Контакт

Забава

Кан: Aктерката Леа Седу позитивнa на Ковид-19

Објавено пред

Француската актерка Леа Седу може да го пропушти Канскиот филмски фестивал по позитивниот тест за Ковид-19.

Sвездата на Џејмс Бонд – која е двапати вакцинирана и асимптоматична – се појавува во четири филма на најпознатиот филмски фестивал во светот.

Настанот се одржува на француската ривиера, при што организаторите инсистираат на тоа дека имаат строги протоколи за да се избегнат инфекции.

Дури и да е така, кружат шпекулации за можен „кански кластер“.

Ваквите шпекулации силно беа демантирани од директорот на фестивалот Тиери Фремо.

„Вчера направивме повеќе од 3.000 тестови (на посетители на фестивалот) и немаме позитивни случаи”, рече тој во саботата. „Ние мора да го кажеме ова за да покажеме дека шпекулациите за канскиот кластер се неосновани “.

Седу (36) допрва требаше да пристигне на фестивалот кога откри дека има позитивен тест. Претставници на актерката велат дека таа ќе патува само доколку лекарите ѝ дадат зелено светло.

Сите четири филмови во кои глуми ќе се прикажуваат следната недела. Прв е „Францускиот диспечер“ на славниот американски режисер Вес Андерсон, кој беше неколку пати одложуван поради пандемијата, но светската премиера ќе ја има в понеделник.

Втор е Deception чија премиера е во вторниk, The Story of My Wife в среда и France на Бруно Думонт в четврток.

Француската актерка Леа Седу e добитничка на наградата за најдобра женска улога на Канскиот филмски фестивал во 2013 година, a позната e и како една од Бонд-девојките.

Забава

Лекарите на Бритни Спирс сметаат дека татко ѝ треба да се отстрани од спорното старателство

Објавено пред

Продолжува правната битка на Бритни Спирс за укинување на 13-годишниот посебен надзор на татко ѝ, Џејми Спирс, со засилени напори да издејствува правна и финансиска слобода.

Според нови судски документи, лекарите на поп-sвездата се залагаат да се отстрани таткото. Ваквото тврдење наведено во поднесок до судот би било голем напредок – доколку медицинскиот тим на Спирс верува дека нејзиниот татко нанесува штета на нејзиниот случај, судот најверојатно ќе го сфати тоа многу сериозно, пишува „Вараети“.

Новиот поднесок доаѓа истата недела кога новиот адвокат на Спирс, Метју Розенгарт, официјално побара од судот да го суспендира и отстрани таткото на Спирс од трајното старателство.

Адвокатот го поднесе барањето до судот во Лос Анџелес на 28 јули.

Прикажи повеќе...

Забава

Шерон Стоун може да остане без улога во серија бидејќи инсистира колегите да се вакцинираат

Објавено пред

На Шерон Стоун ѝ се заканиле дека ќе остане без работа откако побарала сите што работат на сцена со неа да бидат вакцинирани против Ковид-19.

Актерката се подготвува да замине во Атланта наскоро за да снима нова ТВ-серија, и таа би сакала сите присутни на снимањето да бидат вакцинирани.

Во видео за „Дедлајн“ таа рече: „Ми беше понудена работа – добра работа, нешто што навистина сакам да го работам во Атланта. Затоа косата ми се крева нагоре … затоа што Здружението на продуценти на Америка нема да гарантира дека целиот тимот на серијата се вакцинирани пред да одам таму. Јас нема да одам додека сите не бидат вакцинирани.“

„Дали ми се закануваат дека ќе ја загубам работата? Да. Дали ќе ја загубам работата ако сите не се вакцинираат во мојата серија ? Да. Дали ќе се залагам за сите нас да бидеме вакцинирани? Да. Зошто? Затоа што е смешно дека треба да одиме да работиме таму каде што не сме безбедни за работа “.

Прикажи повеќе...

Забава

Гугл, Фејсбук: Без вакцина, нема влегување во канцеларија

Објавено пред

Две од најголемите компании во Силиконската долина им наложија на вработените да примат вакцини против Ковид-19 пред да се вратат во работните простории, пренесува „Вараети“.

Сите вработени во интернет-гигантите „Гугл“ и „Фејсбук“ добија известување дека мора да се вакцинираат против коронавирус.

„Гугл“ бара вработените да бидат вакцинирани пред да се појават во канцелариите на компанијата во САД во следните неколку недели, а во други земји во наредните месеци, според допис од извршниот директор на „Алфабет“ и „Гугл“, Синдар Пичаи.

„Вакцинирањето е еден од најважните начини да го зачуваме нашето здравје и здравјето на тие околу нас во наредните месеци“, напиша Пичаи во е-поштата до вработените во компанијата.

„Фејсбук“, исто така, соопшти дека им наложува вакцинација на сите што доаѓаат во неговите објекти.

„Како што ќе се отвораат нашите канцеларии, ние ќе бараме секој што доаѓа да работи во кој било од нашите простории во САД да биде вакциниран “, наведе Лори Голер, потпретседателка на „Фејсбук“, во соопштение во четвртокот.

Компанијата ќе ја спроведува политиката врз база на „локални услови и прописи“, додаде таа, и ќе има постапка за луѓе кои не можат да се вакцинираат од медицински или други причини.

„Вараети“ потсетува дека многу други компании и општински власти бараат вработените да се вакцинираат (или да вршат редовно тестирање за Ковид) пред да им биде дозволено да дојдат на работа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Од денес стапува на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија10 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија10 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија10 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија12 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија12 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт15 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија18 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ19 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет21 час

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет22 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија1 ден

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт2 дена

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија2 дена

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион2 дена

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија2 дена

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Досие