Контакт

Забава

Квентин Тарантино: Повеќе нема вистински филмски ѕвезди во Холивуд

Објавено пред

Квентин Тарантино тврди дека во Холивуд „нема повеќе вистински филмски ѕвезди“.

dobivaj vesti na viber

Додека ја промовира својата нова книга „Киношпекулации“ во поткастот на комичарот Том Сегура, режисерот добитник на „Оскар“ се насочи кон филмскиот универзум на „Марвел“ сугерирајќи дека ликовите на суперхероите станале попознати од актерите што ги играат.

„Дел од чудото на Холивуд, ги имате сите овие актери што се прославија играјќи ги овие ликови (суперхерои). Но, тие не се филмски ѕвезди. Нели?“, рече Тарантино и продолжи:

„Капетан Америка е ѕвезда. Или Тор е ѕвезда. Мислам, не сум првиот што го кажува тоа. Мислам дека е кажано милион пати, знаете, но како што знаете, овие ликови од франшизата стануваат ѕвезди“, рече режисерот.

Тарантино во неколку наврати во последните години зборуваше против филмовите на „Марвел“. Минатиот месец тој објасни зошто никогаш нема да режира филмови на „Марвел“.

„Треба да си платеник за да ги правиш тие работи. Јас не сум платеник. Не барам работа“, изјави тогаш за „Лос Анџелес тајмс“.

Режисерот еднаш изјавил дека модерната филмска ера е „најлошата во историјата на Холивуд“ и дека размислува да се пензионира, пренесува NME.

 

Забава

Тајната зошто Корејките не се дебелеат

Објавено пред

Додека гледаме корејски филмови, музички спотови и ТВ-емисии, забележуваме луѓе што се исклучително фит и здрави. Дури и кога шетате на улиците во Кореја, тешко дека ќе видите луѓе со прекумерна тежина. Без разлика дали станува збор за млад тинејџер, средовечен маж/жена или дедо/баба над 60 или 70 години, се чини дека сите се во одлична форма.

dobivaj vesti na viber

Корејките особено имаат спектакуларна фит-фигура поради што сите во светот се љубопитни и воодушевени.

Бидејќи постои цела нација жени што успеваат да ја задржат својата тежина на соодветно ниво, веројатно е корисно да се научи од нив сè што може. Експертите разгледаа неколку фактори што влијаат на тоа зошто кај жените од Кореја е многу помала веројатноста да се здебелат.

Еве водич за тоа што Корејките јадат, прават и избегнуваат за никогаш да не се здебелат.

Се придржуваат кон добро балансирана исхрана.

За разлика од многу од плановите за исхрана, кои бараат намалување одредени продукти, корејската диета се однесува на баланс. Нема ништо што Корејките не јадат. Од протеини, јаглехидрати до масти, здравата корејска исхрана се состои од сè, но во добро балансирана форма. Освен тоа, Корејците се исто така прилично посебни во однос на големината на порциите. Тие избегнуваат прејадување, а исто така ја вклучуваат физичката активност во својата секојдневна рутина.

Зеленчукот е главен продукт.

Ако некогаш уживате во традиционалната корејска кујна, првин ќе забележите широк спектар на зеленчук на масата. Корејците го сакаат својот зеленчук, што е една од клучните причини за нивното вито и здраво тело. Со оглед на тоа што повеќето зеленчуци се влакнести, здрави и нискокалорични, тие неверојатно помагаат при слабеење. Влакната во зеленчукот помагаат во чувството на ситост задржувајќи ги настрана другите висококалорични продукти.

Нема оброк без ферментирана храна (кимчи е основен).

Што се однесува до Корејките, сите нивни оброци се придружени со гарнир, кој обично е низа ферментирана храна. Таквата храна е одлична за цревата и го подобрува дигестивното здравје. Тоа не само што помага за зајакнување на имунолошкиот систем туку помага и за губење на тежината.

Домашната храна се претпочита пред брзата.

Една од клучните причини за убавата фигура и убавото телото на Корејките е изборот на храна. Нема ништо подобро од домашна храна кога сакате да изгубите некој килограм. Јадењето преработена, нездрава храна, особено брзата, не само што може да ја зголеми вашата тежина туку може да го зголеми и ризикот од развој на хронични болести. Кога станува збор за Корејките, тие преферираат да вечераат дома наместо на отворено. Свесни за тоа која храна е добра за нивниот организам, тие секогаш избираат здрава храна.

Се гостат со плодови од морето.

Морската храна е една од главните избори во Кореја. Освен масните риби, кои се одлични за вашето здравје, морските алги се вообичаена корејска храна, што ја вклучуваат во сè, од обично јадење до супа. Богати со витамини и минерали, морските алги имаат и многу растителни влакна, кои се одлични за варење и ве одржуваат да се чувствувате сити подолг временски период.

Морските плодови имаат многу здрави ефекти врз луѓето, така што исхраната заснована на нив сигурно ќе биде добра. За жал, морските плодови се генерално неверојатно скапоцени ако не живеете во близина на брегот, така што оваа диета не е економски можна за секого.

Многу пешачат фокусирајќи се на водење активен животен стил.

Повеќето Корејци сакаат одење. Тие претпочитаат да ги користат нозете наместо јавниот превоз за да стигнат до својата дестинација. Водењето активен животен стил е она што ги одржува здрави повеќето Корејки и ја одржува нивната тежина под контрола. Како што е познато, физичката активност е исклучително важна, особено кога станува збор за телесната тежина, а исто така и за целокупното здравје.

Една од причините зошто Корејките не се дебелеат е чајот.

Чајот е една од најздравите напивки на светот и сигурно е далеку поздрав од тоникот, кој е неизмерно популарен во западниот свет. Можеби сите треба да бидеме повеќе како Кристијано Роналдо и да пиеме „агуа“ наместо „кока-кола“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер и Бен фотографирани додека се расправаат во автомобил

Објавено пред

Работите изгледа станале напнати меѓу Џенифер Лопез и Бен Афлек.

dobivaj vesti na viber

Папараците го уловија холивудскиот пар во тек на сериозна расправија во автомобил во Лос Анџелес изминатиов викенд. Според некои таблоиди, Џенифер и Бен се расправаат по неговиот интимен момент со поранешната сопруга.

На фотографиите до кои дојде „Пејџ сикс“, Афлек зборува и гестикулира со рацете додека седи на возачкото седиште во својот автомобил додека Лопез слуша со лут израз на лицето.

За што се расправале сè уште не се знае, но странските медиуми шпекулираат дека расправијата има врска со претходно објавените фотографии во таблоидите, на кои Бен е во автомобил со поранешната сопруга Џенифер Гарнер и на кои се чини дека се многу блиски.

Минатиот месец Афлек и Гарнер беа уловени како се прегрнуваат пред таа да излезе од неговиот автомобил. Со нив беше и нивната ќерка Серафина.

Извори тврдат дека латино-дивата е гневна и љубоморна поради неговата блискост со поранешната сопруга.

Набргу потоа се појавија други слични фотографии, на кои се гледа како Гарнер влегува во автомобилот на Бен, овој пат со нив не е ниту едно од нивните деца. Ова очигледно ја разгневило сегашната сопруга, тврдат извори.

Во август парот ја прослави првата годишнина од бракот. Двојката се венча во август минатата година на раскошна церемонија на имотот на Афлек, Рајсборо, во Џорџија. Џеј Ло и Бен се запознаа на снимање филм во 2001 година. Тие почнаа врска неполна година подоцна, кога и се свршија, но ја одложија венчавката закажана за септември 2003 година. Се разделија во 2004 година. Сепак, пред две години парот ја обнови својата љубовна приказна.

Афлек и Гарнер беа во брак од 2005 до 2015 година и имаат три деца.

Бен Афлек, овде со Џенифер Гарнер во 2012 година, се најде на насловните страници пред две недели среде интимен момент со својата поранешна сопруга додека доаѓа по нивната ќерка Серафина.

Прикажи повеќе...

Забава

Јапонски стартап развива робот од популарен цртан филм, ќе чини три милиони долари

Објавено пред

START-UP Tsubame Industries од Токио развива робот со четири тркала, висок четири и пол метри, кој изгледа како лик од популарната јапонска анимирана серија Gundam, а ќе чини три милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Наречен Archax, по летечкиот диносаурус Archeopteryx, роботот има монитори од пилотската кабина, кои примаат слики од камерите прикачени однадвор, така што пилотот може да ги контролира рацете користејќи џојстици од внатрешноста на торзото.

Тежи 3,5 тони и има два режима на работа: исправено роботско и возење со максимална брзина од десет километри на час.

Лансирањето е планирано за саемот за мобилност во Јапонија овој месец.

„Јапонија е многу добра во анимација, игри, роботи и автомобили, па затоа мислев дека би било одлично ако можам да создадам производ што ќе ги содржи сите тие елементи“, рече Рио Јошида, 25-годишниот извршен директор на Tsubame Industries.

„Сакав да создадам нешто што вели: ‘Ова е Јапонија’“, додаде тој.

Јошида се надева дека ќе изгради и продаде пет роботи на богатите обожаватели на роботи, но исто така се надева дека роботот еден ден би можел да се користи за помош при катастрофи или во вселенската индустрија.

За роботиката се заинтересирал уште на рана возраст. Научил да заварува во работилницата на својот дедо, а потоа основал компанија што произведува миоелектрични протези за раце. Тој вели дека сака да ја задржи конкурентската предност во производството на Јапонија.

Се надевам дека ќе учам од претходните генерации и ќе ја продолжам традицијата, изјави тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион2 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет2 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија5 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија6 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија6 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ9 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија10 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ10 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија10 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија10 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија11 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија13 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион15 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија15 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет16 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...