Контакт

Забава

Кајли Џенер модна кралица на отворање изложба во Њујорк

Објавено пред

Кајли Џенер е вистинска модна кралица во прекрасна креација и блескава дијамантска круна додека ги предводи ѕвездите на отворањето на изложбата Mugler Couturissime во Њујорк во вторникот вечерта.

dobivaj vesti na viber

25-годишната магнатка за шминка ги привлече сите погледи кон неа кога зачекори на црвениот тепих во црн корсет-фустан без прерамки, со потпис на Маглер, кој ја истакнува нејзината фигура од песочен часовник.

Сепак, фустанот на Кајли не беше крадец на шоуто, бидејќи таа додаде дијамантска круна на главата што блескаше под силните светла и блицовите на фотоапаратите.

Изложбата, која официјално започнува во петок, 18 ноември, им оддава почит на децениските извонредни и одважни парчиња од креативниот ум на францускиот дизајнер Тиери Маглер.

Забава

Фановите на Тејлор Свифт ја тужат „Тикетмастер“ за местење цени и измама

Објавено пред

По дебаклот за купување билети за северноамериканската турнеја на Тејлор, „Ерас“, и откако „Тикетмастер“ ја откажа општата продажба на билети поради големата побарувачка и недоволните залихи на билети, голем број фанови сега ја тужат компанијата, дознава „ТМЗ“.

dobivaj vesti na viber

Според истиот извор, компанијата за продажба и дистрибуција на билети е тужена за „измама, местење цени и кршење на антимонополските прописи, како и намерна измама, откако препродавачите, односно брокерите на билети, откупиле голем број билети.“

Во тужбата е наведено – имајќи предвид дека Ticketmaster е вклучен и на примарниот пазар и на секундарниот пазар за продажба на билети –  тие свесно им дозволиле на таканаречените скалпери на билети (брокери за билети) да влезат во претпродажба на концертите.

Во меѓувреме, Ticketmaster претходно им се извини на Тејлор и нејзините фанови, по дебаклот пред продажбата.

Компанијата за продажба и дистрибуција на билети наиде на силни критики  откако најави откажување на општата продажба на билети.

Прикажи повеќе...

Забава

Бајден ги пофали Џорџ Клуни, „Ју-ту“, Гледис Најт и другите лауреати на Центарот Кенеди

Објавено пред

Актерот, режисер и продуцент Џорџ Клуни, пејачката-текстописец Ејми Грант, поп-дивата Гледис Најт, композиторката Тања Леон и ирскиот поп-рок бенд „Ју-ту“ беа славени во неделата за нивниот придонес во уметноста на приемот во Белата куќа во пресрет на почесното шоу на Центарот Кенеди.

dobivaj vesti na viber

Манифестацијата, сега во својата 45. година, им оддава признание на ѕвезди од музиката, театарот и екранот за нивниот придонес во американската култура.

На свечениот прием во Белата куќа присуствуваше и претседателот Џо Бајден со сопругата Џил.

На приемот за петте почестени, претседателот Џо Бајден се обрати поединечно на секој од нив, пофалувајќи ги нивните индивидуални таленти и нагласи дека тие го отелотворуваат духот на земјата.

„Да се видиме себеси еден во друг, да се обединиме во заедничка кауза – вечерва славиме навистина исклучителна…група уметници“, рече Бајден.

Церемонијата на доделувањето на наградите сите големи телевизиски американски мрежи ќе ја емитуваат на 28 декември.

Прикажи повеќе...

Забава

Џоли: Битката на Пит е злонамерна и несериозна

Објавено пред

Анџелина Џоли продолжува да го критикува Бред Пит среде долга бракоразводна битка, при што фокусот сега е ставен на сопственоста на нивната винарница Шато Миравал во јужна Франција.

dobivaj vesti na viber

Пит (58) ја обвини Џоли (47) дека го продала својот дел од винарницата со намера намерно да нанесе штета со тоа што влегла во продажба со тотален странец и на тој начин го прекршила нивниот договор.

Според „Радар-онлајн.ком“, кој дојде до судските документи, Анџелина ги критикува тврдењата на Бред како „несериозни, злонамерни и дел од проблематична шема“. Истиот извор дознава дека нејзиниот адвокатски тим изминатава недела давал ажурирани информации.

Пит тврдеше дека и двајцата се согласиле да не го продаваат својот удел во имотот без меѓусебно одобрување бидејќи и двајцата се сопственици.

Во документите се додава: „Тврдењата на Пит дека тој и госпоѓа Џоли имале таен, непишан, неискажан договор за право на согласност за продажба на нивните интереси на имотот директно се спротивни на писмената евиденција и, меѓу другите правни недостатоци, го прекршуваат Статутот за измами и јавни политики.“

Ова доаѓа откако неодамна повторно се појави е-пошта каде Џоли го објасни образложението зад нејзината одлука да го продаде својот дел од имотот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија29 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет50 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија1 час

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија2 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа3 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија4 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...