик да се бори против нинџа-клан предводен од убиецот Зеро, кого мистериозното раководство го назначи да ги казни сите што му помагале на Вик.

Прикажи повеќе...

Забава

Џони Деп ќе го режира својот прв филм по 25 години

Објавено пред

Џони Деп ќе ја земе режисерската палка во свои раце првпат по 25 години и планира да застане на чело на тимот на биографски филм за познат сликар.

dobivaj vesti na viber

Деп заедно со Ал Пачино ќе снима филм за познатиот италијански сликар и скулптор Амедео Модиљани заедно со Ал Пачино

Деп , исто така, и ќе го продуцира филмот за уметникот кој починал осиромашен во 1920 година на млада возраст, но стана познат по своите ремек-дела на актови со издолжени лица и екстремитети.

Модиљани починал во 1920 година од туберколоза. Имал само 35 години.

Според „Холивуд репортер“, Деп (59)  веќе го ангажирал својот пријател Ал Пачино (82), откако ѕвездата на „Кум“ не успеа да издејствува биографски филм за Модиљани во режија на Мартин Скорсезе во 1980-тите.

Не се објавени други детали за кастингот, но бидејќи Модиљани почина на 35-годишна возраст, мала е веројатноста некој од овие двајца актери да го глуми уметникот, освен ако немаат намера да користат CGI за намалување на стареењето како во „Ирецот“ на Мартин Скорсезе.

Филмот всушност е адаптација на драмата „Модиљани“ на Денис Мекинтајр од 1979 година, чие дејствие е сместено во 1916 година за време на кризен период од животот на уметникот.

Вториот обид на Деп како режисер доаѓа 25 години по неговиот вестерн The Brave („Храбриот“) од 1995 година, во кој глумеше заедно со Марлон Брандо.

Прикажи повеќе...

Забава

Мадс Микелсен: Сценариото е Библија и строго се држам до нeго

Објавено пред

Славниот дански актер Мадс Микелсен изјави дека никогаш не е доцна да се почне актерска кариера, а на оние кои ќе се одлучат на тој чекор им откри дека едно од неговите правила е строго да се држи до сценариото.

dobivaj vesti na viber

Микелсен е еден од гостите на 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал, каде му беше врачена наградата „Почесно срце на Сараево“ за неговиот исклучителен придонес во филмската уметност.

По тој повод, беше прикажан филмот „Лов“ (The Hunt) во режија на Томс Винтерберг, во кој данскиот актер ја игра главната улога – воспитувач во градинка неправедно обвинет за злоупотреба на деца.

Оваа психолошка драма беше снимена во 2012 година, а Микелсе изјави дека тоа е веројатно најдоброто сценарио со кое се сретнал во неговата кариера досега.

„Беше лесно да му кажам ‘да’ на Винтерберг“, рече Микелсен во текот на разговорот со новинарите и дел од публиката по проекцијата на „Лов“, на која присуствуваа околу 3.000 луѓе.

Микелсен веќе има импресивна кариера со повеќе од 50 филмови и телевизиски серии, од кои многу беа огромни комерцијални успеси.

56-годишниот актер во понеделникот во Сараево потсети дека кариерата ја започнал на 30 години и тоа е причина да им порача на младите актери дека и тие треба да сметаат на таква можност.

„Никогаш не е доцна“, рече тој.

Негово прво правило е да посвети многу внимание на сценариото бидејќи, според него, актерот на некој начин е „слуга на приказната“.

„Сценариото е Библија и јас строго се држам до него“, рече Микелсен, додавајќи дека задача на актерот е да прави она што ќе му каже режисерот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион2 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија3 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија3 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа3 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа4 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа4 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија21 час

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија22 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија23 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија1 ден

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион1 ден

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија1 ден

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија1 ден

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ1 ден

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија1 ден

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет1 ден

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион2 дена

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион2 дена

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...